Úprava fotek online: Rychle, bezpečně a zdarma

Tagy:  Úprava fotek online, Úprava fotek on-line, fotografie, foto, editor, grafika, online editor, Splashup, Pixlr, Picnic, Phixr, Fotoflexer, Adobe Photoshop Express Editor

Sponzorované odkazy

Úprava fotek online: Rychle, bezpečně a zdarma

Říkáte si, že je neustálé přenášení či instalování jednodušších editorů fotografií na každý počítač, se kterým pracujete, otrava? Tento problém můžete velmi jednoduše a účinně obejít. Vystačíte-li si s jednoduššími editory, které stále velmi dobře trumfnou Malování a podobné aplikace, můžete sáhnout po kvalitních on-line foto editorech. Jestli zvládnou svoji fušku stejně dobře jako desktopové aplikace, bude hlavním tématem následujícího článku.

On-line editory obecně

S běžnými desktopovými grafickými editory se jistě setkal každý z vás. Dnešní trend se však ubírá trochu jiným směrem, a tak i v oblasti grafiky se objevují stále nové a nové služby. Tím trendem, který je mezi námi již relativně dlouhou dobu nejsou nic jiného než on-line editory. Nelze samozřejmě očekávat funkční vybavenost a profesionální přístup, jako vám nabízí aplikace za tisíce, ba dokonce za deseti tisíce. Jistě víte, o čem je řeč. Tyto služby jsou naopak zcela zdarma a jejich největší výhodou je bezesporu přístup k nim odevšad. Abych tyto služby ihned ze začátku zbytečně nehanil, svoji službu skládající se z jednodušší práce s grafikou zvládají více než dobře. Potřebujete-li tedy někdy někde rychle například odstranit červené oči či udělat jednoduchý ořez, popřípadě pohrát si s jasem a kontrastem, jsou tyto aplikace opravdu ideálním řešením. Portable verzím, tedy aplikacím fungujícím bez instalace například z USB disků, se klube velmi silný konkurent, o tom se snad nedá ani diskutovat. Výběr se skládá ze šestice známých editorů. Pojďme se na ně podívat…

Pixlr

Prvním zástupcem našeho výběru je on-line editor Pixlr. Tento kvalitní a rychlý editor je kompletně počeštěný a jeho uživatelské rozhraní je velmi podobné desktopovým aplikacím. Český překlad beru jako opravdu velký klad, protože počeštěných on-line editorů je jako šafránu. Další vlastnost, jež musím vyzdvihnout, je dobrá odezva celé služby. Žádné zbytečné čekání ani protahování nějakého úkonu. Dokonce i nahrávání je relativně svižné. Umožňuje nejen úpravu bitmapové grafiky nahrané z počítače či z některé z on-line knihoven (Facebook, Picasa, Flickr), ale také tvorbu zcela nového obrázku. Vedle běžných nástrojů nabízí služba také práci s vrstvami, což často neumí ani jeho desktopoví sourozenci.

Oficiální web služby můžete navštívit zde

PixlrPixlr

Adobe Photoshop Express Editor

Jako druhý přichází na řadu on-line editor z dílen Adobe zvaný Photoshop Express Editor. Vedle tohoto editoru ještě Adobe nabízí další nástroje pro práci s fotografiemi. Na ty však tento článek není zaměřen. Photoshop Express editor podporuje jen práci s fotografiemi ve formátu JPEG v rozlišení nepřesahujícím 16 megapixelů. I když je uživatelské rozhraní mnohem jednodušší než v Pixlr a není v češtině, pracuje se s ním dobře. Vlastní editace víceméně spočívá ve volbě přednastavených filtrů, kterých je sice dostatek, avšak v určité míře mohou omezovat vaši fantazii. Po registraci máte navíc k dispozici on-line úložiště o velikosti 2 GB zcela zdarma.

Oficiální web služby můžete navštívit zde

Adobe Photoshop Express EditorAdobe Photoshop Express Editor

FotoFlexer

FotoFlexer se uživatelským rozhraním nese ve stylu již zmíněného Photoshop Express Editoru. Českou lokalizace zde bohužel nenajdete. K ovládání mám také několik výhrad. Celkově je méně přehledné a rychlost celé služby není nikterak závratná. Na druhou stranu obsahuje FotoFlexer dostatek různých filtrů, i když jsou k dispozici opět jen ty přednastavené. Oceňuji přítomnost nástroje pro práci s křivkami pro korekci vyvážení barev. Bohužel je tento nástroj zatím ve fázi betatestingu a jeho odezva je velmi pomalá.

Oficiální web služby můžete navštívit zde

FotoflexerFotoflexer

Picnic

Picnic je přibližně na stejné pozici jako výše zmiňovaný FotoFlexer. Uživatelské rozhraní je velmi podobné. Bohužel ani zde českou lokalizaci nehledejte. Co se týče nástrojové výbavy, služba je nastavená opravdu jen pro tu nejzákladnější editaci. Veškeré postupy jsou zcela zautomatizované, což ve výsledku občas neznamená výhru. Množství nástrojů a filtrů také není zrovna příliš rozsáhlé. Chcete-li si více pohrát s fotografiemi, doporučoval bych zvolit jinou službu. Pakliže je chcete jen co nejrychleji upravit a vyexportovat do další on-line služby, je Picnic ideálním pomocníkem.

Oficiální web služby můžete navštívit zde

PicnicPicnic

Phixr

Název se dá skoro zaměnit s první zmíněnou službou Pixlr, kvalitou a vybavením mu ale nesahá ani po paty. Phixr bych přirovnal ke zjednodušenému on-line Malování. Základní nástroje mu nečiní žádný problém, chcete-li však zabrousit do podrobnějších nastavení, máte prostě smůlu. Uživatelské rozhraní je lehce zmatenější. Zapříčinila to bohužel všudy přítomná reklama. Zmínit určitě musím velké omezení v podobě rozlišení. Maximální rozlišení totiž může čítat pouhých 1440×1080 pixelů. To je sice velmi dobré pro on-line služby, jako je Facebook, Picasa nebo třeba Flickr. Jakmile ale chcete fotografii poslat do nějaké fotosběrny, vytisknout doma a nebo jen dál zpracovávat v nějaké desktopové aplikaci, je toto rozlišení opravdu žalostné. Dobrou zprávou je podpora většiny nejznámějších formátů.

Oficiální web služby můžete navštívit zde

PhixrPhixr

Splashup

Posledním zástupcem on-line grafických editorů je Splashup. Stejně jako Pixlr nabízí Splashup uživatelské rozhraní známé z desktopových aplikací. Bohužel je dostupný jen v angličtině. Odezva je na vynikající úrovni. Nemusíte se tedy bát žádného delšího čekání ať už při nahrávání nebo jen při provádění některého úkonů. Vyzdvihnout musím výbornou podporu všemožných sítí pro sdílení fotografií, ze kterých můžete své fotografie přímo do editoru nahrávat. Nahrávání fotek z počítače je samozřejmost. Nechybí ani tvorba zcela nových obrázků. Nesmím zapomenout ani na podporu vrstev. Jedinou výtkou je občasná nestabilita při ukládání fotografií v plné kvalitě, což v praxi znamená, že uložená fotografie nelze otevřít. Tak i tak je Splashup kvalitním on-line editorem a nebojím se říci, že úrovní dotahuje mnohé desktopové aplikace.

Oficiální web služby můžete navštívit zde

SplashupSplashup

Závěrem

V dnešním článku jsme si ukázali, jak editovat obrázky bez použití desktopových aplikací. A jak to tak vypadá, dobrých on-line editorů je dostatek a editace jim nečiní žádný problém. Vedle této šestice vybraných editorů samozřejmě existuje mnoho dalších méně známých služeb. Obrovskou výhodou je bezpochyby cena všech zmíněných editorů. Jsou totiž zdarma, a tak jsou nejen všude po ruce, ale i zcela bezplatné.

Článek Úprava fotek online: Rychle, bezpečně a zdarma byl publikován 22. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...