OpenOffice.org 3.4 – plnohodnotná alternativa Office

Tagy:  OpenOffice recenze, OpenOffice 3.4 download, článek o OpenOffice, alternativa Wordu, alternativa office, alternativa powerpointu, word zdarma, office zdarma, OpenOffice.org, open office download

Sponzorované odkazy

OpenOffice.org 3.4 – plnohodnotná alternativa Office

Monopol balíčku Microsoft Office na poli kvalitních textových editorů, editorů prezentací a tabulkových editorů skončil. Balík je placený a navíc tak mnoho funkcí, až se v nich spousta uživatelů ztratí. Proto není divu, že se objevila alternativa všech zmíněných editorů s názvem OpenOffice. Nyní si představíme nejnovější verzi, kterou je 3.4.

OpenOffice.org se skládá z několika aplikací, z čehož je každá určená pro jinou funkci a nahrazuje tak obdobný program v balíku Office. Názvy jednotlivých funkcí jsou naprosto jednoduché a pochopitelné, můžeme zmínit Draw, Writer, Impress, Math nebo Calc.

Writer

Jak již název napovídá, jedná se o textový editor, do kterého je možné psát, vkládat obrázky i tabulky. To vše lze samozřejmě uložit nejen ve Word formátu (.doc), ale také například v PDF a dalších. Prostředí je trochu odlišné od Wordu, ale to v žádném případě neznamená, že je nějakým způsobem horší. Spíše si uživatel musí zvyknout na něco nového. Program obsahuje také základní funkce jako vyhledávání. Bohužel Writer v současnosti nezvýrazňuje či neopravuje překlepy, přestože autoři tuto funkci mají hotovou. Určité potíže nastaly v licenčních podmínkách a tak OpenOffice.org tuto funkci do vyřešení situace vypnul.

WriterWriter

Draw

Draw je kreslící nástroj v balíku OpenOffice.org. Pracuje především s vektorovou grafikou, která lze snadno dále editovat, zvětšovat či zmenšovat bez ztráty jakékoliv kvality. Proto je výborným nástrojem pro vytváření grafů a dalších podkladů pro dokumenty či prezentace. Umí pracovat podobně jako Photoshop s vrstvami a tak se zdá být kvalitním nástrojem. Soubory ukládá ve formátu .odg, ale výsledek lze samozřejmě uložit do libovolného formátu.

DrawDraw

Impress

Důležitou složkou balíku Office je samozřejmě Powerpoint, který umožňuje vytvářet důležité prezentace. OpenOffice místo něj přišel s aplikací Impress, která nabízí prakticky stejné možnosti. Prezentace se klasicky skládá z jednotlivých snímků, k dispozici jsou různé přechody i předvolené styly. Opět je prostředí podobné Office, ale nalezneme zde i několik odlišných prvků. Na první pohled si všimnete pravé lišty, která obsahuje ty možnosti, které má Powerpoint v jednotlivých záložkách nahoře. Impress tak má méně prostoru pro samotnou prezentaci, ale na druhou stranu jsou dané funkce více přístupné. Prezentaci lze exportovat do celé řady formátů, jako je ODP,PPT,PDF,SWF a tak dále.

ImpressImpress

Calc

Poslední představnou aplikací balíčku OpenOffice.org je Calc, což je plnohodnotná alternativa Excelu, to znamená, že umožňuje pracovat s tabulkami. Calc stejně jako ostatní programy OpenOffice.org v nabídce neobsahuje záložky. To však neznamená, že by uživatelé přišli o některou z důležitých funkcí. Buňkám lze měnit šířku i výšku, lze je slučovat nebo jim dát ohraničení. Calc umožňuje také vkládání různých funkcí, které následně dodávají aktuální výsledky do patřičných buněk. Data lze také přehledně převést do široké škály grafů.

CalcCalc

Komerční využití

Na rozdíl od většiny freeware aplikací, OpenOffice lze využívat zcela zdarma také pro komerční účely. Základní verze OpenOffice je volně ke stažení a oficiálně k dispozici pro každého, kdo má zájem. Náročný uživatel si pak může zakoupit doplňkové služby či vylepšené produkty.

Závěrem

OpenOffice je vynikající balík aplikací, který zcela nahrazuje placený Microsoft Office. Umí také pracovat s formáty, se kterými pracuje Office, a tak lze snadno vytvořené soubory používat kdekoliv. Pokud nechcete zbytečně platit za Office a máte chuť vyzkoušet něco nového, OpenOffice je to pravé ořechové pro váš osobní počítač či firmu. Aktuální verzi si můžete stáhnout zde nebo na eDownload.cz..

Výhody:

  • Zdarma pro osobní i komerční využití
  • Jednoduchost
  • Kompatibilita formátu s Office

Nevýhody:

  • Méně spolehlivý než Office

Hodnocení:  85 %

Článek OpenOffice.org 3.4 – plnohodnotná alternativa Office byl publikován 14. srpna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...