Zoner Photo Studio 13 - Správa a editace po třinácté

Tagy:  Zoner Photo Studio 13, Zoner, ZPS, Photo Studio, Editor, Správce, Průzkumník, RAW, editace, fotografie, bitmapová grafika, Flicker, Zonerama, Picasa, HDR, Zoner Software

Sponzorované odkazy

Zoner Photo Studio 13 - Správa a editace po třinácté

Každoročně přináší brněnská společnost Zoner Software novou verzi věhlasného správce a editoru fotografií Zoner Photo Studio. Letos přišla na řadu, řekl bych, pověstná číslice 13, která sice nepřináší žádné zcela inovativní novinky měnící Photo Studio k nepoznání, ale na druhou stranu zlepšuje chod, kompatibilitu a přidává několik nových funkcí. Pusťme se tedy do rekapitulace třináctého Photo Studia.

Zoner Photo Studio 13Zoner Photo Studio 13

Nejzřetelnější novinky

Popisovat speciálně jednotlivé funkce známé z předchozích verzí nemá cenu, o těch jsme napsali mnoho informací již v recenzích na starší verze. Částečně však některé starší milníky zrekapituluji v další části článku, především kvůli novým uživatelům Zoner Photo Studia. Mnoho uživatelů jistě potěším zprávou o plně 64-bitové verzi programu. Konečně se tedy dočkáme viditelného zrychlení celé aplikace. Začnu nejprve u nových nástrojů. Úplně novým nástrojem je Retušovací štětec mající podobnou funkci jako klonovací razítko s rozdílem, že při používání splývá upravovaná oblast s okolím. Zjednoduší se tedy úprava různých rušivých elementů na fotografii. Dále se zlepšila práce s kouzelnou hůlkou, která je nyní schopna rozpoznávat hrany na základě jasu a odstínu.

Editor – Retušovací štětec a guma v akciEditor – Retušovací štětec a guma v akci

Novinkou je i Výběrový štětec umožňující rychle upravovat jednoduchý výběr. Nově uvidíte v pravém panelu nástrojů také zdánlivě primitivní nástroj Guma. Avšak zdání klame, protože s Gumou přichází i podpora průhlednosti a s ní i možnost exportu obrázků do formátů k tomu uzpůsobených. Vyjmenoval jsem tedy pravděpodobně ty nejzajímavější novinky. V novém Photo Studiu ale můžete nalézt i další nástroje, jako třeba Vložit symbol nebo možnost skrytí bočních panelů v modulu RAW. Používáte-li HDR, budete bezpochyby potěšeni, protože třinácté Photo Studio umožňuje spojit fotografie focené expozičním bracketingem z ruky. Všechny vzniklé nesrovnalosti budou opraveny, což v dřívějších podmínkách leckdy znamenalo velké problémy a častý neúspěch. Konečně tedy budete moci nechat stativ pěkně v teple doma a vyrazit na lov jen s fotoaparátem a jeho příslušenstvím.

PrůzkumníkPrůzkumník

Instalace a první spuštění

Instalace probíhá úplně stejně jako v předchozích verzích. V průběhu si vybíráte mezi instalací přednastavenou a možností vlastního nastavení. Po úspěšném dokončení instalace vás ještě čeká průvodce základním nastavením programu, který je spojený s případným importem dat ze starších verzí. Pokud je tedy nalezena. Znamená to tedy, že v tomto ohledu neproběhla vůbec žádná změna.

InstalaceInstalace

Slíbil jsem malou zmínku o základních vlastnostech Zoner Photo Studio. Program obsahuje pomyslné čtyři části – Průzkumník, Editor, Prohlížeč a od dvanácté verze také RAW modul. Jak již název napovídá, první zmíněná část se stará o správu a organizaci fotografií. Nabízí několik základních úprav jako je otáčení, práce s EXIF informacemi a podobně. Je koncipován podobně jako Průzkumník Windows. Druhá část nazvaná Editor zprostředkovává samotnou editaci fotografií. Nabízí tedy veškeré nástroje. V poslední verzi bylo relativně rozsáhlé portfolio nástrojů a funkcí obohaceno o několik kousků, které jsem již výše popisoval. Prohlížeč samozřejmě zastupuje pozici prohlížení fotek s možností zapnutí prezentace, hodnocení fotografií, či třeba jejich popisováním. Nově můžete Prohlížeč a Editor zapnout několikrát v samostatných kartách a přepínat mezi nimi v horním panelu. Posledním zmíněným je modul pro práci s formátem RAW, se kterým se tak pracuje velmi jednoduše a intuitivně. Díky nové podpoře plně 64-bitové architektury se práce s formátem RAW razantně zrychlila.

ProhlížečProhlížeč

Práce s on-line úložišti

V dnešní době je důležitou součástí každého správce fotografií také export fotografií na internet. Export prezentací na DVD či klasický export dat na disk se nezměnil, je zbytečné ho popisovat. Většinu lidí, předpokládám, zajímá především nahrávání fotografií na nejznámější servery, jako je Google Picasa, Facebook, Flicrk či třeba Zonerama. To je on-line úložiště fotografií provozované přímo Zonerem. Právě absence exportu fotografií na zmiňované servery byla často Photo Studiu vytýkána. Flickr a Facebook mají zajištěnou podporu již v první verzi Zoner Photo Studio 13, respektive v základní instalaci programu. Stačí zadat přihlašovací údaje k těmto službám a vybrané obrázky exportovat do vámi zvolených, popřípadě nově vytvořených alb.

Nahrávání na FacebookNahrávání na Facebook

Jiná situace nastává v případě serveru Google Picasa, na který se dostala řada až v druhé revizi programu. Už jen díky této malé inovaci se vyplácí udržovat Photo Studio neustále aktuální. Aktualizace jsou víceméně automatické, stačí je jen potvrdit. Je zajímavé, že fotografie nelze nahrávat na server Zonerama. Z pohledu Zoneru je to nelogický krok. Přece jen by spojení s Photo Studiem aplikaci ještě více proslavilo a mnohým uživatelům zjednodušilo život při výběru on-line úložiště. Tvůrci tak stále mají co zlepšovat.

Tvorba HDRTvorba HDR

Vyplatí se?

Tvůrci Zoner Photo Studio 13 se vydávají dobrým směrem. Každým rokem přinášejí mnoho různých novinek. Někdy jsou změny menší a nepříliš viditelné, jako právě v případě třinácté verze. Někdy zase změny uvidíte na první pohled, tedy jako v případě předchozí dvanácté verze. Mnozí z vás si jistě kladou otázku, zda-li je dobré vsadit právě na nové Zoner Photo Studio 13. Jednoznačně ano, tedy pokud jste novými uživateli Photo Studia a nebo pokud využíváte starší verzi s odstupem dvou až tří generací. Jestliže máte poslední dvanáctou verzi, záleží jen na vás, zda-li využijete některou z nových funkcí. Avšak jestliže se rozhodnete pro přestup na třináctou verzi, Zoner nabízí speciální licence pro přechod ze starší verze na novou za zvýhodněnou cenou.

Moje hodnocení:  95 %

Výborný program

Výhody:

  • Přijatelná cena
  • Podpora vybraných on-line úložišť
  • Rychlost aplikace
  • Uživatelské rozhraní
  • Kompletně v češtině včetně podpory

Nevýhody:

  • Není zajištěn export na Zonerama
  • Menší množství inovací

Zakoupit Zoner Photo Studio 13

Článek Zoner Photo Studio 13 - Správa a editace po třinácté byl publikován 8. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...