Pinnacle Studio 15 HD – Domácí střih s rozumnou cenou

Tagy:  HD, video, editace, střih, úprava, záznam, kamera, stříhání videa, AVCHD, MOV, DVD, MKV, AVI

Sponzorované odkazy

Pinnacle Studio 15 HD – Domácí střih s rozumnou cenou

Dobrý střih je základem každého videa nehledě na jeho záměr. Kvalitu střihu a vizáž videa však neurčuje jen uživatel, velký podíl má totiž právě použitý software ke střihu videa. Naším cílem je dnes nová verze známé střižny Pinnacle Studio HD s pořadovým číslem 15. Řeč bude nejenom o novinkách, ale také o známých problémech a pohodlí při práci.

Pinnacle Studio, ukaž se!

Na začátek se nejprve podíváme, co nám Pinnacle Studio vlastně může nabídnout. Vedle klasických nástrojů pro vkládání hudby, střih a práci s efekty můžete nalézt také širokou podporu video, audio i grafických formátů a povedené uživatelské rozhraní, o kterém bude řeč později. Program podporuje většinu známých audiovizuálních formátů, nicméně může nastat problém, neboť si Pinnacle Studio neporadí s některým z typů komprese. Výsledné video lze také upravit pro potřeby on-line sdílení. Pinnacle Studio umožňuje vytvářet jak základní video či obrázkové prezentace, tak i pokročilejší DVD menu. Problémem nejsou ani všelijaké popisky a titulky. U fotografií můžete provádět ořez, korekci červených a další. Nástroj SmartMovie umožňuje velmi rychlou editaci videa s pouze několika konfiguračními kroky. Výhodou je bezesporu přítomnost češtiny ve všech částech programu, což ocení nejenom méně zkušení uživatelé, ale celkově to zpříjemní práci s programem a zefektivní práci především v začátcích.

Uživatelské rozhraní

Novinky v patnáctce

Patnácté Pinnacle Studio HD v podstatě nepřineslo mnoho novinek. Ve valné většině se jedná pouze o rozšíření stávajících knihoven šablon, přechodů a dalších efektů. Vedle toho však došlo i na novinky v podobě možnosti exportu do formátů AVCHD Lite, QuickTime HD a MKV. Tvůrci se chlubí vylepšením podpory nových procesorů a zužitkováním jejich nových technologií zvyšujících výkon a efektivitu. V reálu však žádné znatelnější zrychlení neočekávejte a to ani v případě nejnovějších procesorů.

Nových přechodových efektů, všelijakých šablon a dalších vylepšení je v nové patnácté verzi opravdu dostatek. Rozšíření programu v této oblasti je v podstatě největší. Oproti starším verzím tedy můžete očekávat zlepšení již v základu. Žádné složité doinstalovávání dodatečných knihoven tedy není třeba.

Vylepšení doznalo také zálohování projektů, které víceméně slouží jen jako záplata pochybné spolehlivosti známé již z předchozích verzí. Nyní je tedy možné ručně projekty zálohovat a ukládat. Celý proces je velmi jednoduchý a rychlý. Stále však platí rozpracované projekty co nejčastěji ukládat.

Časová osa v akci – vkládání zvukých stop

Instalace

Zkušební verzi Pinnacle Studio 15 HD můžete stáhnout z oficiálního webu výrobce a jeho instalační balíček má lehce pod 2,5 GB. Před instalací je nejprve třeba provést registraci uživatelského účtu, která vyžaduje pouze jméno, přímení, e-mail a zemi původu. Všechny kroky ve standardním průvodci instalací jsou v češtině, a tak by s instalací neměl nastat žádný problém.

Registrační formulář před instalací

První spuštění

Jestliže jste se v minulosti setkali se staršími verzemi Pinnacle Studio, nebudete mít s patnáctou verzí žádný problém. Oproti poslední verzi v podstatě nenastaly žádné změny.

Každý projekt se skládá z trojice kroků. Prvním krokem je import umožňující prvotní vložení zdrojových dat pro tvorbu projektu. Data samozřejmě můžete vkládat i v samotném editačním programu. Nástroj pro import mně osobně příliš nesedl. Při otevření jakékoli složky program označí všechny soubory a vy je potom musíte ručně odznačovat.

Import dat

Druhým krokem je vlastní editace. Rozhraní editačního okna je rozděleno do tří částí, přičemž první část obsahuje všechny importované materiály, nástroje a efekty. Vedle toho je samozřejmě zobrazen také náhled, umožňující přehrávání vytvořené stopy. V dolní části potom naleznete časovou osu, která je rozdělena podle druhu dat. Časovou osu si můžete snadno přiblížit či oddálit, přičemž nejmenší odstupňování je desetina sekundy. V pravém rohu časové osy naleznete přepínač rozložení časové osy a také indikátory vybuzení zvuku.

Editace – vkládání přechodových efektů

Uživatelské rozhraní editačního kroku lze snadno pozměnit prostřednictvím rozbalovací nabídky umístěné v horní části okna. Místo karet ve výchozím nastavení si tedy můžete nastavit karty, které vám nejvíce vyhovují. Nicméně možností změn uživatelského rozhraní není příliš, a tak máte stále svázané ruce.

Nastavení uživatelského rozhraní v režimu editace

Posledním krokem je export videa s vámi zvoleným nastavením. Celý projekt zde můžete přehrát, vybrat cílový adresář a v neposlední řadě také zvolit exportní formát a druh zařízení, což s sebou nese úpravu rozlišení pro daný přístroj.

Export hotového projektu

Mohlo toho být více

Pinnacle Studio 15 HD je rozporuplná střižna, která se svým současným postojem a vývojem brzy pohoří. Konkurence je tvrdá a inovativní, a tak by se vývojáři měli snažit. Dlouhé načítání při startu aplikace lze snadno pominout, nicméně hůře na tom je pochybná stabilita. Ta vás může velmi překvapit v některých nejméně očekávaných místech. O náročnosti aplikace asi nemusím mluvit, střih a úprava videa totiž potřebuje výkonný hardware a jediným lékem je špičková optimalizace. Vedle standardního obsahu můžete ještě dokupovat prémiový obsah poskytující další efekty a grafické doplňky pro vaše video. Otázkou zůstává, zda-li se do těchto dodatků vyplatí investovat.

Moje hodnocení:  65 %

Výhody:

 • Množství efektů
 • Čeština
 • Přehledné uživatelské rozhraní

Nevýhody:

 • Málo novinek
 • Pochybná stabilita
 • Nástroj pro import dat
 • Pomalé spouštění

Zakoupit Pinnacle Studio 15 HD
Zakoupit Pinnacle Studio 15 Ultimate
Zakoupit Pinnacle Studio 15 Ultimate Collection

Sponzorované odkazy:

Článek Pinnacle Studio 15 HD – Domácí střih s rozumnou cenou byl publikován 30. ledna 2012 v 15.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
 2. Srovnání výkonu internetových prohlížečů
 3. Odesíláme SMS z internetu
 4. Sledování letadel - Díky Flightradar24 nic složitého
 5. Přání k Velikonocům – Jaké letos poslat velikonoční přání?
 6. Z pekla(eshopu) štěstí?
 7. Midomi.com - hledej a zpívej
 8. PhotoScape - Multifunkční pomocník zdarma
 9. Google opět překvapuje. Společnost si nechala patentovat VR boty
 10. PlayStation Classic je tady. Připomeňte si legendární konzoli.

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!