Notepad++ – vynikající textový editor

Tagy:  PSPad, PSPad download, Notepad, Notepad++, Notepadpp, Notepad download, textový editor

Sponzorované odkazy

Notepad++ – vynikající textový editor

Každý určitě slyšel o PSPadu, kterého v jazyce Delphi vyvíjí český programátor Jan Fiala, ale málo kdo už slyšel o dalším výborném editoru a bezplatném textovém editoru pro Windows – Notepad. Notepad je výborný editor, který zajisté ocení někdo, komu třeba z nějakých důvodů nesedl PSPad. Pojďme si tento skvělý program nyní probrat trochu dopodrobna.

Notepad++ umí velkou škálu funkcí, mezi ty hlavní patří:

  • Obarvování syntaxe a sbalování/roz­balování kódu (vše zajišťuje open source komponenta Scintilla). Pro různé programovací jazyky jsou k dispozici i různé styly.
  • Práce s textovými soubory v různém kódování, včetně převodu mezi nimi.
  • Samozřejmostí jsou také FTP přenosy a zaznamenávání a přehrávání makra.
  • Pluginy na porovnávání souborů, FTP synchronizace, kontrolu pravopisu a mnoho jiného.

Práce se soubory

Práce s vícero soubory probíhá jako u jiných editorů- v panelech (chcete-li tabech). Tyto panely lze různě přesouvat mezi sebou a dokonce lze uložit jejich stav jako tzv. session. Při další práci si tuto session můžete obnovit a pokračovat tam, kde jste skončili.

Mezi další zajímavé funkce patří znovunačtení souboru, zavření všech oken, zavření všech oken až na aktivní, uložení jako a uložení kopie.

Samozřejmostí je i tisk, kde si můžete v nastavení programu nastavit i odsazení, barvy a také styly záhlaví a zápatí.

Úprava textu

V kolonce Edit máte krom základních funkcí jako: kopírovat, vložit a označit vše, také tyto funkce: kopírovat jméno souboru do schránky, kopírovat celou cestu k souboru do schránky, kopírovat název složky do schránky, spojení a rozdělování řádků, prohazování řádku o pozici výš nebo níž, dokončování slov nebo dokončování názvů funkcí apod.

Mezi zajímavé vlastnosti programu řadím Column Editor (Alt + C), který vyplní celý sloupec hodnotami (v decimálním, hexadecimálním, oktalovém nebo binárním tvaru) se zadáním počáteční hodnoty a inkrementu.

Hledání

Velká síla programu je také ve funkcích pro hledání. Program nabízí klasické hledání, vyhledávání v souborech, přepisování (replace), inkrementální hledání, hledání pozpátku a samozřejmostí je také práce se záložkami. Záložku můžete také umístit a odebrat pomocí myši vedle číslování řádků, kde se zobrazí takový modrý puntík. Po záložkách můžete pak pohodlně chodit stiskem F2.

Obarvování syntaxe

Jak jsem zmiňoval v úvodu obarvování syntaxe je velmi užitečný nástroj, pokud potřebujete používat tento program na úpravu zdrojových kódů. Program podporuje i různé styly obarvování pro různé programovací jazyky. Tyto styly však nejsou dané napevno a můžete si je v nastavení upravit k obrazu svému. Změnit lze font, barvu popředí a pozadí, tučnost, průhlednost apod.

Další vlastnosti

Mezi další vlastnosti programu, které však nepotřebují další popisy patří například: přehrávání a zaznamenávání maker, zobrazení souboru v Internet Exploreru nebo Firefoxu, popř. předání souboru jinému programu (např. v případě zdrojového kódu předání kompilátoru) apod.

Hodnocení

Program hodnotím velmi kladně- 80 %, ačkoliv v mých očích nedosahuje kvalit PSPadu. Pro všechny ty, kterým však tyto funkce vyhovují, doporučuji rozhodně vyzkoušet. Stahujte z webu eDownload.cz a nezapomeňte si stáhnout také češtinu, kterou je nutno stahovat zvlášť.

Notepad++ ke stažení zde:
Notepad++ download

Článek Notepad++ – vynikající textový editor byl publikován 14. listopadu 2008 v 15.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...