Libre Office vs. Microsoft Office - Vyplatí se připlácet?
Sponzorované odkazy
Mnoho uživatelů počítače ho využívá pouze pro běžnou kancelářskou práci. Ostatně, pro tu byl také počítač původně stvořen.
Přesto však mnoho lidí neví, jakou sadu využívat, pokud chtějí, aby výsledky jejich práce vypadaly alespoň trochu k světu. Dnes bych vám tedy rád tuto problematiku přiblížil – nebudu vám však samozřejmě říkat, kterou možnost si zvolit. Tento výběr už ponechám pouze na vás.
Office a operační systémy
Kompatibilita Office a LibreOffice s různými operačními systémy bude prvním bodem, který bych rád rozvedl.
S LibreOffice nebudete mít problém, ať už jste fanda nakouslého jablka, tučňáka Tuxe, nebo starých dobrých windowsů. Pokud využíváte Linux, možná budete dokonce mít LibreOffice už předinstalovaný.
U Office už je to však o něco horší. Na Mac OS X sice rozjedete Office bez problému (samozřejmě pokud si stáhnete přímo verzi pro Mac OS X …), ale pokud pracujete na Linuxu, máte bohužel smůlu.
Přenosnost sady
Tento kratší bod znovu hraje ve prospěch LibreOffice. Pokud ho používáte, máte možnost si ho nahrát na USB flash disk a následně ho využít kdekoliv jinde. To se vám s Office rozhodně nepovede.
Kompatibilita jednotlivých verzí
LibreOffice se může pyšnit absolutní kompatibilitou jednotlivých verzí. Tím chci říct, že pokud utvoříte soubor v nějakém novějším LibreOffice, otevřete ho bez problémů i v o několik let starší verzi. U Office však můžete (ale nemusíte) mít poměrně velké problémy. Doufejte tedy, že až budete všem chtít ukázat excelovou tabulku, kterou jste doma utvořili, budete mít k dispozici stejnou verzi Office, jako máte doma.
Je tedy trochu paradoxní, že Office nemusí vždy umět správně otevřít vlastní soubory, ale „konkurenční“ LibreOffice to dokáže (přestože úspěšnost také není 100%).
Kompatibilita s jinými programy
Tento bod osobně považuji za největší nevýhodu LibreOffice. Pokud v něm totiž utvoříte nějaký soubor a budete ho chtít otevřít na počítači, kde je pouze Office (což je v dnešní době drtivá většina kancelářských počítačů), můžete být v poměrně velkých problémech. Naopak LibreOffice dokáže otevřít programy, které jsou dělané v Office, ale ne vždy je to úplně bez problémů. Mnohdy se stane, že se vám změní různé formáty atd. (obzvláště u složitějších funkcí Office).
Vkládání souborů
I zde nejspíše vyhraje LibreOffice. Obzvláště ve starších verzích Office se vám může stát, že nebudete do souboru moci vložit video nebo třeba soubor z Photoshopu v takové kvalitě, v jaké byste chtěli. U LibreOffice jsem však nikdy s ničím takovým problém neměl.
Vzhled, jednoduchost používání, složitější funkce
Tady bych osobně volil jako vítěze Office. Nedá se říct, že LibreOffice by byl nějak složitý a vzhledově ošklivý, přesto si myslím, že v této kategorii Office nepřekonal. Prakticky jsou si velmi podobné, ale osobně se mi s Officem pracuje lépe a i se při práci s ním lépe cítím. Hodně však závisí na zvyku a osobní preferenci. Kromě toho Office nabízí některé pokročilejší funkce oproti LibreOffice, ale upřímně … běžný uživatel je stejně v životě nevyužije a pravděpodobně ani nebude vědět o jejich existenci. LibreOffice mívá však občas problémy i s některými jednoduššími funkcemi a to zejména v Calcu (Excel u Office) a Impressu (PowerPoint u Office).
Jazyky
LibreOffice zde vede, obzvlášť pokud jste uživatel Mac OS X. V takovém případě budete totiž mít možnost stáhnout si Office pouze v 27 jazycích (nebojte, včetně češtiny). Pro Windows se pak toto číslo zvyšuje na 102 jazyků. LibreOffice může nabídnout podporu 112 jazyků (a další stále přibývají). Obě dvě sady nabízí kontrolu pravopisu a gramatiky, avšak LibreOffice pouze pro některé jazyky, zatímco Office pro většinu.
Něco pro výtvarníky
Pokud byste si rádi pohráli s grafikou, ať už tím myslíme kreslení nebo třeba design, jasnou volbou je LibreOffice: Draw. Dal by se přirovnat k takovému hodně chudému photoshopu, přesto je pořád lepší, než malování. A co si budeme povídat, to mnohdy stačí.
Sada online
Zde vítězí Office. K LibreOffice se sice dá dostat online, ale rozhodně je to o dost složitější, než dostat se k Office online. Kromě toho Office online je zdarma a pro běžného uživatele není o nic horší, než jeho offline verze (pochopitelně až na to, že budete potřebovat přístup k internetu). Navíc můžete soubory sdílet s přáteli a dokonce jim dát právo online upravovat dokument, což může ohromně usnadnit práci při skupinových projektech.
Cena
Asi nejdůležitější faktor při porovnávání LibreOffice a Office. LibreOffice je zdarma, což je samozřejmě ze všech argumentů, proč ho používat, asi ten nejsilnější. Office vás vyjde na nějaké tři tisíce, což už je celkem znát. Pokud byste chtěli koupit pouze některé programy, které využijete, a ušetřit tak, musím vás bohužel zklamat. Office se prodává jako sada Word, PowerPoint, Excel a OneNote.
Závěr
Závěrem bych to tedy rád shrnul. Office je určitě skvělým pomocníkem, ať už do kanceláře nebo třeba pro studenty. Pokud vám však stačí občas napsat nějakou zprávu, někdy přidat graf a tabulku a pak z toho třeba udělat prezentaci a vystačíte si se základními funkcemi, LibreOffice vám skvěle poslouží. Přece jenom na co utrácet tři tisíce korun za program, který ani pořádně nevyužiji.
Riskujete však to, že nemusíte mít 100% úspěšnost, pokud budete soubor chtít otevřít v Officu (který je v dnešní době snad v každé škole a kanceláři), ať už tím myslíme to, že se soubor nějak pokazí, nebo že dokonce nepůjde vůbec otevřít.
A kterou sadu využíváte vy? Dejte nám vědět do komentářů a vyberte onu možnost v anketě pod tímto příspěvkem.
Článek Libre Office vs. Microsoft Office - Vyplatí se připlácet? byl publikován 29. března 2017 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Tomáš Děd. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Open Office 03.08.2007 03.00
- Microsoft Office 2007 02.12.2007 06.00
- Office 365 – limitované licence 17.05.2013 05.00
- Microsoft Office 2010 online a zcela zdarma 23.11.2010 00.00
- OpenOffice.org 3.4 – plnohodnotná alternativa Office 14.08.2012 05.00
Top 10
- Domácí skupina - Sdílení dat mezi počítači nejenom po WiFi routeru
- MP3s.Nadruhou.net
- IT outsourcing v roce 2025: Jaké technologie vám zajistí konkurenceschopnost?
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Online dotazník pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků a zaměstnanců
- Převody jednotek
- Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.