Diskuse ke článku Windows Live Mail 2011 – bezplatná náhrada Outlooku

gmail & live sync

Napsal/a: W

Přidáno: 20.01.2011 13.53

Odpovědět

zdravim, je mozne propojit i s gmail uctem ve smyslu sjendoceni kontaktu a kalendare? takze by bylo to same na gmailu i na live uctu? a vse kontrolovat pres live mail? diky

RE: gmail & live sync

Milan Herbig

Odpovědět

Ne, pouze s Live účtem.

skupiny kontaktů

Napsal/a: Pavla

Přidáno: 27.02.2011 23.17

Odpovědět

Dobrý den,

mohli byste mi prosím poradit, jak vytvořím skupinu kontaktů? Pod záložkou kontakt se mi objeví pouze „nový“, ale ne „skupina kontaktů“ – nevím, kde to najít.

Díky

RE: skupiny kontaktů

Milan Herbig

Odpovědět

Pokud jsem Vás dobře pochopil, tak hledáte položku vytvořit novou kategorii. Tu najdete v sekci Kontakty pod položkou Kategorie. Zde si můžete vytvořit novou kategorii kontaktů.

RE: RE: skupiny kontaktů

Autor

Odpovědět

Předem se omlouvám za natvrdlost – v sekci „Nový“ se mi zobrazuje „Emailová zpráva“, „Email s fotografiemi“ a „Položky“. Pod položkami potom „Událost“, „Celodenní událost“, „Kontakt“ a „Diskusní příspěvek. Když rozkliknu položku "Kontakt“, nenabízí to vytvořit skupinu kontaktů. A samostatnou sekci Kontakty a v ní položku Kategorie také nevidím:(.

Díky moc.

RE: RE: RE: skupiny kontaktů

Milan Herbig

Odpovědět

RE: RE: RE: RE: skupiny kontaktů

Pavla

Odpovědět

Děkuju mockrát, nevěděla jsem, že se musím přepnout dole na těch záložkách.

Ještě jednou díky moc.

stahování mailů

Napsal/a: Ivana

Přidáno: 05.03.2011 07.34

Odpovědět

Prosím o radu.Tento outlook mi fungoval bezchybně,pak se mi zdálo,že se pomaleji načítá a nyní mi při každém otevření začně znovu stahovat všechny zprávy,které mám zanechané na servru.Pokud toto stahování nepřeruším,tak by mi tam nasypal vše.Ale při novém spuštění se to opakuje znovu,tak jen mažu…Hledala jsem nastavení…účty,ale tam jsem nic neměnilaa není ani asi co.Děkuji.

RE: stahování mailů

Milan Herbig

Odpovědět

Opravdu netuším, kde by mohl být problém. Doporučuji vyzkoušet na jiném počítači (notebook, apod.), a pokud to dělá to samé, nedá se nic dělat. Pokud zlobí jen váš počítač, řešení je jasné (formát). Jestliže se tedy jedná o neřešitelný problém, doporučuji přejít k jiným klientům, protože WLM v kombinaci s primitivním Seznamem opravdu postrádá smysl. Můžu doporučit buď klasický Outlook, Sunbird (od mozilly) nebo The Bat!.

Možná to bude vypadat jako předsudek k Seznamu, ale s tímto emailem jsou jen potíže. Doporučuji GMail nebo Hotmail. Ale je to na vás.

RE: RE: stahování mailů

Ivana

Odpovědět

Děkuji za reakci,řešila jse to i přes Antivirové centrum,kde mně doporučili stáhnout novou verzi Esetu a pak přes vzdálenou pomoc mi to prohlédli.WLM se uklidnil a nyní pracuje správně.Kdyby se to mělo zopakovat,tak se budu řídit Vaší radou. Na Micros.Outlooku jsem to vyzkoušela,tam to nedělá nebo budu uvažovat o Sunbirdu -používám Firefox. GMail nebo Hotmail nemám moc ponětí,jsem dosti laik,tak prostuduji,o co se jedná.Děkuji moc Ivana

RE: stahování mailů

m

Odpovědět

Ten stejný problém jsem měla také, ale způsobil to mail, který měl přílohu 75MB. Windows live hlásil nedostatek paměti k přijmutí. Trápilo mě to 2 dny. Technik musel nakonec na serveru zprávu smazat abych mohla fungovat dál.

šablona

Napsal/a: Tom

Přidáno: 08.04.2011 14.06

Odpovědět

nevíte někdo jak u verze 2011 vložit šablonu htm? u verze 2009 to jde,ale u 2011 tato možnost v menu vubec neni a nebo jsem ji nenašel.při vložení přes odkaz v možnostech ji to sice zobrazí,ale bez obrázku. dík za radu

řazení došlých zpráv

Napsal/a: Pavel

Přidáno: 04.05.2011 08.11

Odpovědět

Spravuji 3 účty a pracuji s nimi ve složce Rychlá zobrazení. Některé se mi po odpovědi nepřevedou (ikdyž mám nastaveno : zobrazit všechny) na jednotlivé účty (nejsou vidět)… kdyžza dám hledání, tak je najdu. Pak opět nejsou vidět Došlé zprávy se mi neřadí podle data, ale nějak napřeskáčku, nikde v nastavení jsem to nespravil. Nejde grafika zjedodušit nebo převést na Outloock expres??? Ten byl daleko přehlednější (tady jsou zbytečně velká tlačítka a spoustu nepotřebných na to moje přečtení a odeslání odpovědi

Špatný vtip

Napsal/a: HaHaHa

Přidáno: 29.07.2011 15.09

Odpovědět

WLM neumí přidat/zobrazit u kontaktů foto :-(

nepřítomnost

Napsal/a: Renata

Přidáno: 24.01.2012 13.39

Odpovědět

Lze zadat automatickou odpověď v nepřítomnosti? „jsem mimo kancelář od…do.?“

Je to pro mě k ničemu ...

Napsal/a: M

Přidáno: 19.06.2012 18.20

Odpovědět

Vážení,

synchronizuji mobil s WM (WP) přes MS Exchange (popř. Kerio) – s NTB s MS Outlook. Mám v adresáři cca. 3400 kontaktů s velmi podrobnými informacemi. Pokud ale nejsem zaměstnán, nemám možnost využívat vzdálenou synchronizaci pomocí těchto nástrojů.

Vtipálci z MS ovšem u win. mobile 7 a výše zrušili možnost přímé synchronizace s PC/NTB, tzn., že je jediná možnost – vzdáleně – přes Windows Live.

To by by bylo super, kdybych dodatečně nezjistil (nikde ani jediná informace), že přes WL lze synchronizovat max. 1000 kontaktů. V rámci kontaktů se ovšem z MSOutlook synchronizuje jen naprosto zanedbatelné množství informací. Výsledkem bylo, že mi to totálně dodrbalo moje kontakty v NTB. Na MS naprostá arogance – nikdo nic neví, je to prý zadarmo, tak žádná podpora není a už vůbec ne v ČJ, a když je to zadarmo, tak nemám otravovat. Opravdu borci. Na svých počítačích mám oficiálně koupený MS Outlook, mobily s WIN a takhle se k tomu postaví.

Pokud budete mít nějakou radu, jak synchronizovat přes nějakou konkurenci nebo někoho jiného, budu za ni rád na mar.vondrak@hotmail.cz.

Díky …

breitling replica

Napsal/a: miniu

Přidáno: 24.03.2014 10.09

Odpovědět

http://yslreplica.phoenixforrester.com/ be accustomed a tiny bag,if you're traveling,hitting the gym or traveling to the beach.You wish a carryall,something that can accommodate all your travel/gym/beach essentials,as able-bodied as your wallet,phone,and added important items.For this purpose,you can accept bigger replica handbags that are roomy,accept a lot of http://www.phoenixforrester.com/dior.php pockets,and fabricated of abiding materials.Everybody knows that replica handbags appear in altered styles,sizes,co­lors,and shapes.And with the cool affordable amount tags,it's simple to see why a lot of owners are agog on assuming off their attractive bags.For those who wish some account on how to http://chloereplica.phoenixforrester.com/

pheiil

Napsal/a: designerbags@yahoo.cn

Přidáno: 15.04.2014 09.49

Odpovědět

Both the manufacturers and the makers of the replicated watches keep on playing a cat and mouse game.The manufacturers are observing the market and get to know details regarding which of their models have been replicated.In order to prevent replications and to make the original stand out,they make subtle changes to the http://gucci-uksale.co.uk original. In such cases where the manufacturer of the original watches make changes to their watches,it won’t be long before the same changes are incorporated on the Rolex Milgauss Replica Watches.There’s be­en instances when even specialists have been fooled by the quality of these watches and they find it hard to think that anyone can manufacture Rolex Milgauss Replica Watches that bear such a striking resemblance to the original. There’s individuals who love the best in life and most of them earn to pay for the best things in life.These people replica gucci tote bags know the worth of Rolex Milgauss Watches and how wearers of the same make a fashion statement wherever they go.Now that you have a rough idea of these Rolex Milgauss Replica Watches,is it not high time that you got a quantity of them for yourself?

Test, just a test

Napsal/a: XRumerTest

Přidáno: 13.02.2015 21.44

Odpovědět

Hello. And Bye.

Test, just a test

Napsal/a: XRumerTest

Přidáno: 13.02.2015 21.44

Odpovědět

Hello. And Bye.

majsd edhei for 37% lkhxzd7

Napsal/a: plfgsyacn

Přidáno: 18.05.2015 03.24

Odpovědět

bGFuZCwgRGF2aW­QgRnJvc3QsV29vZHkgQXVzdG­luIGFuZCBCcmFkI­EZheG9uIHNob3QgNjgu­IEZy [url=http://www­.coachoutlet.us­.org/]coach outlet[/url] guests managed to leap out of the wagon 鈥?with the exception of William Kitching, a blacksmith from Tubwell Row, who moved his shop to Hopetown to be nearer the railway and founded Whessoe. y [url=http://www­.burberryoutlet­.us.org/]burbe­rry outlet[/url] about one thing like ‚Benny‘ the cockerel, that IS part and Parcel of [url=http://www­.hollister.in­.net/]hollster[/ur­l] A mediator is only a facilitator and is unable to provide legal advice, so hiring a solicitor as well is recommended. It is likely, however, that the legal fees for mediation will remain less than court costs, because some issues will be resolved with their help. „Hab铆a un 谩ngel de la guarda ese d铆a conmigo. Eso me salvo a m铆“, dijo Blanco, de 54 a帽os. [url=http://www­.af.net.co/]a­bercrombie kids[/url] I didn't want that to define the game, Shea said. z [url=http://www­.hollisterclot­hing.in.net/]ho­llister clothing[/url] 鈥淵orkshire are one of biggest clubs in the world, and to get the chance to play for them is an honour,鈥?said the 26-year-old right-hander, who also bowls useful off-spinners. [url=http://www­.michaelkorshan­dbags.us.org/]micha­el kors outlet[/url] Bo Ryan's team is the unanimous choice among sportswriters who cover the Big Ten to win the 2014-‚15 regular-season title. x Top gainer of the day, Qurain Holding Co vaulted 22.73 pct to 13.5 fils whereas by Real Estate Trade Co (Marakez) climbed 8.47 percent to stand next. Kuwait Real Estate Holding Co (Al Aqaria) slumped 8.33 pct, the steepest decliner of the day, and Gulf Finance House topped the volume with 23.79 million shares. [url=http://www­.michaelkorshan­dbags.us.org/]http://ww­w.michaelkorshan­dbags.us.org[/ur­l] The SSI range started in 1931 and was developed in the following years. [url=http://www­.abercrombie.us­.org/]abercrom­bie and fitch[/url] What was the last band you saw live? [url=http://www­.oakley.us.or­g/]oakley sunglasses[/url] 鈥淲e鈥檝e got the World Championships next year, and that鈥檒l be the focus of all the work through the winter, and then Rio isn鈥檛 exactly far off now either. I keep on talking about the next Olympics being two years away, but we鈥檙e actually at a point where it鈥檚 less than that now.鈥?http://ww­w.louisvuitton­handbags.mobi In the meantime, there is something you can do to support Seth. On March 27th, thousands of Seth‘s supporters will wear his favorite color yellow to show their support. His family is hoping to spread the message with #WearYellowForSeth. Be sure to post your pictures on Facebook Twitter and Instagram with the hashtag. [url=http://www­.burberryoutlet­.us.org/]burbe­rry outlet online[/url] Improved response w [url=http://www­.coachoutlet.cc/]co­ach outlet store online[/url] Well, he certainly said the penalties were not penalties on the FLS. [url=http://www­.polo.us.org/]po­lo ralph lauren outlet online[/url] He currently has pieces on display at Jesmond Dene House, Doxford Hall Hotel, The Freeman Hospital and Alnwick Gardens. Caledonia Park and Recreation Dept.: Classes meet 6:30–9 p.m. East Side Community Center, 6156 Douglas Ave., Racine. (262) 681–2908. [url=http://www­.af.net.co/]a­bercrombie kids[/url] The Xinhua News Agency reported that more than 400 mountaineers on the north side of Mount Everest were safe, quoting the sports administration of Tibet. There was an avalanche near the north side of the North Col, but it didn't hit any of them. Form dough into a square about 1 inch thick. Wrap in plastic wrap and refrigerate 1 hour until solid. [url=http://www­.michaelkors.us­.org/]http://ww­w.michaelkors­.us.org[/url] They will face reigning play-off champions Leicester Riders in the last four after they came through their quarter-final second leg with Cheshire Phoenix to win 77–56 (165–132 on aggragate). Easter Seals Understanding Differences Special Needs Area [url=http://www­.lv.net.co/]lv bags[/url] The officers failed to follow up this intelligence and it was not until September 11 that the British began to withdraw and return, in no great hurry, to their boats. d It was one of a series of raids by the Luftwaffe in retaliation for a raid on Lubeck, and the targets were cultural and historical sites 鈥?the name Baedeker came from a popular series of tourism guides. [url=http://www­.coachpurses.us­.org/]coach purses outlet[/url] The report concluded that deputies harassed and intimidated blacks and others in public housing. As many as nine deputies would accompany investigators on housing checks, sometimes with guns drawn. Stanford's Center for Research on Education Outcomes recently found that students in Milwaukee charter schools are outperforming their peers in Milwaukee Public Schools. Without question, more growth is needed from students in both charter and district schools. However, the bottom line is that Milwaukee's charter schools prove every child can learn regardless of his or her socio-economic status. We applaud the success of our charter schools and hope it continues in the public charter sector and is replicated in classrooms across Milwaukee. [url=http://www­.coachoutlet.cc/]www­.coachoutlet.cc[/ur­l] Madison There was plenty of credit to go around for the Wisconsin women's 82–71 victory over Ohio State on Sunday afternoon at the Kohl Center. s [url=http://www­.tomsoutlet.us­.org/]http://ww­w.tomsoutlet.us­.org[/url] It was a badly-needed goal, and, after being kicked out of the changing room five minutes early by Gray, Quakers almost had another soon after the break. [url=http://www­.hollisterco.us­.com/]hollister clothing store[/url] 12.6 Yards per carry for Corey Clement d others by their charm. They don't have to be the pools with the [url=http://www­.polo.us.org/]po­lo[/url] Photo: s 鈥淏ringing a women鈥檚 match to Wembley is such a huge platform for us as footballers and for the game in general. Our Team GB match here at London 2012 really helped to promote women鈥檚 football and hopefully this game will do the same. [url=http://www­.toryburch.us­.org/]tory burch[/url] Developers Merchant Place hope that Hitachi鈥檚 factory becomes the catalyst for more firms to move onto adjacent land. Shepherd is determined to be involved in any future building work. [url=http://www­.abercrombie.us­.org/]abercrom­bie kids[/url] dHQgZmxlZCBkd­XJpbmcgYSB0cmFmZmljIH­N0b3AsIGFuZCBhIH­BvbGljZSBvZmZpY2Vy­IGluIE5v [url=http://www­.coachhandbag­s.us.org/]coach handbags outlet[/url] The AIS has continuing concerns, however, about how the so-called combatsports are performing in Australia. w [url=http://www­.polo.us.org/]po­lo ralph lauren[/url] The swoops last week were the latest phase of an on-going crackdown against a trade which makes an already lethal habit even more dangerous. [url=http://www­.toms.in.net/]toms shoes[/url] She describes leading man Michael Kitchen as 鈥渁 bit of a dark horse鈥? bnNlIGNvdWxkIG­hhdmUgYmVlbiBiZ­XR0ZXIuPC9wPjxwPkRlc­HV0eSBDaGllZi­BUaG9tYXMgUXVp [url=http://www­.tomsshoesoutle­tonline.us.com/]toms shoes outlet online[/url] Further afield, to places including Cleasby, Melsonby, Bowes and Barningham, Angelo took it on Bobby, his piebald horse. y [url=http://www­.toms.in.net/]toms outlet[/url] At Crown Court yesterday Recorder Jamie Hill, QC, described Smith's part in the attack as „deeply unpleasant and inexcusable“ but went on to impose a 12-month jail sentence suspended for a year, with 80 hours' unpaid and 拢1,000 compen­sation. [url=http://www­.toryburchoutle­tonline.us.or­g/]tory burch outlet online[/url] 鈥淲e want to grow 25 per cent with 25 people in 25 weeks to celebrate the 25th anniversary.鈥?

A priori  ))))))

Napsal/a: vizgi

Přidáno: 25.11.2023 20.17

Odpovědět

Concordet sermo cum vita — Пусть речь соответствует ж­изни.

Bono sensu ))

Napsal/a: psyxgogo

Přidáno: 25.11.2023 20.21

Odpovědět

Beati pauperes spiritu — библ. Блаженны нищие духом.

Diskuze k článku

Aktivní odkazy nejsou v komentářích povoleny