Alcohol 120% - Tvorba a správa image disků

Tagy:  Alcohol 120%, Alkohol, Alcohol 52%, image, obraz, optický disk, virtuální mechanika, mechanika, kopírování, záloha, záloha, soubor, pevný disk, disk, vypalování, vypalovani

Sponzorované odkazy

Alcohol 120% - Tvorba a správa image disků

Znáte tu situaci, kdy si chcete například zahrát oblíbenou hru po delší době a někam jste zašantročili instalační médium, které je bohužel potřebné k chodu hry? Setkáváte-li se s podobnými situacemi častěji a nebo jen prostě nemáte rádi zbytečný „řev“ načítající optické mechaniky, máme pro vás účinné řešení. Tím řešením je aplikace Alcohol 120%, což je nástroj jako stvořený pro práci s image soubory, nebo chcete-li obrazy. Pojďme se tedy podívat, jestli je schopen Alcohol 120% ulehčit práci s image soubory.

Představení aplikace Alcohol 120%

Alcohol 120% je aplikace umožnující správu, editaci a tvorbu obrazů optických disků. Velkou předností Alcoholu 120% je schopnost prolamovat ochrany proti kopírování optických disků kvůli následné záloze. Díky záložním image souborům nemusíte tak často využívat optickou mechaniku a originální médium nepodléhá přílišnému opotřebení. Je-li potřeba optického disku k neustálému načítání dat pro nějaký program, případně počítačovou hru, také oceníte možnost tvorby záložních image souborů. Tímto způsobem se načítání dat několikanásobně zrychlí, protože je médium načítané přímo z pevného disku. Program umožňuje nejen tvorbu image souborů přímo z optických disků, ale i jejich následné vypálení. Vedle toho samozřejmě lze jednoduše CD a DVD média kopírovat. Další důležitou funkcí programu je tvorba virtuálních mechanik, které umožňují čtení obrazů optických disků. Takových mechanik můžete nasimulovat maximálně 31. Pokud se chcete více dozvědět o připojených optických mechanikách nebo vložených médiích, Alcohol 120% umožňuje opravdu rozsáhlý výpis všelijakých informací. Alcohol 120% umí pracovat se všemi známými typy image souborů a dokonce můžete pracovat i s Blu-ray disky. Podporovány jsou i HD DVD disky, ale kvůli zastavenému vývoji ze strany výrobců je zbytečné se tímto faktem zdržovat. Třešničkou na dortu je přítomnost české lokalizace.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Instalace a první spuštění

Ještě před samotným započetím instalace je potřeba stáhnout instalační balíček, který čítá necelých 10 MB. Patnáctidenní zkušební verzi můžete stáhnout například ze serveru eDownload.cz nebo třeba z oficiálních stránek výrobce. Nyní k samotné instalaci. Před instalací doporučuji vypnout běžící aplikace a uložit veškeré rozpracované úkony. Při instalaci je totiž vyžadován restart počítače. Jakmile při instalaci odsouhlasíte licenční ujednání, zeptá se vás průvodce, zda-li chcete nainstalovat lištičku do prohlížeče. Jestliže ji nainstalujete, můžete ji později bezstarostně odinstalovat nezávisle na Alcoholu 120%. Další kroky se zabývají nastavením instalovaných součástí a volbou cílové složky instalace.

Nastavení součástí instalaceNastavení součástí instalace

Při každém spuštění zkušební verze vás uvítá informační okno, které vás také vybízí ke koupi a kontroluje aktuální verzi programu. Po odkliknutí se již před vámi rozprostírá přehledné uživatelské rozhraní kompletně celé v češtině. Uživatelské rozhraní je rozděleno do tří bloků. Úplně nalevo posazená nabídka obsahuje všechny akce spojené s ovládáním a nastavením programu. Pro příklad uvedu vstup do nabídky Nastavení, vyhledávání image souborů v počítači nebo třeba tvorba image souborů. Největší blok vám ukazuje všechny aktuálně načtené obrazy v programu. Umožňuje přejmenování souboru a ovládání virtuálních mechanik. Dolní blok zase informuje o připojených optických mechanikách samozřejmě včetně těch virtuálních. Horní rozbalovací nabídky skrývají další výčet funkcí a nástrojů. Vedle toho zde můžete měnit i jazyk prostředí. Pokud se vám česká lokalizace nenastavila ihned po startu aplikace, můžete ji nastavit prostřednictvím nabídky Zobrazení a následně pak Jazyk, kde již naleznete nespočetné množství různých lokalizací včetně té české.

Informace o optické mechaniceInformace o optické mechanice

Co byste neměli přehlédnout?

Alcohol 120% obsahuje mnoho zajímavých a hlavně praktických nástrojů. Jedním z nich je například vyhledávač image souborů v počítači, respektive ve vámi zvolené složce. Funguje podobně jako klasický vyhledávač Windows s tím rozdílem, že hledá jen obrazy disků. Nalezené obrazy potom můžete jednoduše importovat do databáze programu a dále s nimi libovolně pracovat.

Vyhledávání image souborůVyhledávání image souborů

Dalším zajímavým a relativně důležitým nástrojem je Alcohol Xtra. Je to vlastně průvodce tvorbou vlastních image souborů z dat uložených na disku. Vezmete tedy libovolná data z vašeho disku, nahrajete je do onoho průvodce a nakonec vypálíte jako klasický optický disk s tím rozdílem, že vytvoříte image soubor na pevném disku. Pokud nevyužijete všechny funkce Alcohol 120%, můžete sáhnout po levnější a méně vybavené variantě Alcohol 52%. Abych nezapomněl, při koupi Alcohol 120% dostanete k programu celoživotní update. Jakmile tedy vyjde nová verze programu, můžete si váš stávající Alcohol zdarma aktualizovat na novou verzi.

Tvorba vlastního image souboruTvorba vlastního image souboru

Závěrem

Alcohol 120% se ukázal jako opravdu povedený a praktický nástroj pro práci s obrazy disků. Máte-li nějaké oblíbené CD a DVD chráněné proti kopírování a bojíte se, že se při neustálém používání třeba poškrábe, můžete používání Alcohol 120% zvážit. Každého jistě potěší velmi intuitivní a přehledné uživatelské rozhraní s českým překladem a doživotní bezplatné aktualizace. Vytváření image souborů a klasické kopírování disků také nečiní Alcoholu 120% žádný problém. Závěrem tedy mohu Alcohol 120% bezpochyby doporučit. Jediné, co možná zamrzí, je trochu vyšší cena obou verzí.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

 • Uživatelské rozhraní
 • Česká lokalizace
 • Tvorba vlastních image souborů
 • Doživotní bezplatné aktualizace

Nevýhody:

 • Cena programu

Zakoupit Alcohol 120%

Sponzorované odkazy:

Článek Alcohol 120% - Tvorba a správa image disků byl publikován 14. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Jak na software pro obsahový marketing
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 4. Rozzlobenimuzi.com
 5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 6. Odesíláme SMS z internetu
 7. BlueBoard.cz - prvky zdarma
 8. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
 9. MP3s.Nadruhou.net
 10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!