OpenOffice.org - kompletní kancelářský balík zdarma

Tagy:  open office, openoffice, open office zdarma ke stažení, psaní, textový editor, calc, word, Microsoft Office

Sponzorované odkazy

OpenOffice.org - kompletní kancelářský balík zdarma

V dnešním článku si představíme kancelářský balík, který je šířen zdarma a mohl by se stát příjemnou alternativou za komerční kancelářský balík od Microsoftu – MS Office, který je v dnešní době zřejmě nejrozšířenější software tohoto druhu a možná ho používáte i vy. Pokud však nechcete platit zbytečně za něco co můžete mít zdarma a nebo se ve vás ozvalo svědomí a chcete kancelářský software vlastnit legálně, pak je tento článek přímo pro vás.

Zdarma a česky

OpenOffice.org je šířen zdarma pod licencí LGPL což znamená, že program můžete využívat pro jakékoliv účely ať už vzdělávací nebo komerční, můžete vytvořit kopie, které následně můžete dát komukoliv chcete a také nainstalovat program na libovolné množství počítačů v síti. Další výhodou je kvalitní lokalizace, ve které je díky spolupráci českých vývojářů dostupná i bezchybná čeština.

Balík OpenOffice.org se skládá z šesti podprogramů jejichž funkce si přiblížíme v další části článku.

Base – databáze pro každého

První z šesti podprogramů nese název Base. Je obdobou programu MS Access a slouží tedy jako databázový systém. Nabízí tvorbu databází v režimu návrhu a pro méně zkušené uživatele také pomocí průvodce, který obsahuje předem vytvořená pole, která už jen jednoduše vkládáme do tabulky databáze. Dále umožňuje tvorbu dotazů (např.: podmínek seřazení atd…) a to také buď ve režimu návrhu a nebo pomocí průvodce. Samozřejmě nechybí nástroj pro tvorbu formulářů. Zajímavá je také funkce SQL… která umožňuje zadání příkazů, které známe z nejznámější webové databáze mySQL. Samozřejmostí je možnost používání maker, která nechybí ani u ostatních programů.

Calc – výkonný tabulkový procesor

Calc – tabulkový procesor jako alternativa k ExceluCalc – tabulkový procesor jako alternativa k Excelu

Calc je tabulkový procesor, který zvládá základní funkce, které známe z Excelu. Pomocí něj můžeme vytvářet tabulky, seznamy a provádět výpočty. Vzhled i názvy všech funkcí (Calc obsahuje opravdu velkou databázi funkcí roztříděných např.: na matematické nebo logické atd…) se téměř neliší od Excelu a proto uživatel, který pracuje s Excelem, dokáže pracovat také v OpenOffice.or­g Calc.

Draw – poněkud slabší vektorový editor

Draw je dle mého nejslabší článek celého balíku OpenOffice.org. Jedná se o vektorový grafický program, který by se dal s trochou vůle přirovnat ke Corelu Draw. Není to žádný velký zázrak a nečekejte od něj příliš mnoho, ale na jednoduché vektorové plánky či plakáty OpenOffice.org Draw stačit bude.

Impress – prezentace jak je známe

Průvodce vytvoření prezentace v programu ImpressPrůvodce vytvoření prezentace v programu Impress

OpenOffice.org Impress nám v tomto balíku zastupuje MS Powerpoint. Umožňuje, stejně jako Powerpoint, tvorbu prezentací a to buď z jedné z připravených šablon, nebo kompletně od začátku z prezentace prázdné. V druhém případě máme k dispozici několik předloh dané stránky (těch se však nemusíme držet) a poměrně velké množství různých animovaných přechodů. Uživatele určitě potěší možnost exportu prezentace do HTML (vytvoření jednoduché HTML stránky) a nebo export do formátu Flash (swf), díky čemuž můžeme na náš web přidat plně dynamickou prezentaci.

Writer – Word bez kontroly pravopisu? Naštěstí ne…

Writer nabízí pracovní prostředí, jak ho známe z WorduWriter nabízí pracovní prostředí, jak ho známe z Wordu

Writer je textový editor, který se příliš neliší od MS Wordu. Osobně ho používám už celkem dlouhou dobu a dle mého názoru se jedná o nejlepší program celého kancelářského balíku. Jediné co mě zpočátku vyvedlo z míry byla nepřítomnost českých slovníků pro kontrolu pravopisu. Ty se však dají stáhnout a odkaz ke stažení naleznete na konci článku společně s odkazem ke stažení celého balíku. Po instalaci těchto rozšíření už je možné Kontrolu překlepů a gramatiky a OpenOffice.org Writer se tak může plně vyrovnat komerčním konkurentům.

Programů, které jsou distribuovány zdarma je mnoho, ale o malém množství z nich můžeme říci, že se kvalitou vyrovnají komerčním programům. Kancelářský balík OpenOffice.org mezi ně však patří a já ho můžu plně doporučit všem, kteří chtějí legálně využívat plně funkční kancelářský balík a nechtějí za něj utrácet peníze.

Moje hodnocení:  95 %

Výhody:

  • plně se vyrovná komerčnímu MS Office

Nevýhody:

  • nepřítomnost českých slovníků v základní instalaci

Open Office.org ke stažení zde:
OpenOffice download

České slovníky ke stažení zde:
Slovníky

Článek OpenOffice.org - kompletní kancelářský balík zdarma byl publikován 23. září 2009 v 07.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...