AbiWord – Dokument snadno a rychle

Tagy:  AbiWord, OpenOffice, Office, textový editor, dokumenty, text, microsoft office, psaní, editory, tisk, texty

Sponzorované odkazy

AbiWord – Dokument snadno a rychle

Hledáte jednoduchého pomocníka při psaní textových dokumentů? Dnes vám představím velmi jednoduchý a hlavně bezplatný textový editor AbiWord, který vám může velmi zpříjemnit zdlouhavé psaní v případě, že nepotřebujete větší množství různých funkcí. Co nám AbiWord dnes předvede, se dočtete dále.

Uživatelské rozhraní a psaní textuUživatelské rozhraní a psaní textu

AbiWord pod drobnohledem

AbiWord je velmi kontroverzní aplikací. Na jednu stranu přijde jednoduchost vhod, ale na tu druhou to může být pěkná otrava. Všechny základní funkce pro formát textu jsou samozřejmostí, avšak někomu můžou chybět například taková makra či různé jednoduché grafické nástroje. Potřebujete-li ale dělat například hromadnou korespondenci a nebo tabulky, AbiWord vás nezklame. Tvůrci nezapomněli ani na nástroj pro počítání slov, znaků včetně i bez mezer, řádků a nakonec stran. Pozor si musíte dát, jestliže používáte AbiWord jako záložní textový editor, protože se dokument ukládá do zvláštního formátu “.abw”. S ním se neporadí žádný z běžně používaných editorů. Naštěstí je tato vzájemná nekompatibilita ošetřena možností ukládat soubor do formátů Microsoft Office, OpenOffice a mnoho dalších. Program bohužel nedisponuje ani extrémně obsáhlým nastavením. To je ořezáno opravdu velmi dobře, a tak tam naleznete pouze nějaké předvolby uživatelského rozhraní, spouštění aplikace či automatického ukládání.

Práce s obrázkyPráce s obrázky

Uživatelské rozhraní – Konzervativní, ale funkční

Uživatelské rozhraní je opravdu velmi konzervativní, v určitých situacích editor degraduje a vrací o několik let zpět. Nečekejte tak žádné moderní výstřelky ve stylu Microsoft Office 2007. Veškeré známé vychytávky zde ale naleznete. Chudé dva horní panely obsahují nejen práci s dokumentem jako takovým, to znamená ukládání, nahrávání a tisk, ale i nastavení velikosti, stylu, barvy a zarovnání písma. Relativně zajímavě je zde vyřešen náhled tisku. Program totiž převede rozpracovaný obrázek do formátu .tif a zobrazí ho v nějakém z dostupných prohlížečů. Ve Windows je to samozřejmě klasický “Prohlížeč obrázků a faxů”. Všechny funkce a nabídky jakoby z oka vypadly starším Microsoft Office. Na výběr máte mezi několika typy zobrazení dokumentu, a to mezi Normálním rozvržením, Rozmístěním pro web, Rozmístěním pro tisk a v okně webového prohlížeče. Tedy nic nového pod sluncem. Zastavím se však u posledního jmenovaného zobrazení. Tato funkce překonvertuje text včetně formátování do podoby html a zobrazí jej ve vašem výchozím prohlížeči.

NastaveníNastavení

AbiWord v akci – píšeme, nastavujeme a formátujeme

Většinu z vás jistě potěším, protože autoři při tvorbě AbiWordu spoléhali na zažité ovládání z jiných aplikací, proto by vám ovládání nemělo dělat sebemenší problém. Všechny potřebné nástroje naleznete ve dvou zmiňovaných panelech, zbytek skrývají rozbalovací nabídky. Neprakticky zprostředkovaná je funkce pro zvětšení, respektive zmenšení, velikosti celého dokumentu. Jakmile nechcete využít přednastavených hodnot a nastavit si například 175%, musíte nejprve rozbalovací nabídku rozevřít a poté prostřednictvím volby Další… hodnotu zadat. Program sice obsahuje i kontrolu pravopisu, ale chcete-li ji používat, musíte si stáhnout a nainstalovat český slovník. Program je sice v češtině, avšak v některých případech se setkáte s angličtinou, což může těm jazykově méně zdatným ztížit práci. Všechny nejpoužívanější funkce jsou však naštěstí lokalizovány. Všechny funkce jsou na správném místě, a tak nemusíte neustále něco hledat.

StatistikaStatistika

Pocity a hodnocení

AbiWord nám dnes ukázal, že i zdarma a jednoduše lze napsat textový dokument. Srovnávat AbiWord s kancelářskými balíky jako jsou OpenOffice či Office nelze. Někomu může vadit lehce pokulhávající česká lokalizace či výchozí absence českého slovníku pro kontrolu pravopisu. Svoje poslání přesto tento textový editor plní na jedničku. Jestliže tedy nevyžadujete velké množství různých funkcí a nástrojů, může se AbiWord stát vaším dobrým společníkem pro psaní a editaci textů.

Moje hodnocení:  74 %

Výhody:

  • Cena
  • Jednoduchost
  • Drží se zažitých standardů

Nevýhody:

  • Vzhled
  • Absence českého slovníku
  • Česká lokalizace

Stáhněte si AbiWord zde:
AbiWord download

Článek AbiWord – Dokument snadno a rychle byl publikován 30. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...