Microsoft Office vs. OpenOffice.org – boj, který nikdy neskončí

Tagy:  Openoffice.org, Microsoft Office, Office, MS, OO.org, kancelářský balík, kancelář, textový editor, tabulkový procesor, prezentace, Impress, PowerPoint, Word, Writer, Excel, Calc, souboj, porovnání

Sponzorované odkazy

Microsoft Office vs. OpenOffice.org – boj, který nikdy neskončí

Kancelářský balíček je základní programovou výbavou každého počítače. Jako v každé oblasti i zde existuje několik východisek. Někteří uživatelé sáhnou po placené a funkčně velmi vybavené variantě od Microsoftu, jiným se pro změnu nechce platit a bohatě si vystačí se zdarma dostupným balíčkem OpenOffice.org.

V dnešním testu se zaměříme na porovnání dvou rozšířených kancelářských řešení – Microsoft Office a OpenOffice.org. Pokusíme se srovnat oba balíčky a vyhlásit vítěze.

Kdo z koho?

Porovnávání OpenOffice.org a Microsoft Office (dále jen MS Office) je problematické, protože je třeba brát zřetel na cílové skupiny s různými preferencemi. Cílem tohoto článku však není porovnat kompletně všechny funkce, ale podívat se na vlastnosti obou kancelářských balíků z více pohledů. O funkcích budu tedy mluvit jen všeobecně, ale vedle toho zmíním i ergonomii aplikace a další odlišné vlastnosti.

MS Office jsou bezpochyby velmi rozšířeným, oblíbeným a výkonným kancelářským balíkem. Lidé si jej rádi koupí především kvůli zvyklosti z práce či třeba ze školy. Tím si ale zpřístupní i profesionální technickou podporu a také bezplatný on-line obsah. Zvyklost lidí na MS Office má kořeny především v kurzech a školeních v zaměstnání či ve školách. Nastává totiž otázka, proč přecházet k jiné aplikaci, když absolvovali školení s MS Office. Jednoduché a logické.

I kvůli tomu Microsoft vytváří několik odlišně vybavených edicí s různě nastavenými cenami. Například v domácnosti nejsou na kancelářský balík kladeny takové nároky, a tak se domácí uživatelé většinou obejdou bez pokročilejších nástrojů. Ve firmě pak logicky může nastat opačná situace. Základní edice MS Office určená do domácností a studentům lze pořídit přibližně za 2 500 Kč. Kompletně vybavená edice Professional již stojí větší obnos – přibližně 12 000 Kč.

Porovnání nabízených edicí MS Office 2010 – zdroj: oficiální web MS OfficePorovnání nabízených edicí MS Office 2010 – zdroj: oficiální web MS Office

Naproti tomu balík, OpenOffice.org získává své zákazníky především svou nulovou cenou. Nástrojové vybavení plně dostačuje domácnostem a v některých případech i firmám. Záleží však na individuálních požadavcích.

Tím však nechci říct, že OpenOffice.org není schopen zpracovávat větší projekty či složitější práci. Chci tím především zdůraznit, že například možnosti Calcu jsou oproti Excelu značně pozadu.

Podpora je vyřešena formou oficiálního diskusního fóra a velkým množstvím návodů. OpenOffice.org ve výchozí instalaci neobsahuje slovníky pro automatickou kontrolu pravopisu, které je třeba doinstalovat.

OpenOffice.org – WriterOpenOffice.org – Writer

Důležitá je bezesporu i ergonomie aplikace. Pohodlné používání závisí nejenom na logickém poskládání jednotlivých položek, ale i na zvyklostech uživatele. Člověk, který od nepaměti pracuje s MS Office a zvykl si na Pás karet, nebo chcete-li ribbon, nebude s ovládáním OpenOffice.org vůbec spokojen. Stejně to ale platí i obráceně. Především s příchodem Office 2007 je změna uživatelského rozhraní pro nové uživatele velkým skokem. Nicméně v momentě, kdy se vám Pás karet dostane pod kůži, je s ním radost pracovat.

Jste-li zvyklí pracovat se starším rozhraním, bude se vám s OpenOffice.org pracovat dobře. Je ale potřeba zvyknout si na úplně jiné rozpoložení nástrojů a jednotlivých položek, což bývá často největší překážkou při přechodu.

MS Office 2010 – WordMS Office 2010 – Word

Text, tabulky a prezentace

Používáte-li kancelářský balík především k tvorbě textu, určitě oceníte různé ulehčující funkce. Bezplatný Writer z balíčku OpenOffice.org nabízí dostatečné množství funkcí, a tak bych jej s klidem postavil vedle Wordu.

Záleží pak jen na vás, které uživatelské rozhraní vám více sedne. Práce s oběma je pohodlná a bezproblémová. Nepříjemnou vadou Writeru je absence slovníku pro automatickou opravdu pravopisu. To je však způsobené odlišnou licencí slovníku a samotného programu.

Některé ovládací prvky jsou v případě Wordu jednodušší a snáze se vkládají. Příkladem mohou být matematické vzorce.

MS Office 2010 – ExcelMS Office 2010 – Excel

V případě Calcu a Excelu už stejná situace jako u textových editorů nenastává. Zde je již vidět, že za Excelem stojí velká společnost s dostatečným kapitálem. Excel dominuje nejenom funkční výbavou, ale práce s grafy a s veškerými výpočty je mnohem pohodlnější. Zápis funkcí v Calcu je občas docela dlouhá zábava. Calc se tedy více hodí do domácího prostředí a celkově pro méně náročné uživatele. Lze v něm vytvořit leccos, ale kvalit Excelu zdaleka nedosahuje.

OpenOffice.org – CalcOpenOffice.org – Calc

PowerPointu a Impressu jsou opět síly víceméně vyrovnané. Do karet PowerPointu hraje velká on-line knihovna šablon a efektů. Uživatelské rozhraní je povedené u obou programů, záleží jen na vašich preferencích.

OpenOffice.org – ImpressOpenOffice.org – Impress
MS Office 2010 – PowerPointMS Office 2010 – PowerPoint

Závěr

Určit jasného vítěze toho srovnávacího testu prakticky nelze. MS Office se hodí do velkých podniků a zakládá na zvyklostech lidí a dobrém uživatelském rozhraní. MS Office běží samozřejmě bez potíží pod Windows a v jiné verzi i pod MacOSX.

Protože OpenOffice.org potřebuje k svému chodu prostředí Java, je mnohem snazší portovat OpenOffice.org na jinou platformu. Často tedy bývá v základní instalaci mnoha linuxových distribucí. OpenOffice.org ocení především domácí a méně nároční uživatelé a nebo jej lze dosadit ve firmách do míst, kde je třeba tvořit pouze jednoduché tabulky bez výstupu a nebo text.

Vedle těchto dvou kancelářských balíků existuje celá řada bezplatných i placených alternativ. Bezplatnými alternativami je třeba AbiWord či LibreOffice vytvářený původními vývojáři OpenOffice.org.


Koupit Microsoft Office 2010 CZ na sw.cz

Článek Microsoft Office vs. OpenOffice.org – boj, který nikdy neskončí byl publikován 22. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...