Dokumenty Office Open XML – Co přinesly nového?

Tagy:  Office Open XML, XML, OOXML, Office Open, Office, Microsoft, 2010, 2007, ECMA, formát, dokument, soubor, ZIP, komprimace, DOCX, XLSX, PPTX

Sponzorované odkazy

Dokumenty Office Open XML – Co přinesly nového?

Před čtyřmi lety na trh přišel kancelářský balík Microsoft Office 2007, který přinesl vedle nového uživatelského rozhraní také novou specifikaci souborových formátů pro ukládání dokumentů, tabulek a prezentací.

Office 2007 již dávno nejsou aktuální, nicméně tento formát je tu s námi stále. Co nového přinesla nová specifikace? To bude předmětem toho článku.

Kapka teorie

Tato specifikace souborových formátů pro ukládání dokumentů byla vyvinuta Microsoftem a stala se standardem ECMA International. Cílem bylo vytvořit standardní formát, jehož podpora by byla obsažena ve všech používaných kancelářských balících. Důraz byl kladen nejenom na snadnou přenositelnost, ale také na menší velikost a vyšší bezpečnost.

Office Open XML je založen na technologii ZIP určené ke komprimaci dat. Prakticky to znamená, že v aplikaci vytvoříme dokument, který může obsahovat například text, formátování, obrázky a další objekty, a ten je při uložení zkomprimován. Komprimací se sjednotí všechnay data (tzn. text, formátování, obrázky atp.) a zmenší se velikost celku. Protože jsou jednotlivé objekty popsané více soubory (například hlavička dokumentu jedním, samotné tělo jiným), umožňuje to snazší a lepší obnovitelnost poškozených dat. Jakmile se poškodí jedna část, ta druhá může být zcela v pořádku a použitelná.

Další výhodou ZIPu je také snadné šifrování, které umožní účinné zabezpečení dat v komprimovaném archivu.

Logo Microsoft Office 2010Logo Microsoft Office 2010

Struktura a používané přípony

Chcete-li se o pravdě přesvědčit, stačí přejmenovat koncovku na ZIP, čímž si zpřístupníte vnitřní strukturu dokumentu. Archiv skrývá zpravidla tři složky. První složka _rels obsahuje soubor s příponou .rels, který uchovává informace o umístění součástí dokumentu. Složka docProps pro změnu obsahuje vlastnosti dokumentu. Další složka s názvem word (pro aplikaci Excel by složka měla název xl a pro PowerPoint ppt) obsahuje vlastní data.

To znamená, že zde můžete najít obrázky, formátování a samozřejmě také text. V případě PowerPointu nebo Excelu je v této složce zpravidla více podsložek a souborů. Soubor [Content_Types]­.xml slouží k identifikaci typů obsahu v dokumentu.

Rozzipováno aplikací 7-ZipRozzipováno aplikací 7-Zip

Dokumenty Office Open XML lze snadno poznat díky jiné koncovce. Zpravidla mívají poslední písmeno X nebo M. Například textové dokumenty budou mít koncovku *.docx nebo *.docm. Koncovka s písmenem X neumožňuje ukládat dokumenty s makry, naproti tomu koncovka s posledním písmem M je umí uložit.

S makrem s písmenkem M i bez maker s písmenkem XS makrem s písmenkem M i bez maker s písmenkem X

Co přinesly praktického?

Největší výhodou Office Open XML je bezesporu důraz na kompatibilitu mezi všemi kancelářskými balíky. Při práci se staršími souborovými formáty totiž často docházelo k odlišnému zobrazení v různých kancelářských balících a nebylo téměř možné otevírat tyto dokumenty jinými externími nástroji. Díky snazší struktuře dokumentu zakládající na XML, je zprostředkování kompatibility mnohem snazší.

V této oblasti je neméně důležitá i licenční uvolněnost, neboť to umožňuje přístup k dokumentaci všem tvůrcům a širší rozšíření i v otevřených projektech.

Pro běžné uživatele, které nezajímají speciální vlastnosti, zabezpečení a podobně, byl příchod Office Open XML víceméně nepříjemný. Uživatelé, kteří mají a nebo měli starší kancelářské balíky Office 2000 až 2003, začali mít problém otevírat novější dokumenty. Microsoft naštěstí zakročil velmi dobře a tento problém kompatibility odstranil vydáním tzv. Compatibility Packu. Ten byl distribuován jako aktualizace a umožnil vytvářet, otevírat a upravovat novější dokumenty i ve starších aplikacích.

Compatibility Pack pro Office XP a 2003 na oficiálním webuCompatibility Pack pro Office XP a 2003 na oficiálním webu

Na závěr

Office Open XML je dlouhodobým konkurentem OpenDocument a je proti tomuto standardu více svázán licencí. I tak je ale mnohem přístupnější a použitelnější, než starší formáty typu .doc či .xls.

Do budoucna bude zajímavé pozorovat, které standardy budou používány v nejznámějších produktech a jakým směrem se budou oba standardy vyvíjet. Konkurenční boj mezi nimi jistě stále bude. Možná se ale najde nějaká zlatá střední cesta. Každopádně uvidíme…

Compatibility Pack pro Office XP a 2003 můžete stáhnout zde

Článek Dokumenty Office Open XML – Co přinesly nového? byl publikován 30. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...