Corel Paint Shop Pro X3: Kvalitní správce a editor fotografií

Tagy:  Corel Paint Shop Pro X3, Corel, Paint Shop Pro, Photoshop, fotografie, editace, editor, bitmapová grafika, organizace, EXIF, RAW, správce fotografií

Sponzorované odkazy

Corel Paint Shop Pro X3: Kvalitní správce a editor fotografií

Každý fotograf se snaží zachytit bezchybný snímek hned na místě, aniž by musel využít nějakého z mnoha fotografických editorů. Ne vždy se to však povede. Dnes se podíváme na zajímavý a funkcemi nabitý editor Corel Paint Shop Pro X3. Uvidíme, jak Corel obstojí na poli bitmapové grafiky zaměřené především na úpravu fotografií.

Corel Paint Shop Pro X3 pod drobnohledem

Úprava fotografií by se teoreticky dala rozdělit do dvou zcela odlišných skupin. V jednom případě potřebujete na snímku upravit jen několik základních věcí a v tom druhém případě chcete snímek dotáhnout téměř k dokonalosti. Pak se tedy samozřejmě neobejdete bez rozsáhlých úprav, k čemuž je potřeba kvalitní editor. Obě tyto skupiny však Corel Paint Shop Pro X3 zahrnuje. Můžete zde totiž jednoduše upravit snímky prostřednictvím zjednodušeného editoru Express Lab a nebo vsadit na plnohodnotný editor Full Editor. V předchozí verzi byl Paint Shop Pro plně lokalizován do češtiny, v poslední verzi tomu tak bohužel není a pravděpodobně ani nebude. Nově jsme se dočkali mnohem lepší podpory formátu RAW, který dokonce získal vlastní editor. Při úpravě fotek je pro většinu lidí alfou a omegou také organizace. Pro organizaci vašich snímků zde slouží sekce Photo Organizer. Tato sekce je velmi podobná konkurenčním produktům. Můžete fotografie například ohodnotit hvězdičkami od jedné až do pěti, editovat základní EXIF informace a také máte k dispozici rozsáhlý seznam všech EXIF informací. Jako bonus přidal Corel speciální editor projekt, kde si můžete vytvořit například kalendář, prezentaci, pohled či třeba koláž. Corel Paint Shop Pro X3 podporuje Windows XP, Vista a samozřejmě také Windows 7.

Corel Paint Shop Photo X3Corel Paint Shop Photo X3

Instalace a první spuštění

Jestliže si chcete před koupí Paint Shop Pro X3 osahat a vyzkoušet, co všechno vám může nabídnout, je k dispozici třicetidenní zkušební verze, jejíž instalace čítá přibližně 460 MB. Samotnou instalací vás pak provází standardní průvodce zakončený online registrací produktu.

InstalaceInstalace

Při prvním spuštění se naleznete v sekci pro organizaci fotografií nazvané Photo Organizer. Photo Organizer slouží pro editaci základních EXIF informací snímků, jejich hodnocení a hlavně pro orientaci ve všech vašich snímcích. V pravém horním rohu aplikace naleznete odkazy na Full Editor, což je plnohodnotný a funkcemi nabitý editor, a na Express Lab, což je zjednodušený editor obsahující pouze základní nástroje.

Photo OrganizerPhoto Organizer

Rychlé úpravy

Express Labu jsem se ve zkratce již zmiňoval, pojďme si ho ale rozebrat podrobněji. Express Lab slouží pro rychlé a jednoduché úpravy určitého výběru snímků. Pracovní okno je rozděleno do tří částí, kdy první z nich je velký náhled obrázku, nebo chcete-li fotografie, druhá umístěná vespod obsahuje všechny možné nástroje na úpravu a výčet všech zvolených snímků spolu s miniaturami a nakonec v pravé části jsou zobrazení všechny možnosti právě zvoleného nástroje. Ve spodní části také naleznete základní informace, jako například ohniskovou vzdálenost, závěrku nebo citlivost. Express Lab nabízí například otočení a vyříznutí snímků, upravení teploty barev, kontrastu, jasu a také třeba nástroj pro odstranění červených očí či klonovací štětec. Jestliže chcete do vašeho výběru fotografií nějaký snímek přidat, můžete tak učinit prostřednictvím tlačítka Get Photos v pravém dolním rohu. Při ukončení Express Labu se ocitnete zpět ve Photo Organizer.

Express LabExpress Lab

Plnohodnotný editor

Nyní jsme se dostali do té nejdůležitější části Corel Photo Paint Pro X3, což je plnohodnotný editor. Oproti Express Labu je zde logicky mnohokrát větší množství funkcí a nástrojů. V levé části ještě naleznete praktickou nápovědu. Kvůli absenci českého překladu však lehce postrádá na užitku. Nápověda lze samozřejmě vypnout.

NápovědaNápověda

Editor se nevymyká dnešním standardům, a tak jsou nástroje rozděleny do jednotlivých lišt. Levý panel obsahuje například nástroje pro ořez, odstranění červených očí či třeba vložení textu nebo vložení „komiksové“ bublinky pro psaní textu. V horním panelu je pak nastavení právě zvoleného nástroje. V rozbalovacích nabídkách v nejvýše položeném panelu naleznete všechny další nástroje. Pravá část slouží pro práci s vrstvami a také slouží pro míchání barev. Uživatelské rozhraní celého editoru si můžete pozměnit podle svých představ. K dispozici je mnoho dalších nástrojových lišt, které můžete zapnout pomocí tlačítka Palettes.

PalettesPalettes

Novinkami ve Photo Paint Pro X3 je modul Object Extractor umožňující maskování či označení nějakého objektu, vylepšená práce s přidáváním textů a v neposlední řadě také filtry pro tvorbu speciálních efektů.

EditorEditor

Projekty snadno a rychle

Pro tvorbu různých projektů přidal Corel do základní instalace Paint Shop Pro X3 speciální aplikaci Corel Paint Shop Photo Project Creator. Díky ní můžete velmi snadno tvořit různé pohlednice, kalendáře, fotoknihy či různé prezentace, které můžete ihned po dokončení exportovat na YouTube, Facebook či na Flickra. Tvorba je opravdu velmi jednoduchá, protože program obsahuje řadu zajímavých šablon. Vám tedy stačí jen načíst nějaké fotografie a uspořádat je do předdefinovaných šablon.

Paint Shop Photo Project CreatorPaint Shop Photo Project Creator

Verdikt

Corel Paint Shop Pro X3 je opravdu profesionálním programem pro úpravu fotografií. Jeho výhodou je určitě velmi příznivá cena, díky níž by si mohl získat slušnou uživatelskou základnu. V této verzi bohužel nehledejte český překlad, ten je totiž obsažený jen v předchozí verzi. Corel nepodporuje ani koupi upgrade verze, která by umožnila přestup z předchozí verze na tuto za sníženou cenu. Velmi mě zklamala rychlost odezvy celé aplikace. I když Corel deklaruje rychlou odezvu díky nově integrované podpoře vícejádrových procesorů, nelze o odezvě celé aplikace mluvit zrovna příznivě. Hardwarová náročnost Corel Paint Shop Pro X3 také není nejoslnivější. Sečteno a podtrženo je Corel Paint Shop Pro X3 kvalitní nástroj pro editaci fotografií a tvorbu různých prezentací a projektů, který sice má své neduhy, ale jako editor ho můžu doporučit. Ani cena vás nijak nezaskočí.

Moje hodnocení:  83 %

Výhody:

  • Cena
  • Množství nástrojů
  • Tvorba projektů
  • Express Lab
  • Práce s vrstvami
  • Propracovaný editor

Nevýhody:

  • Rychlost odezvy aplikace
  • Absence češtiny
  • HW náročnost

Koupit Corel Paint Shop Pro X3

Článek Corel Paint Shop Pro X3: Kvalitní správce a editor fotografií byl publikován 3. června 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...