IrfanView

Tagy:  Irfan, IrfanView, obrázky, fotky, foto, Irfan View download

Sponzorované odkazy

IrfanView

Prohlížečů a editorů fotografií je na trhu neskutečné množství, ale proč platit za něco, co můžete mít zcela zdarma? Freeware program IrfanView by rozhodně měl patřit k favoritům vašeho výběru. Čím zaujme?

Už před instalací vás IrfanView osloví především svou velikostí. Instalační balíček váží lehce přes 1MB a přitom nabízí vše potřebné. Instalační proces je otázkou okamžiku a nenarazíte během něj na žádný zádrhel. Zmínit snad lze jen volbu, při které jste tázáni, které obrazové, audio a video formáty chcete s programem asociovat. A pak už jen spustit IrfanView.

Interface je opravdu velmi jednoduchý a pokud si stáhnete český překlad, bude se každý cítit jako doma. Úplně nahoře je pruh rolovacích menu (Soubor, Úpravy, Zobrazení, atd.) a pod nimi sled nejpoužívanějších funkcí znázorněných vkusnými ikonkami. Zbytek okna je vyhrazen náhledu obrázku a práci s ním.

IrfanView si umí poradit s několika desítkami obrazových formátů a nechybí mezi němi žádný podstatnější. Jejich počet, stejně jako funkčnost celého programu můžeme ještě významně vylepšit doinstalováním pluginů. Těch existuje několik, z nichž ty nejpoužívanější dodávají podporu oblíbeného formátu .RAW, dalších multimediálních formátů, množství speciálních efektů pro vaše fotografie a také některé specifické funkce (Exif, atd.). Skvělé je, že stejně jako program jsou pluginy zcela zdarma a volně ke stažení.

Co do samotných funkcí se IrfanView může směle měřit s kterýmkoliv konkurenčním programem. Je zde plná podpora klávesových zkratek, možnost přizpůsobit si obrázek aktuálním potřebám co do velikosti, popřípadě fotografie zvětšovat a zmenšovat pomocí lupy. IrfanView to ovšem není jen prohlížení, ale také upravování. Není problém ořezávat snímky, měnit barvy, gamut, velikost, barevné spektrum a všelijaké jiné úpravy. Možnosti programu přímo úměrně narůstají s použitím již zmíněných pluginů. Pro někoho je jistě zajímavá i funkce Slideshow, která umožňuje vytvořit sekvenci obrázků nebo fotografií a ty následně promítat. Do slideshow můžete také integrovat oblíbenou hudbu ve formátu .mp3 a takto vytvořenou sekvenci uložit. Nejlepší na tom celém je, že takto vytvořená prezentace ke svému spuštění dále IrfanView vůbec nepotřebuje. Osobně používám IrfanView na něco jiného. Tím hlavním tahákem alespoň pro mě je hromadná konverze formátů souborů. Pokud potřebujete převést soubory například do JPEG není problém a vše je během chvilky hotové.

Plusy

zdarma
možnost doinstalovat český jazyk
množství funkcí
maličký a nenáročný na hardware
pluginy

Mínusy

Někomu nebude strohý interface vyhovovat

IrfanViewmá ještě další funkce, které ale nemá smysl rozpitvávat, neboť jde spíše o minoritní věci. To hlavní bylo řečeno výše. Pokud sháníte kvalitní prohlížeč a editor fotografií, od kterého nečekáte zázraky, budete příjemně překvapeni. Zdarma jen těžko seženete lepší alternativu.

Hodnocení programu: 89%

IrfanView freeware ke stažení zde:
IrfanView download

Článek IrfanView byl publikován 20. prosince 2007 v 20.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...