Windows Live Mail 2011 – bezplatná náhrada Outlooku

Tagy:  windows live mail 2011, email, e-mail, windows mail, emailový klient, outlook, live mail 2011, windows live essentials 2011, email, emailová pošta, maily

Sponzorované odkazy

Windows Live Mail 2011 – bezplatná náhrada Outlooku

Windows Live Mail je bezplatný emailový klient, který je součástí Windows Live balíčku od Microsoftu. Windows Live Mail navazuje na úspěch Outlook Express z Windows XP a Windows Mailu z Windows Vista s tím rozdílem, že není zabudován v operačním systému Windows 7, jak tomu bylo zvykem u předchozích verzí operačního systému. Nová verze Windows Live Mail 2011 však nahradí většině nenáročných uživatelů velmi oblíbený Microsoft Office Outlook, jenž je součástí zpoplatněné kancelářské sady MS Office.

Windows Live Essentials 2011 je balík bezplatných aplikací od Microsoftu. Mezi ně patří například Windows Live Movie Maker, Windows Live Messenger nebo právě zmiňovaná Windows Live Mail. V současné době je celý balíček stále ve fázi veřejného betatestování, k dostání je tedy bezplatně na internetu, avšak bohužel zatím bez české lokalizace.

Srovnání nové a předchozí verzeSrovnání nové a předchozí verze

Nová verze Live Mailu přichází s kompletně přepracovaným rozhraním Ribbon do podoby MS Office 2010. Zatímco dosavadní verze Live Mailu vyhlížela jako vytvořená studenty střední školy, nová verze Live Mail 2011 poskytuje uživateli pocit profesionální aplikace typu MS Office Outlook 2010. Nové rozhraní vypadá velmi líbivě a přehledně. Uživatelé MS Office 2007 a výše se v něm budou cítit jako doma.

Síla Live Mailu tkví zejména v kombinaci s použitím Windows Live účtu. Program dokáže synchronizovat obsah schránky emailu a Live Mailu. Jednoduše řečeno cokoli provedete v Live Mailu (například smažete email), učiní se tak i v emailovém účtu. Získáte tak kompletní synchronizaci na více počítačích. Synchronizace se netýká jen emailů samotných, ale i například kontaktů nebo kalendáře.

Instalace a první spuštění

Abyste získali Windows Live Mail 2011, musíte získat instalační aplikaci celého balíčku Windows Live Essentials 2011. Učiníte tak ze stránek Microsoftu (odkaz na konci článku). Při instalaci vyberete jen aplikace, které si přejete nainstalovat.

Vybereme konkrétní aplikace, které si přejeme instalovatVybereme konkrétní aplikace, které si přejeme instalovat

Po úspěšném dokončení instalace spusťte Windows Live Mail 2011. Nyní následuje obvyklá procedura. Zadejte přihlašovací údaje k vašemu emailovému účtu. Pokud vlastníte Windows Live účet, nečekají vás už žádné starosti. Aplikace si po úspěšném přihlášení stáhne obsah emailu.

Přihlášení k účtuPřihlášení k účtu

Po dokončení synchronizace emailové účtu (Windows Live účtu) se vám zobrazí v konkrétních složkách vaše emailové zprávy, v kalendáři vaše upomínky a úkoly, v adresáři vaše kontakty popřípadě nové příspěvky z RSS čtečky.

Nové rozhraní aplikace

Jak jsem již zmínil a jak si mohli sami uživatelé předchozí verze Live Mailu všimnout, největší změny prodělalo rozhraní aplikace, které je kompletně předělané do líbivého Office 2010 stylu. Nabídka je rozdělena do jednotlivých karet, po nimiž se skrývají odpovídající funkce.

Kompletní nabídka a menuKompletní nabídka a menu

Jak můžete vyčíst z obrázku, sortiment funkcí je opravdu rozmanitý. Velmi se podobá profesionálním Outlooku. Snad jen jedinou výtku bych měl k tlačítku, kterým se vytváří nová emailová zpráva (hned to první pod položkou Home). Autoři jej mohli označit inteligentněji například „New email message“ nebo tak nějak, aby ihned padlo uživateli do oka a nemusel poprvé zkoumat, čím že se to vytváří nová emailová zpráva. Jedná se stále však o betaverzi, takže očekávám, že ve finální podobě bude toto ovládání srozumitelnější.

Uživatelé zvyklí na jednoduché zobrazení emailů uvítají možnost přizpůsobit si rozhraní dle sebe. Měnit lze volby zobrazení emailových zpráv, zapnout režim konverzace, aj.

Příklad jednoduchého zobrazení rozhraníPříklad jednoduchého zobrazení rozhraní

Konverzace

Výše padl pojem „režim konverzace“. Windows Live Mail sjednocuje emaily od stejného odesílatele se stejným předmětem do skupin (podobně jako Gmail). Přehledně tak máte zobrazeny všechny obsáhlé konverzace.

Příklad konverzacePříklad konverzace

Fotoemail

Novou zajímavou funkcí Windows Live Mailu je možnost vytvoření fotoemailu, tj. emailu s fotografiemi. Live mail využije Windows Live účet, aby nahrál požadované fotografie na Skydrive (25GB volného místa webového úložiště), odkud se pak budou fotografie v emailu zobrazovat.

FotoemailFotoemail

Uživatel, kterému takovýto email přijde, buďto poklepáním na fotografii zobrazí slideshow se všemi fotografiemi, nebo si může fotografie stáhnout do počítače.

Zobrazení fotografií z fotoemailu – slideshowZobrazení fotografií z fotoemailu – slideshow

Kalendář

Úkolníček neboli kalendář přesně jak jej znáte z MS Office Outlook. Kalendář se navíc dokáže synchronizovat s Windows Live účtem. Upozornění na nastávající událost však není nejšťastnější řešení. Jako upomínka vám totiž přijde email. Daleko účinnější by bylo otravné zvonící okénko, které jen tak nepřehlédnete.

Kalendář alias úkolníček se plně synchronizuje s Windows LiveKalendář alias úkolníček se plně synchronizuje s Windows Live

Kontakty

Správce kontaktů se plně synchronizuje s Windows Live účtem, tudíž už žádné zálohování kontaktů před formátem PC. Vše je nyní online! Windows Live Mail navíc nabízí import kontaktů například přímo z Outlooku, nebo z CSV souboru.

Už žádné zálohování kontaktů, vše je online!Už žádné zálohování kontaktů, vše je online!

RSS čtečka

Denně aktuální informace z vašich oblíbených webů. RSS čtečka nenabízí bohužel žádné větší možnosti nastavení či kategorizování, avšak postačuje.

RSS čtečka – zůstaňte v obraze!RSS čtečka – zůstaňte v obraze!

A další…

Funkcí přináší nový Windows Live Mail 2011 spousty. Zmíním snad ještě integraci s Windows Live Messengerem, kdy se vám zobrazí, kdy je který uživatel online. V spojení s Windows Live účtem se stane Windows Live Mail 2011 ultimátní zbraní, na který nemá žádný bezplatný protivník.

Synchronizace obsahu je dokonalá. Na každém počítači v domácnosti máte stejný obsah schránky, aktuální upomínky a nově přidané kontakty. Už žádné zálohování před formátem PC, vše je online!

Přestože se jedná o betaverzi, je plně funkční a práce schopná. Při testování jsem objevil jen jeden bug, kdy při přepnutí možností zobrazení emailů mi klient opakovaně spadnul. Po restartu se to již ale neopakovalo. Myslím, že ve finální podobě spolu s kompletní českou lokalizací se stane z nového Live Mailu velmi oblíbený emailový klient.

Stáhni Windows Live Essentials 2011 beta

Mé hodnocení:  90 %

Výhody:

  • líbivé rozhraní Ribbon
  • přehledné rozhraní a ovládání
  • synchronizace s Windows Live účtem
  • kalendář (úkolníček)
  • integrace se službami Windows Live (Skydrive, Messenger)

Nevýhody:

  • pouze betaverze

Dobrý freeware

Článek Windows Live Mail 2011 – bezplatná náhrada Outlooku byl publikován 15. září 2010 v 23.30 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (23).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...