RealWorld Photos: Jednoduchý nástroj pro práci s fotografiemi

Tagy:  RealWorld Photos, Adobe Photoshop, RealWord, Photos, fotky, fotografie, úprava, editace, filtr

Sponzorované odkazy

RealWorld Photos: Jednoduchý nástroj pro práci s fotografiemi

Ačkoliv se nemusí vůbec zdát, fotografování je ve své podstatě stále stejné. Hru světla v temné místnosti u zvětšovacího přístroje však nahradila jiná činnost se stejným výsledkem. Zvětšovací přístroj vystřídal grafický software. Dnešní recenze si vezme do hledáčku RealWorld Photos. O tom, jaký je, se můžete přesvědčit v následujícím článku.

RealWorld Photos pod lupou

Ačkoliv se z názvu nemusí zdát, RealWorld Photos má na svědomí dvojice českých programátorů. RealWorld Photos nabízí obrovské množství všelijakých filtrů a nástrojů. Každý si jistě vybere. Nechybí ani práce s vrstvami, hromadné filtry a ten největší tahák – práce s plug-iny z Adobe Photoshop. Lze samozřejmě používat i zásuvné moduly přímo od tvůrců. Většinu uživatelů jistě potěší také počeštěné uživatelské rozhraní. To samé bohužel nemohu tvrdit o nápovědě. V češtině ani není relativně rozsáhlá on-line knihovna tipů a triků na používání RealWorld Photos. Za zmínku stojí také existence portable verze.

Zjednodušené zobrazení editoruZjednodušené zobrazení editoru

Instalace a první spuštění

Krátké představení je za námi a nezbývá nic jiného, než přejít k instalaci a prvnímu spuštění. Instalační balíček si můžete například stáhnout ze serveru eDownload.cz či třeba z oficiálních stránek tvůrců. Jeho velikost nepřesahuje 9 MB a v případě portable verze 10 MB. Samotnou instalací vás provádí standardní průvodce, jež neskrývá žádné zásadní volby.

Hromadné filtryHromadné filtry

Při spuštění se vždy setkáte s jakýmsi rozcestníkem fungujícím částečně jako průzkumník. Ovšem pokročilejší funkce známé ze specializovaných správců fotografií neočekávejte. Slouží totiž jen k nalezení souborů pro úpravu ve vašem počítači a také k používání hromadných filtrů včetně těch z Adobe Photoshop. Levé menu dále umožňuje vytvoření nového obrázku nebo historii zpracovaných obrázků. Prostřednictvím položky On-line můžete nahlédnout do on-line knihovny tipů a triků pro používání RealWorld Photos. To nejdůležitější se samozřejmě skrývá v samotném editoru. Jeho uživatelské rozhraní je bohužel pevně ukotvené, a tak si jej nemůžete poskládat podle vlastních představ. Na druhou stranu je velmi přehledné. Při prvním spuštění editoru je nastaven režim Zjednodušené ovládání, který obsahuje jen několik základních funkcí. Jakmile ale přepnete na režim Pokročilejší ovládání, objeví se všechny dostupné nástroje. Tento přepínač naleznete v pravém horním rohu.

Pokročilejší ovládáníPokročilejší ovládání

Snadná retuš

Dostatek nástrojů a kvalitní uživatelské rozhraní dělá dobrý grafický editor, o tom netřeba spekulovat. Až na několik nedostatků je uživatelské prostředí celkem dobré, ještě důležitější je ale dostatek účinných nástrojů. Většina nejpoužívanějších nástrojů je samozřejmostí. Nechybí ani nástroje pro práci s vrstvami. Zastavím se u ořezu fotografií. Zde mi vadila absence nastavení vlastního poměru například nestandardních 7:8 či podobně a také absence nastavení rozměrů ořezového pole v pixelech, eventuálně centimetrech nebo palcích. V předchozím odstavci jsem se zmiňoval o možnosti aplikace hromadných filtrů. Takto můžete používat například automatický kontrast, hromadnou změnu formátu či velikosti a samozřejmě také filtry z Adobe Photoshop. Chcete-li používat filtry z Adobe Photoshopu ať už ty placené nebo neplacené, musíte je nejprve nainstalovat přes Správu filtrů. Koncovka filtru musí být .8bf. Všechny nainstalované filtry jsou poté zobrazeny v rozbalovací nabídce PS-filtr umístěné v hlavním panelu nástrojů.

Správce Adobe Photoshop filtrůSprávce Adobe Photoshop filtrů

Závěrem

RealWorld Photo se ukázal jako dobrý editor. Jeho uživatelské rozhraní je vcelku obstojné, i když malým neduhem je nemožnost jeho úpravy. Stejně tak i dostatečné množství různých nástrojů a funkcí. V dřívější době byl RealWorld Photo nabízen zdarma. Postupem času se bohužel změnil v placený projekt. Vyzkoušet si jej můžete zdarma na 30 dní, po uplynutí musíte zaplatit. Jistou nevýhodou je také vyšší náročnost aplikace na hardware.

Moje hodnocení:  75 %

Výhody:

  • Práce s vrstvami
  • Filtry z Adobe Photoshop
  • V češtině
  • On-line tipy a triky
  • Portable verze

Nevýhody:

  • Cena
  • Pevné uživatelské rozhraní
  • Vyšší HW náročnost

Článek RealWorld Photos: Jednoduchý nástroj pro práci s fotografiemi byl publikován 7. října 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...