CorelDRAW Graphics Suit X5 – Vše pěkně pohromadě

Tagy:  CorelDRAW Graphics Suit X5, CorelDRAW, Corel PHOTO-PAINT, grafika, editor, fotografie, bitmapa, vektorová grafika, Corel CAPTURE

Sponzorované odkazy

CorelDRAW Graphics Suit X5 – Vše pěkně pohromadě

Počítačovou grafikou se zabývá mnoho různých aplikací, ať už jsou to ty placené a nebo naopak neplacené. My se dnes podíváme na balíček aplikací pro zpracování počítačové grafiky od předního výrobce multimediálního softwaru Corelu. CorelDRAW Graphics Suit X5 vám umožní zpracovávat nejen bitmapovou grafiku, ale i tu vektorovou. Na otázku, zda-li se investice do tohoto balíčku vyplatí, se vám budu snažit zodpovědět právě v této recenzi.

V krátkosti…

CorelDRAW Graphics Suit X5 je ucelený balíček aplikací pro zpracování počítačové grafiky, který obsahuje editor pro vektorovou grafiku zvaný CorelDRAW 5, bitmapový editor Corel PHOTO-PAINT a několik dalších vcelku praktických nástrojů, jako je například Corel CAPTURE, Bitstream Font Navigator a Corel CONNECT. Pilířem celého balíku jsou samozřejmě aplikace CorelDRAW 5 a Corel PHOTO-PAINT, ty ostatní je spíše jen prakticky doplňují. O nich se podrobněji zmíním v další části článku. Obě tyto aplikace jsou natolik funkčně vybavené, že by popis jednotlivých nástrojů a funkcí neznal konce, proto se zmíním spíše o obecné funkčnosti a také o malé hrstce nezajímavějších nástrojů. Dobrou zprávou je kompletní lokalizace všech obsáhlých aplikací a to včetně průvodců a nápovědy. Odezva jednotlivých aplikací je více než příznivá. Uživatelské rozhraní je velmi intuitivní a rychlé. Využívání několika odlišných aplikací od stejného výrobce má bezpochyby jednu obrovskou výhodu. Jednotlivé aplikace jsou totiž vzájemně provázané a komunikují spolu.

Start CorelDRAW X5Start CorelDRAW X5

Instalace

V krátkosti jsme si CorelDRAW Graphics Suit X5 popsali. Posuneme se tedy dál a to k instalaci. Většina z vás pravděpodobně začne u třiceti denní zkušební verze, kterou si můžete stáhnout z oficiálních stránek výrobce či třeba ze serveru eDownload.cz. Instalační balíček čítá přibližně 500 MB, což je při dnešní konektivitě již zcela běžná kapacita. Instalací vás samozřejmě provází běžný kompletně lokalizovaný průvodce. Nyní ale ke krátkému popisu samotné instalace. Po odsouhlasení smluvních podmínek můžete buď zadat sériový klíč a program aktivovat na plnou verzi a nebo zvolit zkušební verzi. Další postup průvodce je však stejný u obou případů.

Volba typu instalaceVolba typu instalace

Dále vás čeká volba typu instalace. Volit můžete mezi Typickou instalací, díky čemuž se nebudete muset při instalaci o nic starat, a Vlastní instalací, která naopak umožňuje volbu složky, kam má být program nainstalován, a mnoho dalších nastavení. Druhou zmíněnou volbu lehce rozvedu. V ní si totiž vybíráte jednak co má instalace obsahovat za jednotlivé aplikace, jednak volbu nástrojů a funkcí programů a samozřejmě také cílovou složku instalace, což je poslední krok nastavování instalace. Jakmile je instalace dokončena, jste vyzváni k registraci produktu, která je nezbytná pro další chod.

Registrační formulářRegistrační formulář

CorelDRAW a Corel PHOTO-PAINT

Světoznámý vektorový editor, jež drží ve svém oboru mnohá prvenství, zvaný CorelDRAW poskytuje opravdu špičkovou práci s vektorovou grafikou. Tvorba reklam, letáků a podobných materiálů je s CorelDRAW opravdu zábava. Nejen díky tomu, že je uživatelské rozhraní velmi intuitivní a příjemné, ale třeba i díky kvalitnímu manuálu a dobré podpoře ze strany výrobce. Uživatelské rozhraní je koncipováno do panelů poskládaných okolo hlavní editační plochy. Na pravé straně je k dispozici zjednodušený průvodce, který lze samozřejmě vypnout. Jak jsem se již zmiňoval na začátku, CorelDRAW poskytuje opravdu ohromné množství všelijakých nástrojů a funkcí.

Uživatelské rozhraní CorelDRAW X5Uživatelské rozhraní CorelDRAW X5

Nyní se v krátkosti pusťme do bitmapového editoru Corel PHOTO-PAINT, který má podobně koncipované uživatelské rozhraní jako jeho vektorový sourozenec. PHOTO-PAINT nabízí velké množství různých kreslících nástrojů, které s každou novou verzí Corel neustále inovuje a obohacuje o nové kousky. U bitmapového editoru nesmí chybět podpora RAWu, která je zde zastoupena modulem Camera Law Lab. PHOTO-PAINT dostal i několik nových filtrů, jedním z nich je například filtr pro „simulování“ fotografických filtrů. Obě aplikace používají shodné moduly pro export a import dat, díky čemuž se můžete těšit na opravdu rozsáhlou podporu vstupních a výstupních formátů. Zmíním se i o video průvodci, který vás seznámí se základními principy fungování celého balíčku. Jestliže máte zakoupenu klasickou krabicovou verzi s instalačním DVD, můžete si tohoto průvodce pustit přímo z onoho DVD. Nemáte-li krabicovou verzi, ale tu elektronickou nabídne vám průvodce shlédnutí videí na internetu.

Corel PHOTO-PAINT X5 – ořez obrázkuCorel PHOTO-PAINT X5 – ořez obrázku

Co dalšího nabízí?

Co dalšího nabízí balíček CorelDRAW Graphics Suit X5? Jako první zmíním speciální aplikaci Corel CAPTURE, což je nástroj pro sejmutí celé obrazovky Windows, popřípadě obsahu oken. Určitě potěší přítomnost rozsáhlého nastavení. Tato aplikace slouží spíše jako doplnění balíku. Aplikacím speciálně určeným pro snímaní obrazovky se sice nevyrovná, svojí službu však zastane velmi obstojně. Při používání Corel CAPTURE určitě oceníte relativně rozsáhlé možnosti exportu. Můžete totiž obrázek uložit jako soubor na disk, poslat rovnou k tisku, uložit do schránky či třeba vložit do jiné aplikace jako OLE objekt. Dalším zajímavou aplikací je Bitstream Font Navigator, který se stará o správu fontů ve vašem počítači. Tvorba čárových kódů je zprostředkována aplikací Barcode Wizard. K dispozici je také velmi zajímavý nástroj Duplexing Wizard, který vám bude asistovat při tisku oboustranného dokumentu.

Corel CAPTURE – jednoduchý, ale šikovnýCorel CAPTURE – jednoduchý, ale šikovný

Na závěr

CorelDRAW Graphics Suit X5 je bezesporu komplexní nástroj pro práci s bitmapovou a vektorovou grafiku. Celý balík skýtá obrovské množství funkcí a nástrojů a je kompletně v češtině. Velmi mě potěšila rychlá odezva aplikace spolu s relativně svižným startem. Někomu by mohla vadit velikost instalačního balíčku, avšak při dnešní konektivitě a kapacitách disků v tom nevidím vůbec žádné omezení. Distribuční politiku pojal Corel vcelku obstojně. Pro komerční využití stojí nejvybavenější verze kolem 15 000 Kč, avšak v nabídce je také nekomerční domácí a studentská verze, jejíž cena začíná již na dvou tisících.

Moje hodnocení:  95 %

Výhody:

  • Kompletně v češtině
  • Cena nekomerční verze
  • Množství funkcí a nástrojů
  • Kvalitní průvodci a nápověda

Nevýhody:

  • Velikost instalace
  • Nezbytná registrace produktu
  • Cena komerční verze

Zakoupit CorelDRAW Graphics Studio X5

Článek CorelDRAW Graphics Suit X5 – Vše pěkně pohromadě byl publikován 5. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...