Nový Seznam email už brzy

Tagy:  Seznam, email, e-mail, Seznam email, nový Seznam, Seznam beta, seznam.cz, www.email

Sponzorované odkazy

Nový Seznam email už brzy

I přes značný odliv zejména mladých uživatelů ke konkurenci patří český freemail Seznam mezi nejpoužívanější v České republice. Konkurence nabízí většinou lepší zázemí (background), nějaké ty funkce navíc, ale zejména adekvátní uživatelské prostředí. Naproti tomu když navštívíte český Seznam email, máte pocit, jako byste se vrátili o několik let v čase. Na příchozí email čekáte v řádu minut a rozhraní působí, jako by jej tvořili v rámci maturitní práce středoškoláci. To se však všechno brzy změní!

Ke konci minulého roku začaly prosakovat informace a obrázky nové podoby emailové schránky. Vyvozovat závěry bylo však ještě brzy. Začátkem nového roku ale Seznam uvolnil svou novou verzi emailu k částečnému veřejnému betatestu. Tedy počet uživatelů, jež se mohli do betatestu zapojit, byl předem omezený. Mám štěstí, že patřím mezi to malé procento zúčastněných, takže se společně pojďme podívat na nový Seznam.

Zcela přepracovaný background

Nejdříve začneme tím nejdůležitějším, tedy zcela přepracovaným zákulisím aplikace emailu. Po technologické stránce starý Seznam už značně přesluhoval. Během uplynulých let jej programátoři upravovali dle narůstajících potřeb, například s příchodem IMAP. Dále se stávalo, že doručování nové pošty fungovalo stylem á la Česká pošta. Zvláště pak ve špičce. Vím, že nejen to bylo hlavním důvodem přechodu uživatelů ke konkurenci. Nový Seznam email by měl všechno změnit.

Nový Seznam email v základním zobrazeníNový Seznam email v základním zobrazení

Nový Seznam je stejně jako například Google napsaný jako javascriptová aplikace (v Ajaxu). Uživatel tedy při brouzdání emailem zůstává stále na jedné stránce. Komunikace se serverem probíhá na pozadí, tudíž není potřeba obnovovat celou webovou stránku. Tím, mimo jiné, dochází ke snížení vytížení.

Nezapomnělo se samozřejmě na nejnovější technologie. Setkáte se tak, byť třeba nevědomky, s HTML5 (populární táhni & pusť) či CSS3.

Nové rozhraní aplikace

Věřím, že většinu lidí zajímá zejména tato část změn. Uživatelské rozhraní bylo kompletně přepracováno. Jak už jsem uvedl, hojně je využíváno scriptu, tudíž odpadá neustálé načítání stránky. Co se layoutu týče, na výběr máte celkem ze čtyř šablon.

Vertikální rozloženíVertikální rozložení

Po vzoru desktopových emailových klientů lze měnit rozložení zobrazení. Tedy mimo standardního zobrazení lze nastavit i rozložení horizontální či vertikální (Outlook). Vertikální rozložení se navíc chová dynamicky dle velikosti okna.

Barevné štítkováníBarevné štítkování

Implementována byla i pohodlná správa emailů, tedy rozřazování do složek a štítkování. Zejména pak barevné štítkování velice oceňuji, poněvadž jej hojně na Gmailu využívám. Vyjma štítků lze ještě zvolené emaily označovat hvězdičkou.

Nové vkládání přílohNové vkládání příloh

Změněn byl systém vkládání příloh k nové zprávě. Přílohu lze standardně vyhledat na disku, nebo ji pouze myší přetáhnout do políčka (HTML 5). Stejně pohodlné jako psaní emailů je posílání SMS, které jsou pochopitelně zpoplatněné. Odpovídat na emaily lze rovnou pod příchozí zprávou. Emaily se ale neseskupují do konverzací.

Adresář kontaktů je velice strohý. Chybí mi jakákoliv možnost kontakty importovat či exportovat. Strohé je i nastavení aplikace. Krom nastavení vzhledu aplikace a pravidel/filtrů lze ještě nastavit stahování emailů z jiných emailových účtů. To se mi bohužel nepodařilo zprovoznit.

Stále ve vývoji

Suma sumárum, seznamácký freemail se posunul do roku 2012. Nepřinesl však žádné funkce navíc, vyjma jmenovaných, které se stávají standardem. Je však ještě možné, že se stávající podoba malinko změní. Přesné datum uvedení není známé, ale ostrý provoz se očekává v první polovině letošního roku.

Shrneme-li však současný stav, tak doručování zpráv je téměř okamžité, rozhraní hezké, velice přehledné a pohodlné. Kapacita emailu zůstala zachována, takže běžný uživatel může být spokojen. Právě na tuto skupinu uživatelů je nový Seznam cílen. Pro Běžného Frantu Uživatele je tu minimum nastavení a kompletně české přehledné rozhraní. Doporučuji používat v kombinaci s pošťákem od Seznamu.

I já jako náročnější uživatel hodnotím novou podobu kladně. Jenom doufám ve funkčnost stahování zpráv z jiných emailových účtů pro snadnou migraci a možnost importovat/ex­portovat (či alespoň zálohovat) kontakty z adresáře. Ocenil bych i seskupování emailů do konverzací.

Sponzorované odkazy:

Článek Nový Seznam email už brzy byl publikován 2. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Odesíláme SMS z internetu
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. Náhradní pásky pro chytré hodinky
  5. Moderní domácnost je SMART
  6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  7. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  8. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  9. Rozzlobenimuzi.com
  10. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!