XnView - multifunkční pomocník při práci s obrázky

Tagy:  xnview, prohlížeče, konvertor, grafický prohlížeč, grafika, video

Sponzorované odkazy

XnView - multifunkční pomocník při práci s obrázky

Správa fotografií je jednou z nejzákladnějších věci, pokud vlastníte digitální fotoaparát. Programů k tomu určených existuje celá řada, komerční i nekomerční. Pro běžného uživatele se však nevyplatí utrácet stovky až tisíce korun za profesionální programy určené k prohlížení a správě fotografií (obrázků). XnView je bezplatný multifunkční správce obrázků s jehož pomocí je možno spravovat fotografie, vytvářet prezentace, slideshow , webová fotoalba a spoustu dalších věcí.

XnView je oblíbený prohlížeč obrázků zvládající více než 400 grafických formátů a dokáže je překonvertovat do 50 různých formátů, přičemž dokáže přehrávat i základní audio a video formáty. XnView je kompletně lokalizován do češtiny a navíc šířen zdarma pro domácí nekomerční užití, a to jak na platformy Windows, tak i na platformy MacOS X a Linux. XnView se stane vaším oblíbeným pomocníkem při práci a správě fotografií, s nímž můžete snadno vytvářet různé prezentace (slideshow) či webové galerie, a dělit se tak o své zážitky se svými přáteli. Nechybí ani propracovaná úprava obrázků, jako otáčení, zvětšování/zmen­šování, ořezávání obrázků, aplikace různých filtrů, korekce barev apod.

Přehledné jednoduché rozhraní, které je možno snadno pozměnit.Přehledné jednoduché rozhraní, které je možno snadno pozměnit.

Instalujeme

Při instalaci vám XnView si můžete vybrat, jaké komponenty se mají nainstalovat. Rozhraní XnView je situováno podobně jako Průzkumník ve Windows, tj. adresářová struktura je umístěna vpravo, nástrojová lišta na samém vrcholu okna a okno náhledu fotografie ve spodní části okna. Rozvržení okna si však můžete snadno upravit pod položkou Zobrazit, tak si XnView upravit přesně na míru.

Po otevření obrázku se vám rozbalí nabídka nástrojů a filtrů pro práci s obrázkem.Po otevření obrázku se vám rozbalí nabídka nástrojů a filtrů pro práci s obrázkem.

A co dál?

Otevírané fotografie se řadí do panelů obdobně jako stránky v internetovém prohlížeči, tudíž můžete mít otevřeno více fotografií najednou. Po poklepání na obrázek se otevře v samostatném panelu spolu s nabídkou nástrojů pro práci s obrázkem. Z těch základních úprav mohu uvést například oříznutí, rotaci obrázků, změna velikosti a rozlišení,úpravy barev, různé filtry, redukce červených očí, atd.

Nastavení snímání obrazovky.Nastavení snímání obrazovky.

XnView navíc nabízí i funkci snímání obrazovky, tedy vytváření tzv. screenshotů. Však práce s touto funkcí je poměrně krkolomná, raději využívám jiných programů pro snímání plochy.

Tvroba prezentace je otázka několika desítek vteřin.Tvroba prezentace je otázka několika desítek vteřin.

Vytvoření prezentace je doslova hračka, otázka několika desítek sekund. Prezentaci je navíc možno uložit do klasického EXE nebo SCR formátu, tudíž jí můžete zkopírovat například na flashdisk a spustit ji kdykoliv a kdekoliv.

Vytvoření webové galerie je velmi snadné a rychlé.Vytvoření webové galerie je velmi snadné a rychlé.

Lákavou zároveň užitečnou funkci je vytváření webové galerie, kterou pak můžete zveřejnit na svých internetových stránkách. Při tvorbě máte na výběr dostačujícího množství šablon.

Pomocí XnView je možno vytvořit i takovouto krásnou webovou galerii.Pomocí XnView je možno vytvořit i takovouto krásnou webovou galerii.

Vytvářet můžete dál například náhledové listy, panoramatické fotografie a spoustu dalších věci. Orientace po rozhraní je poměrně jednoduchá, XnView je vcelku přehledný a jednoduchý. Načítání fotografií po spuštění je velmi rychlé, žádné zdržování. Rychlost se samozřejmě odvíjí od výkonu počítače. XnView je jednoduchý bezplatný nástroj pro správu a práci s obrázky, které nabízí bohaté množství nastavení a nástrojů. Těžko věřit, že je tento malý prográmek nabízen zcela zdarma a v české lokalizaci.

Mé hodnocení:  85 %

Stáhni XnView

Výhody:

  • jednoduché a přehledné rozhraní
  • bezplatný
  • jednoduché vytváření prezentací, galerií, apod.
  • rychlý a nenáročný na výkon počítače
  • bohatý výběr nástrojů a filtrů
  • úprava rozvržení rozhraní
  • žádné reklamy či jiné věci při instalaci ani při používání

Nevýhody:

  • trochu obyčejný vzhled oproti komerčním variantám

Článek XnView - multifunkční pomocník při práci s obrázky byl publikován 3. února 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...