Windows 7 - první dojmy z betaverze!

Tagy:  windows 7, windows

Sponzorované odkazy

Windows 7 - první dojmy z betaverze!

Pro mnohé uživatele Windows XP, kteří přešli na Windows Vista, byl tento operační systém zklamáním. Nyní má na trh brzo přijít nová verze operačního systému Windows nesoucí označení 7. Budou sedmičky druhá Vista? Nebo se bude konat revoluce ve stylu Windows XP? V následujícím článku se dozvíme o prvních dojmech z betaverze, jaké jsou nové funkce a co naopak zůstalo při starém.

Instalujeme…

Betaverzi jsem instaloval na virtuální PC pomocí programu VirtualPC SP1, který je mimochodem také dílem Microsoftu. Instalace nových Windows je snadná a zvládne jí bez problémů i méně zdatný uživatel. Délka instalace byla také poměrně únosná, takže už nevidím důvod proč bychom se měli s instalací nějak zaobírat.

Základní vzhled, uživatelské prostředí a nové funkce

Po dokončení instalace, spuštění systému a volby svého profilu jsem se octnul na pracovní ploše. Překvapil mě jednoduchý vzhled. Obával jsem se přeplácanosti a důrazu na efekty jako např.: v základním nastavení Windows Vista. Nic takového se ovšem nekonalo. Nabídka Start je vyřešena skoro totožně s Vistou, ale v tom problém nevidím, neboť jsem s touto nabídkou neměl žádné problémy ani v případě Windows Vista. Následují ikony Internet Exploreru 8, Průzkumníka a Windows Media Playeru. Po těchto ikonách se zobrazují ikony spuštěných programů. S těmito ikonami souvisí také nová funkce Jump Lists. Jde vlastně o ovládání minimalizovaných programů přímo z lišty hlavního panelu. Díky Jump Lists tedy můžeme po kliknutí prvým tlačítkem myši např.: na ikonu Internet Exploreru na hlavním panelu procházet historii surfování, a nebo pokud klikneme pravým tlačítkem na ikonu Průzkumníka můžeme rychle procházet složky jako Dokumenty, Obrázky… V pravé části hlavního panelu se nacházejí klasické ikony – změna jazyku klávesnice, ikony sítě a datumu. Úplně vpravo se nachází tlačítko umožňující rychlé zobrazení pracovní plochy. Po kliknutí pravým tlačítkem myši do prostoru pracovní plochy můžeme umisťovat Gadgets, jako např.: hodiny, informace o kurzech, čtečku RSS kanálů… Tyto Gadgets můžeme libovolně přemisťovat. Zde se oproti Windows Vista nic nezměnilo.

Co je ještě nového?

Mimo jiných funkcí nabízí Windows 7 také lepší správu připojených zařízení jako např.: mobilní telefon, mp3 přehrávač. Dále také nabízí snadnou personalizaci pracovního prostředí pomocí Themes – můžeme měnit nejen wallpaper na pozadí, barvy oken nebo spořič obrazovky, ale také můžeme měnit např. zvuky. Mezi další zajímavé funkce patří také možnost kombinace Windows 7 a dotykové obrazovky a schopnost nových Windows rozpoznat psané slovo a to dokonce i matematické výrazy.

A co nový Internet Explorer?

Součástí Windows 7 je i nová verze Internet Exploreru označená číslem 8. Nový prohlížeč od Microsoftu nabízí snadnější a rychlejší vyhledávaní stránek a to díky panelu Adresa, který nám navrhuje stránky i ze složek Historie a Oblíbené. Pomocí funkce Web Slice můžeme kotrolovat update na webových stránkách aniž bychom museli dané stránky navštívit. Web Slice však funguje jen na stránkách kde autor vyznačil oblast, která může být automaticky kontrolována. Můžeme také nastavit aby nás po každé aktualizaci kontrolované stránky prohlížeč upozornil zvukovým signálem.

Zdají se být rychlejší…

Rychlost nových Windows nemohu posuzovat na základě nějakých testů, protože v licenci je zakázáno zveřejňovat výsledky jakýchkoliv benchmarků. Rychlost mohu posoudit jenom částečně také proto, že testuji Windows 7 na virtuálním PC. Tomuto virtuálnímu PC jsem alokoval 600 MB paměti a podle minimálních požadavků nové Windows potřebují alespoň 1 GB. Ničemu to nevadilo a sedmičky fungovali dobře. Zde si dovolím ještě trochu rýpnout do Windows Vista (ano prokoukli jste mě nemám Visty moc v lásce…). Porovnejme tedy Windows 7 běžící na 600 MB paměti bez problémů a Windows Vista, u kterých jsou známy případy, že se objevovala chybová hlášení o nedostatku paměti i při 2 GB operační paměti. Windows 7 jsou tedy rychlejší a to i podle reakcí ostatních testerů na diskuzních forech atd.

Propadák nebo revoluce?

Na otázku položenou v úvodu se zatím nedá odpovědět. Nových funkcí zatím není tolik a nejsou ani tak převratné abych mohl Windows 7 prohlásit za revoluční OS, ale nemohu ani o nových „Oknech“ prohlásit nic špatného. Vlastně z nich mám vcelku dobrý pocit. Nezbývá nám tedy nic jiného než počkat na vydání plné verze. Pak se uvidí zda Windows 7 překoná zatím nepřekonané Windows XP.

Článek Windows 7 - první dojmy z betaverze! byl publikován 1. března 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...