Zoner Callisto: Všestranný editor

Tagy:  Zoner Callisto 5, Zoner, vektorový editor, grafika, Zoner Photo Studio, bitmapa, letáky, reklama, tisk

Sponzorované odkazy

Zoner Callisto: Všestranný editor

Grafických editorů existuje nepřeberné množství. Ať už vezmeme v potaz ty komerční či ty nekomerční, v obou případech je výběr opravdu široký. Záleží jen na vás, jaký si vybere, který vám více vyhovuje a který má ty nejzajímavější funkce. My si dnes řekneme něco o univerzálním vektorovém editoru z dílen českého Zoneru, od něhož pochází například i známý správce fotografií Zoner Photo Studio. Pojďme se tedy podívat, co Zoner Callisto umí a co od něj můžete očekávat.

Zoner Callisto pod drobnohledem

Zoner Callisto je vektorový grafický editor z dílen českého Zoneru, z čehož vyplývá kvalitní česká lokalizace. Díky Zoner Callistu již nebudete řešit problémy s tvorbou reklamních letáčků, billboardů, či různých pozvánek na rodinné oslavy. K dispozici je široká podpora různých grafických formátů a to jak v podobně vstupních, tak i výstupních dat. Program má dokonce vlastní speciální formát Callisto Document, se kterým umí pracovat i Zoner Photo Studio. Přestože je program určen především pro práci s vektorovou grafikou, velmi zdatně si poradí i s bitmapovou grafikou. Úprava fotografií sice není zastoupena tak dokonale jako v sesterském projektu Zoner Photo Studio, na úpravu bitmapových obrázků je však nástrojů dostatek. Program samozřejmě běží na většině verzích operačního systému Windows. Počínaje historickými Windows 95 konče nejnovějšími „Sedmičkami“.

Zoner Callisto v akciZoner Callisto v akci

Instalace a první spuštění

O základních prvcích Zoner Callisto jsme si již řekli. Nyní se tedy podíváme na instalaci a také se seznámíme s uživatelským rozhraním programu. Instalace je velmi jednoduchá. Jejím průběhem vás provádí standardní průvodce, který je samozřejmě kompletně počeštěn. I když je program komerční produkt, můžete si stáhnout třicetidenní zkušební verzi, jejíž instalační balíček má přibližně 63 MB, například na serveru edownload.cz. Při první spuštění se nejprve zobrazí uvítací nabídka, kterou samozřejmě můžete vypnout přímo v jejím rozhraní. Zde naleznete menší rozcestník akcí a mnoho zajímavých tipů a triků pro práci s programem. Jedním z položek v uvítací nabídce je také průvodce na vytváření různě zaměřených projektů, o něm se ale podrobněji zmíním v další části článku.

UvítáníUvítání

Uživatelské rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní. Netradičně je položena paleta barev v dolní části, což se v podobných aplikacích moc často nevidí. V levé části naleznete základní vektorové nástroje pro tvorbu různých křivek a objektů. Pod ním jsou základní navigační prvky. V horní části se nachází navigace a další nástroje pro práci s obrázkem. Nad ním jsou ještě rozbalovací nabídky s různými nástroji a veškerým ovládáním celého programu.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Zajímavé funkce

Svým rozhraním a principy program nijak nevybočuje z dnešních zavedených standardů. Pojďme se tedy podívat na jeho specialitky a zajímavé funkce. Nejprve se zastavím u již zmiňovaného Průvodce pro tvorbu základních projektů. Na výběr máte ze čtyř typů dokumentů, kdy každý z nich představuje určité rozložení stránky a zakomponování vybraného, respektive vybraných obrázků. Pomocí Průvodce můžete dělat třeba zajímavé obrázkové seznamy, kalendáře, obrázkové dokumenty s určitou předurčenou strukturou a plno dalších věcí. Přednastavených šablon je požehnaně. Tento průvodce vám mnohem zjednoduší jakýkoliv tisk obrázků.

PrůvodcePrůvodce

Dalším zajímavou funkcí je práce s čárovými kódy. K nastavení čárového kódu se dostanete prostřednictvím rozbalovací lišty Tvary. V samotné nabídce nastavování pak naleznete rozsáhlý výběr různých typů čárových kódů. Za zmínku jistě stojí i velmi propracovaná práce s textem, který využijete především při tvorbě různých letáčků či třeba nákresů různých výrobních procesů. Bitmapová grafika má v Zoner Callistu svůj speciální editor připomínající editor ze Zoner Photo Studio. Proti Photo Studiu je samozřejmě mnohem chudší.

Bitmapový editorBitmapový editor

Závěrem

Zoner Callisto se ukázal jako špičkový pomocník při práci s vektorovou i bitmapovou grafikou. Nejenže vám zjednoduší tisk předdefinovanými šablonami, ale i váš projekt zpestří a vyzdvihne o stupínek výše. Vaše reklamní letáky, pozvánky, billboardy či prezentace dostanou nový šmrnc. Nespornou výhodou je i velmi přehledné a jednoduché rozhraní, kompletní česká lokalizace a v neposlední řadě i podpora práce s čárovými kódy. Vývoj Zoner Callisto bohužel stagnuje kvůli menší prodejnosti produktu. Díky své jednoduchosti si program získal oblibu především na školách, kde se na něm vyučují základy vektorové grafiky. Chcete-li kvalitní a zároveň jednoduchý vektorový editor s nepřeberným množstvím funkcí a příznivou cenou, je pro vás Zoner Callisto jako stvořený. Jednoduše hodně muziky za málo peněz.

Moje hodnocení:  80 %

Výhody:

  • Šablony pro tisk
  • Čárové kódy
  • Česky
  • Jednoduché ovládání
  • Cena

Nevýhody:

  • Vývoj stagnuje
  • Méně nástrojů pro bitmapovou grafiku

Stáhnout Zoner Callisto 5 z Edownload.cz

Koupit Zoner Callisto 5

Článek Zoner Callisto: Všestranný editor byl publikován 3. května 2010 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...