Google Analytics: Profesionální nástroj pro webmastery, marketéry i podnikatele

Tagy:  Google, analytics, internet, návštěvnost, zvýšení návštěvnosti, web, tools, podnikání, podnikatel, marketér, marketing, webmaster

Google Analytics: Profesionální nástroj pro webmastery, marketéry i podnikatele

Google Analytics je služba, kterou zdarma nabízí společnost Google. Jedná se o nástroj pro majitele webových prezentací, vytvářející statistiky přístupů a dalších pokročilých statistik. Google Analytics (GA) se tak řadí mezi nástroje jako Toplist.cz nebo NetMonitor, ovšem GA jse mnohem profesionálnější.

Představení webové služby Google Analytics

GA nabízí spousty funkcí, nemá cenu je zde všechny vyjmenovávat, každý si najde tu svoji funkci, kterou bude nejvíce pozorovat. Já zde vypíchnu jen ty nejdůležitější, respektivě ty, které nám nejvíc řeknou, jak si naše webová prezentace vede.

Dříve než se na funkce GA podíváme, chtěl bych zdůraznit, že Google nedávno spustil novou betaverzi GA. V nastavení si můžete vybrat, zda chcete pracovat s verzí novou nebo se starší verzí.

Základní a určitě nejsledovanější funkcí GA je samozřejmě samotná návštevnost webu. Po přihlášení do služby je objeví úvodní stránka, která zobrazí základní návštěvnost webu a mnoho dalšího.

Analytics úvodAnalytics úvod

Zde si musíme zdůraznit rozdíl mezi počtem návštěvníků a návštěv. Počet návštevníků udává unikátní návštěvníky, tedy ty, kteří přišli na Vaši stránku poprvé, kdežto počet návštev je počet unikátních návštěvníků plus vracející se návštěvníci.

Dalším důležitým aspektem je zobrazení stránek respektive průměr zobrazení stránek na jednu návštěvu. Samozřejmě je vždy lepší, aby toto číslo bylo co nejvyšší. To znamená, že návštěvníci si prohlédnou více jak jednu stránku za návštěvu. Tady se dostáváme k další zajímavé informaci a to je průměrná doba jednoho návštěvníka na webu. S tímto souvisí míra opuštění, ta udává, jaké procento návštěvníků opustilo web hned na vstupní stránce.

Pro někoho velice hodnotná informace, zejména pro lokální weby, jsou demografické údaje. Tedy odkud návštěvníci pochází.

Demografické údajeDemografické údaje

Svůj výběr můžete specifikovat na jednotlivé státy, kraje či města. Ukáže se Vám, například jakou dobu strávili návštěvníci na webu z Vámi požadovaného kraje atp. jak můžete vidět na obrázku nahoře.

GA nabízí rozhodně více informací o jednotlivých návštěvnících, například jaký používají jazyk, operační systém, rozlišení monitoru, prohlížeč, zda jsou připojeni přes mobil či PC a dokonce jméno poskytovatele internetu.

Nyní přejdete k jedné z nejdůležitějších informací, které GA nabízí. Jsou to zdroje návštěvnosti, tedy odkud návštěvník přišel. Buď přišel z vyhledávače (Google, Seznam…) nebo z odkazující stránky či přímo zadal Vaši adresu do internetového prohlížeče.

Zdroje návštěvnostiZdroje návštěvnosti

Na obrázku vidíme odkazující stránky. Můžeme si ale nechat zobrazit informace o lidech, kteří přišli z internetového vyhledávače. Například jaké slovo zadali do vyhledávání.

Samozřejmostí GA je analýza oblíbenosti obsahu Vašeho webu. Tedy na co návštěvnící na stránce klikají. Můžete se například dozvědět, která část vaší stránky je „nejoblíbenější“ respektive kam lidé nejvíce klikají. Lehce se tak dá zjistit, který příspěvek či článek je nejnavštěvovanější.

GA se dá lehce propojit s dalšímy službami, které Google nabízí pro webmastery. Například s Google Webmaster Tools (o tom možná v příštím článku), s Google Adsense či s Google Adwords. GA tak analyzuje výnosnost reklamy na Vašem webu, či účinnost reklamních kampaní v Google Adwords.

Hodnocení

Závěrem lze konstatovat, že Google Analytics je v současnosti velice pravděpodobně nejlepší nástroj tohoto typu pro majitele webu. Pokud pozorně budete sledovat, to co Vám GA říká, dokážete odhalit chyby, kterých se Váš web dopouští a odstranit je a dosáhnout tak požadovaného úspěchu.

Článek Google Analytics: Profesionální nástroj pro webmastery, marketéry i podnikatele byl publikován 10. září 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...