Microsoft Office 2010 online a zcela zdarma

Tagy:  web apps, web aps, office online, office 2010, office 2010 zdarma, office 2010 online, microsoft office 2010, web office

Sponzorované odkazy

Microsoft Office 2010 online a zcela zdarma

Před nedávnem Microsoft uvolnil českou verzi online kancelářského balíčku Web Apps, jenž obsahuje ořezané aplikace Word, PowerPoint, Excel a OneNote z celosvětově populární sady MS Office 2010. Všechny aplikace jsou zdarma přístupné veřejnosti. Jediná povinnost je mít zřízený Live účet, který totiž s funkcionalitou Web Apps velmi úzce souvisí.

Finální verze Office Web Apps byly spuštěna spolu s vydáním kancelářského balíčku MS Office 2010 již před prázdninami. Web Apps představují ideální řešení pro uživatele, kteří potřebují narychlo na poslední chvíli opravit své office dokumenty či je otevřít na cizím počítači. Kancelářský balík MS Office 2010 navíc dokáže ukládat dokumenty přímo na web, kde je posléze můžete právě skrz Web Apps snadno upravit.

Web Apps v akciWeb Apps v akci

Bohužel, poněvadž je celá služba dostupná zdarma, funkce jednotlivých aplikací jsou ořezány pouze na potřebné minimum. Nejedná se tedy v žádném případě o bezplatnou náhražku MS Office.

Jak začít používat Web Apps

Jak jsem již zmínil, k používání Web Apps je nutno mít vytvořený Live účet. Pokud se s tímto účtem setkáváte poprvé, vězte, že funguje obdobně, jako účet Google, tedy veškeré webové služby Microsoftu, jako například Hotmail (email), Skydrive, Fotogalerie, Windows Live Messenger, apod., jsou propojeny jedním účtem.

Vytvoření Live účtu provedete ZDE!

Vše potřebné naleznete po přihlášení k Live účtu pod záložkou Office. Po otevření dokumentu se zobrazí nejprve prohlížeč, který zobrazí pouze dokument bez možnosti editace. Až posléze po otevření dokumentu v editoru získáte možnost dokument upravovat. Z prohlížeče je možno dokument rovněž otevřít v PC verzi konkrétní aplikace, za podmínky, že máte v počítači software MS Office 2010 nainstalovaný.

Správa dokumentů v úložišti SkydriveSpráva dokumentů v úložišti Skydrive

Word

Aplikaci Word rozhodně není třeba představovat. Tento editor dokumentů se v nové letošní verzi 2010 dočkal upraveného rozhraní Ribbon 2. Obdobně rozhraní jeho online odnože vypadá totožně, avšak funkce editoru se omezily pouze na tvorbu a editaci jednoduchého dokumentu.

Prohlížeč dokumentů zobrazuje velmi věrohodněProhlížeč dokumentů zobrazuje velmi věrohodně

Mimo běžných funkcí pro úpravu textu nechybí ani styly, které však obsahují jen jednu standardní šablonu. Předdefinované styly nejdou nijak upravovat.

Rozhraní aplikace WordRozhraní aplikace Word

Velmi potěší podpora kontroly pravopisu, která nabídne alternativy ze slovníku. Bohužel pochopitelně do slovníku nelze vkládat další výrazy.

Vkládat je možno obrázky, kliparty, odkazy a hlavně jednoduché tabulky. Na formátování tabulky zapomeňte, editor zvládne pouze vkládat a mazat buňky či měnit jejich velikost a zarovnání. Word bohužel neumí upravovat rovnice ani grafy. Hotový dokument je možno uložit opět na webové úložiště či ihned vytisknout. Novinkou nových MS Office 2010 je podpora sdílení dokumentů.

Excel

Tabulkový procesor Excel toho rovněž mnoho neumí. Jednoduché formátování buněk zůstalo. Excel dokáže základy formátování textu, zalamovat text v buňkách, vkládat a odstraňovat buňky, vkládat grafy a odkazy.

Rozhraní aplikace ExcelRozhraní aplikace Excel

Na práci s grafy zapomeňte. Excel sice umí graf trochu formátovat, avšak nastavování drobnějších parametrů nečekejte. Podpora vzorců je zabudována, avšak vzorce je nutno psát ručně, což je u složitých vzorců téměř nemožné.

PowerPoint

PowerPoint pro tvorbu prezentací si dokáže vcelku obstojně poradit s tvorbou jednoduché prezentace. Na začátku vás čeká výběr šablony prezentace, ze kterých si lze vcelku i vybrat. U jednotlivých snímků rovněž nechybí předdefinované šablony.

Rozhraní aplikace PowerPointRozhraní aplikace PowerPoint

Práce s textovými poli je vcelku neohrabaná. Do prezentace je možno vkládat obrázky, grafy či objekty SmartArt. Práce se SmartArt je vcelku příjemná. Chybí však možnost vložení jakýchkoliv efektů a přechodů.

Pro vytvoření jednoduché prezentace, například do školy, PowerPoint postačuje.

OneNote

Na poznámkový nástroj OneNote jsem byl hodně zvědavý, poněvadž jsem tuto aplikaci objevil teprve nedávno, kdy jsem se zděšením zjistil, jak je to úžasná věc!

Rozhraní aplikace OneNoteRozhraní aplikace OneNote

Bez problému jsem otevřel svůj online synchronizovaný poznámkový blok. Možnost úprav a formátování jsou totožné jako u aplikace Word – stejně jako u PC verze. Funkce programu se vztahují čistě jen k úpravě obsahu, tudíž zde chybí propojení například s kalendářem a plánovačem v Outlooku apod.

Ze všech aplikací mi připadá práce ve webové verzi OneNote nejlepší. Navíc tak máte své poznámky z počítače kdykoliv a kdekoliv s sebou, pokud tedy používáte online synchronizaci.

Závěr

Režim prohlížeče dokumentů funguje u všech aplikací věrohodně. Word mi v režimu prohlížeče bez obtíží zobrazil mojí laboratorní práci z elektrotechnic­kého měření včetně tabulek, schémat, vzorců a grafů. Režim editace už byl takřka katastrofou. Totéž platí pro Excel. Jediné OneNote mě mile překvapilo.

O reálné použitelnosti Web Apps bychom mohli polemizovat. Rozhodně se hodí pro rychlou úpravu například pravopisných chyb v jednoduchých dokumentech či pro zobrazení daného dokumentu (tisk popřípadě). Pokud je však dokument složen z většího množství prvků (např. nakreslené schéma), editace takovéhoto dokumentu už není dost dobře možná. K používání Web Apps potřebujete navíc svižné připojení k internetu.

Rozhodně se však sluší pochválit snahu Microsoftu přiblížit doposud ryze komerční sadu běžným uživatelům, a to jak v podobě Web Apps, tak rovněž v podobě bezplatných MS Office 2010 Starter.

Moje hodnocení:  60 %

Výhody:

  • režim prohlížení je velice věrohodný
  • otevře dokumenty MS Office 2010 (docx,xlsx,...)
  • možnost tisku
  • sdílení s jinými uživateli
  • podpora OneNote

Nevýhody:

  • pomalejší načítání
  • editor nezobrazuje všechny prvky (rovnice,...)
  • velmi omezené možnosti editoru
  • krkolomná práce s elementy v editoru
  • nutnost Live účtu

Článek Microsoft Office 2010 online a zcela zdarma byl publikován 23. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...