Webová alba Google Picasa aneb sdílení je zábava

Tagy:  Webová alba Google Picasa, Web Albums, Google Picasa, Picasa, Picassa, fotografie, sdílení, Picnic, Flickr, práce s fotografiemu, album, on-line úložiště, Google+, Google

Webová alba Google Picasa aneb sdílení je zábava

Je mnoho různých způsobů, jak v dnešní době snadno a rychle sdílet fotografie. Pominu-li posílání e-mailem či nahrávání na běžná on-line úložiště, dostáváme se ke specializovaným serverům. Ty umožňují efektivní sdílení, solidní správu a lehkou editaci. Dnešním tématem bude právě jedna z těchto služeb, konkrétněji Webová alba Google Picasa. Zaostřit… a cvak.

Co můžete očekávat?

Po vydařeném cvaknutí můžete buď fotografii vytisknout a nebo ji ponechat v elektronické podobě a sdílet třeba právě prostřednictvím Webových alb Google Picasa. Zdarma dostupná služba nabízí vedle povedené on-line služby také oblíbenou off-line aplikaci Google Picasa v současné verzi 3.8. O té si můžete přečíst v článku dříve publikovaném na SWMag.cz. Každého jistě potěší česká lokalizace celé služby, kromě některých úryvků v nápovědě. Jistým omezením je pouze 1 GB on-line kapacity, která lze navýšit 20 GB až úctyhodnými 16 TB v cenách od 5 do 4000 dolarů za rok. Vezmu-li počáteční navýšenou kapacitu, cena není nikterak strašná, leč nutnost řešení platby přes internet je otravná. V případě, že fotografie odešlete prostřednictvím Google+ a jejich rozlišení nepřesahuje hodnotu 2046×2046, kapacita se vám neodečítá. Na druhou stranu můžete nahrávat originální velikosti fotografií většiny známých formátů. Velikost fotografie ale nesmí přesáhnout 20 MB. Dříve bylo nahrávání fotografií webovým prohlížečem omezeno na maximální počet 5 fotografií. V nedávné době bylo toto omezení zrušeno, a tak nyní můžete nahrávat, kolik jen chcete fotografií a dokonce i videa.

Titulní stranaTitulní strana

Sdílení

Jedním z nosných pilířů Webových alb jsou samozřejmě možnosti sdílení. Očekávat můžete nastavování různých typů sdílení, komentování fotografií, tvorbu popisků a mnoho dalšího. Začněmě tedy hezky popořadě třeba nastavováním sdílení. Fotografie můžete sdílet buďto pomocí sociální služby Google+, přičemž sdílení závisí na kruzích a jejich nastaveních. V případě, že sdílíte jen v rámci služby Picasa, můžete fotografii nebo celé album vidět jen vy, nebo lidé, kteří mají odkaz a nakonec mohou být fotografie veřejně přístupné na internetu. Nasdílené fotografie potom můžete komentovat, přiřazovat popisky, geotagy a v neposlední řadě také označovat osoby na fotografiích.

Nahrávání fotografiíNahrávání fotografií

Start sociální služby Google+ přinesl několik změn i do Picasy. Jakmile nasdílíte prostřednictvím Google+ fotografie, mohou je vidět nejenom vámi zvolení uživatelé, ale také uživatelé v jejich kruzích. Lidé z vašich kruhů je mohou sdílet dále. Jakmile nahrajete fotografie do Webových alb, vidíte je i v Google+ a platí to i obráceně. Ostatní je však vidí v závislosti na typu sdílení, které jste předtím nastavili.

Picasa v Google+Picasa v Google+

Editace není problém

Webová alba Google Picasa nabízejí ve spolupráci se službou Picnic základní editaci fotografií s několika filtry a efekty. Vše samozřejmě probíhá v rozhraní internetového prohlížeče a není třeba stahovat žádné plug-iny či software. Picnic umožňuje ořez, doostření, změnu velikosti, vylepšení expozice, korekci červených očí a mnoho dalších nástrojů. Vedle toho můžete očekávat také relativně rozsáhlou knihovnu filtrů a různých efektů. Zde už však narazíte na jisté omezení free verze Picnic. Rozšíření na Premium je doprovázené poplatkem 2 dolary za měsíc. Vedle editace fotografií se ještě skýtá tvorba jednoduchý prezentací, které následně můžete sdílet. Jestliže vás zajímají parametry fotografií, můžete v režimu prohlížení náhlednout do podrobných EXIF informací.

Tvorba prezentacíTvorba prezentací

Prozkoumávejte

Výhodou Webových alb je také karta Prozkoumat, pod kterou se skrývá celá rozsáhlá databáze snímků ostatních uživatelů. Jednotlivé snímky můžete komentovat a ty nejlepší a nejlépe hodnocené jsou vždy zobrazeny na titulní straně. Můžete se tak snadno inspirovat a nebo najít nějaká zajímavá místa. Obrovské množství fotografií je přehledně rozřazeno do kategorií podle místa a značek, nebo chcete-li tagů.

Karta ProzkoumatKarta Prozkoumat

Veškeré komentáře pod fotografiemi jsou překládány do češtiny, tedy pokud máte nastavenou českou lokalizaci. Komentář je vypsán vždy v originálním jazyce a pod ním je slabším písmem vypsán český překlad.

Překlad komentářůPřeklad komentářů

Hodnocení

Webová alba Google Picasa skrývají opravdu velké množství všelijakých funkcí. Sdílení je jednoduché a rychlé. Připočtěmě k tomu vynikající off-line aplikace Google Picasa 3 a ve výsledku máme opravdu výbornou službu pro sdílení fotograií. Jak dopadla Webová alba Google Picasa v našem srovnávacím testů on-line úložišť fotografií, si můžete přečíst v následujícím článku.

Moje hodnocení:  95 %

Výhody:

  • Zdarma
  • V češtině
  • Základní editace
  • Jednoduché sdílení
  • Možnost přidávání geotagů

Nevýhody:

  • Malá základní kapacita

Oficiální web Google Picasa

Článek Webová alba Google Picasa aneb sdílení je zábava byl publikován 13. září 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...