Notepad++ – vynikající textový editor

Tagy:  PSPad, PSPad download, Notepad, Notepad++, Notepadpp, Notepad download, textový editor

Sponzorované odkazy

Notepad++ – vynikající textový editor

Každý určitě slyšel o PSPadu, kterého v jazyce Delphi vyvíjí český programátor Jan Fiala, ale málo kdo už slyšel o dalším výborném editoru a bezplatném textovém editoru pro Windows – Notepad. Notepad je výborný editor, který zajisté ocení někdo, komu třeba z nějakých důvodů nesedl PSPad. Pojďme si tento skvělý program nyní probrat trochu dopodrobna.

Notepad++ umí velkou škálu funkcí, mezi ty hlavní patří:

  • Obarvování syntaxe a sbalování/roz­balování kódu (vše zajišťuje open source komponenta Scintilla). Pro různé programovací jazyky jsou k dispozici i různé styly.
  • Práce s textovými soubory v různém kódování, včetně převodu mezi nimi.
  • Samozřejmostí jsou také FTP přenosy a zaznamenávání a přehrávání makra.
  • Pluginy na porovnávání souborů, FTP synchronizace, kontrolu pravopisu a mnoho jiného.

Práce se soubory

Práce s vícero soubory probíhá jako u jiných editorů- v panelech (chcete-li tabech). Tyto panely lze různě přesouvat mezi sebou a dokonce lze uložit jejich stav jako tzv. session. Při další práci si tuto session můžete obnovit a pokračovat tam, kde jste skončili.

Mezi další zajímavé funkce patří znovunačtení souboru, zavření všech oken, zavření všech oken až na aktivní, uložení jako a uložení kopie.

Samozřejmostí je i tisk, kde si můžete v nastavení programu nastavit i odsazení, barvy a také styly záhlaví a zápatí.

Úprava textu

V kolonce Edit máte krom základních funkcí jako: kopírovat, vložit a označit vše, také tyto funkce: kopírovat jméno souboru do schránky, kopírovat celou cestu k souboru do schránky, kopírovat název složky do schránky, spojení a rozdělování řádků, prohazování řádku o pozici výš nebo níž, dokončování slov nebo dokončování názvů funkcí apod.

Mezi zajímavé vlastnosti programu řadím Column Editor (Alt + C), který vyplní celý sloupec hodnotami (v decimálním, hexadecimálním, oktalovém nebo binárním tvaru) se zadáním počáteční hodnoty a inkrementu.

Hledání

Velká síla programu je také ve funkcích pro hledání. Program nabízí klasické hledání, vyhledávání v souborech, přepisování (replace), inkrementální hledání, hledání pozpátku a samozřejmostí je také práce se záložkami. Záložku můžete také umístit a odebrat pomocí myši vedle číslování řádků, kde se zobrazí takový modrý puntík. Po záložkách můžete pak pohodlně chodit stiskem F2.

Obarvování syntaxe

Jak jsem zmiňoval v úvodu obarvování syntaxe je velmi užitečný nástroj, pokud potřebujete používat tento program na úpravu zdrojových kódů. Program podporuje i různé styly obarvování pro různé programovací jazyky. Tyto styly však nejsou dané napevno a můžete si je v nastavení upravit k obrazu svému. Změnit lze font, barvu popředí a pozadí, tučnost, průhlednost apod.

Další vlastnosti

Mezi další vlastnosti programu, které však nepotřebují další popisy patří například: přehrávání a zaznamenávání maker, zobrazení souboru v Internet Exploreru nebo Firefoxu, popř. předání souboru jinému programu (např. v případě zdrojového kódu předání kompilátoru) apod.

Hodnocení

Program hodnotím velmi kladně- 80 %, ačkoliv v mých očích nedosahuje kvalit PSPadu. Pro všechny ty, kterým však tyto funkce vyhovují, doporučuji rozhodně vyzkoušet. Stahujte z webu eDownload.cz a nezapomeňte si stáhnout také češtinu, kterou je nutno stahovat zvlášť.

Notepad++ ke stažení zde:
Notepad++ download

Sponzorované odkazy:

Článek Notepad++ – vynikající textový editor byl publikován 14. listopadu 2008 v 15.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!