Apache OpenOffice 4.0 – Otevřená kancelář znovu na scéně

Sponzorované odkazy

Apache OpenOffice 4.0 – Otevřená kancelář znovu na scéně

Za posledních několik let se pro populární balík kancelářských aplikací OpenOffice změnilo mnohé. Nejprve vývoj financovala společnost Sun, později Oracle a nyní je již nějakou dobu pod hlavičkou neziskové společnosti The Apache Software Foundation. Z pomyslného trůnu zdarma dostupných kancelářských balíčku byl OpenOffice sesazen sadou LibreOffice. Vrátí se však s příchodem verze 4.0 zpět na špici?

Novinky ve čtyřce

Několik let si OpenOffice držel na první pozici struktury verzí číslo 3. Oracle totiž příliš neřešil a nefinancoval vývoj svého kancelářského balíku a velkou změnu přinesla až změna vlastníka, kterým je v současnosti právě The Apache Software Foundation. Nyní nám vývojáři naservírovali významný skok z verze 3.4 na verzi 4.0 a novinek je opravdu celá řada.

Uvítání Apache OpenOffice 4

Uvítání Apache OpenOffice 4

Začnu u méně výrazných novinek, mezi které patří například vylepšení rychlosti odezvy a především startu kancelářského balíku. Start je dokonce rychlejší než v případě LibreOffice a to bez zapnutého nástroje Rychlé spuštění. Jádro OpenOffice stále sice běží v prostředí Java, mnoho nástrojů se však od Javy částečně oprostilo. Vývojáři také odstranili starší filtry a formáty StarOffice.

Další očekávanou a vítanou novinkou je opět o chlup lepší kompatibilita s binárními dokumenty Microsoft Office (.doc, .xls, .ppt) a s Office Open XML (.docx, .xlsx, .pptx), který využívají kancelářské balíčky Microsoft Office 2007, 2010 a 2013. Zlepšení se dočkal například lepší převod číslování a odrážek.

TIP: Doporučujeme náš srovnávací test Office Open XML (MS Office) s OpenDocument (OpenOffice, LibreOffice).

Praktický a funkční boční panel

Největší novinkou je postranní panel, který zobrazuje čtveřici přehledů a nástrojových nabídek. Jde jednak o kartu Vlastnosti, která nabízí rychlé nastavení formátování textu včetně nastavení odstavců, odrážek či třeba rozestupů.

Uživatelské rozhraní s postranním panelem ve Writeru

Uživatelské rozhraní s postranním panelem ve Writeru

Následuje nástroj Styly a formátování, který do verze 4.0 disponoval vlastním oknem, což nebylo zcela ideální. Nyní je nastavení stylů a formátování vzhledně implementováno do rozhraní OpenOffice. Dalšími záložkami jsou Galerie a Navigátor nabízející přehled ve struktuře dat v otevřeném dokumentu. Snadno se tak dozvíte použitou strukturu nadpisů, seznam použitých hypertextových odkazů či třeba přehled komentářů a tabulek. Galerie umožňuje rychlé vložení předkonfigurovaných grafických prvků na různá témata.

Postranní panel a Styly a formáty

Postranní panel a Styly a formáty

Výhodou bočního panelu a vlastně celého balíku OpenOffice je bezesporu dobrá konfigurovatelnost celého uživatelského rozhraní. Boční panel lze jediným kliknutím skrýt a všechny panely a funkce v nich snadno přesouvat a reorganizovat.

Galerie

Galerie

Přidání bočního panelu do čtvrté verze OpenOffice je zcela pochopitelné a sleduje současný trend širokoúhlých monitorů. Ty totiž disponují dostatečným množstvím horizontálních pixelů, ale každý vertikální pixel je ceněný. Jako zdroj inspirace při tvorbě bočního panelu bezesporu posloužil již neexistující kancelářský balík Lotus Symphony z produkce IBM. V současnosti totiž IBM přesunulo své zdroje v této oblasti právě do OpenOffice.

Navigátor v Apache OpenOffice 4.0.1

Navigátor v Apache OpenOffice 4.0.1

Konec podpory Office 2003

Duben 2014 vyškrtne v portfoliu podporovaných produktů Microsoft dva významné hráče. Jde o Windows XP a také o Microsoft Office 2003. Problém nastane nejenom v domácnostech, ale i v podnikové sféře či třeba ve školství.

Tvorba prezentací je snadná a rychlá – Impress

Tvorba prezentací je snadná a rychlá – Impress

Office 2003 v porovnání s novějšími nabízí diametrálně odlišné ovládání, na které je třeba si zvyknout. Přechod ze starší verze Office na novější tedy bude velmi podobný přechodu na otevřené balíky, tedy na OpenOffice a LibreOffice. Je tedy důležité zvážit všeobecné i specifické potřeby uživatelů a na základně zkoumání vybrat správné placené či zdarma dostupné řešení. Používáte-li kancelářský balík k běžné tvorbě dokumentů, interaktivních prezentací či tabulek, stojí OpenOffice jistě za zvážení a za vyzkoušení. Ani dlouhodobější zkouška vás nemusí stát ani korunu.

Calc a výpočet grafů z rozsáhlých tabulek

Calc a výpočet grafů z rozsáhlých tabulek

Nový vítr v plachtách

Odchod Oracle ze správy kancelářského balíku znamenal konec blokace pokroku. Nový Apache OpenOffice 4.0.1 tak nabízí mnoho novinek, dostatečnou rychlost vývoje a především vynikající kancelářský balík s dobrým potenciálem stát nejlepším zdarma dostupným kancelářským balíkem. Menší chyby se stále najdou (například lepší čítač slov přímo v rozhraní Writeru), užitná hodnota je však obrovská a OpenOffice mohu bezpochyby doporučit.

Sponzorované odkazy:

Článek Apache OpenOffice 4.0 – Otevřená kancelář znovu na scéně byl publikován 29. listopadu 2013 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Říjnový update Windows 10 je opět dostupný
  3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  4. MP3s.Nadruhou.net
  5. Sledujuserialy.cz- Tuny seriálů na jednom místě!
  6. Libimseti.cz
  7. Nákup na Ebay - Návod krok za krokem
  8. CCleaner 5 - Jak vyčistit počítač snadno a rychle
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!