Pinnacle Studio 15 HD – Domácí střih s rozumnou cenou

Tagy:  HD, video, editace, střih, úprava, záznam, kamera, stříhání videa, AVCHD, MOV, DVD, MKV, AVI

Sponzorované odkazy

Pinnacle Studio 15 HD – Domácí střih s rozumnou cenou

Dobrý střih je základem každého videa nehledě na jeho záměr. Kvalitu střihu a vizáž videa však neurčuje jen uživatel, velký podíl má totiž právě použitý software ke střihu videa. Naším cílem je dnes nová verze známé střižny Pinnacle Studio HD s pořadovým číslem 15. Řeč bude nejenom o novinkách, ale také o známých problémech a pohodlí při práci.

Pinnacle Studio, ukaž se!

Na začátek se nejprve podíváme, co nám Pinnacle Studio vlastně může nabídnout. Vedle klasických nástrojů pro vkládání hudby, střih a práci s efekty můžete nalézt také širokou podporu video, audio i grafických formátů a povedené uživatelské rozhraní, o kterém bude řeč později. Program podporuje většinu známých audiovizuálních formátů, nicméně může nastat problém, neboť si Pinnacle Studio neporadí s některým z typů komprese. Výsledné video lze také upravit pro potřeby on-line sdílení. Pinnacle Studio umožňuje vytvářet jak základní video či obrázkové prezentace, tak i pokročilejší DVD menu. Problémem nejsou ani všelijaké popisky a titulky. U fotografií můžete provádět ořez, korekci červených a další. Nástroj SmartMovie umožňuje velmi rychlou editaci videa s pouze několika konfiguračními kroky. Výhodou je bezesporu přítomnost češtiny ve všech částech programu, což ocení nejenom méně zkušení uživatelé, ale celkově to zpříjemní práci s programem a zefektivní práci především v začátcích.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Novinky v patnáctce

Patnácté Pinnacle Studio HD v podstatě nepřineslo mnoho novinek. Ve valné většině se jedná pouze o rozšíření stávajících knihoven šablon, přechodů a dalších efektů. Vedle toho však došlo i na novinky v podobě možnosti exportu do formátů AVCHD Lite, QuickTime HD a MKV. Tvůrci se chlubí vylepšením podpory nových procesorů a zužitkováním jejich nových technologií zvyšujících výkon a efektivitu. V reálu však žádné znatelnější zrychlení neočekávejte a to ani v případě nejnovějších procesorů.

Nových přechodových efektů, všelijakých šablon a dalších vylepšení je v nové patnácté verzi opravdu dostatek. Rozšíření programu v této oblasti je v podstatě největší. Oproti starším verzím tedy můžete očekávat zlepšení již v základu. Žádné složité doinstalovávání dodatečných knihoven tedy není třeba.

Vylepšení doznalo také zálohování projektů, které víceméně slouží jen jako záplata pochybné spolehlivosti známé již z předchozích verzí. Nyní je tedy možné ručně projekty zálohovat a ukládat. Celý proces je velmi jednoduchý a rychlý. Stále však platí rozpracované projekty co nejčastěji ukládat.

Časová osa v akci – vkládání zvukých stopČasová osa v akci – vkládání zvukých stop

Instalace

Zkušební verzi Pinnacle Studio 15 HD můžete stáhnout z oficiálního webu výrobce a jeho instalační balíček má lehce pod 2,5 GB. Před instalací je nejprve třeba provést registraci uživatelského účtu, která vyžaduje pouze jméno, přímení, e-mail a zemi původu. Všechny kroky ve standardním průvodci instalací jsou v češtině, a tak by s instalací neměl nastat žádný problém.

Registrační formulář před instalacíRegistrační formulář před instalací

První spuštění

Jestliže jste se v minulosti setkali se staršími verzemi Pinnacle Studio, nebudete mít s patnáctou verzí žádný problém. Oproti poslední verzi v podstatě nenastaly žádné změny.

Každý projekt se skládá z trojice kroků. Prvním krokem je import umožňující prvotní vložení zdrojových dat pro tvorbu projektu. Data samozřejmě můžete vkládat i v samotném editačním programu. Nástroj pro import mně osobně příliš nesedl. Při otevření jakékoli složky program označí všechny soubory a vy je potom musíte ručně odznačovat.

Import datImport dat

Druhým krokem je vlastní editace. Rozhraní editačního okna je rozděleno do tří částí, přičemž první část obsahuje všechny importované materiály, nástroje a efekty. Vedle toho je samozřejmě zobrazen také náhled, umožňující přehrávání vytvořené stopy. V dolní části potom naleznete časovou osu, která je rozdělena podle druhu dat. Časovou osu si můžete snadno přiblížit či oddálit, přičemž nejmenší odstupňování je desetina sekundy. V pravém rohu časové osy naleznete přepínač rozložení časové osy a také indikátory vybuzení zvuku.

Editace – vkládání přechodových efektůEditace – vkládání přechodových efektů

Uživatelské rozhraní editačního kroku lze snadno pozměnit prostřednictvím rozbalovací nabídky umístěné v horní části okna. Místo karet ve výchozím nastavení si tedy můžete nastavit karty, které vám nejvíce vyhovují. Nicméně možností změn uživatelského rozhraní není příliš, a tak máte stále svázané ruce.

Nastavení uživatelského rozhraní v režimu editaceNastavení uživatelského rozhraní v režimu editace

Posledním krokem je export videa s vámi zvoleným nastavením. Celý projekt zde můžete přehrát, vybrat cílový adresář a v neposlední řadě také zvolit exportní formát a druh zařízení, což s sebou nese úpravu rozlišení pro daný přístroj.

Export hotového projektuExport hotového projektu

Mohlo toho být více

Pinnacle Studio 15 HD je rozporuplná střižna, která se svým současným postojem a vývojem brzy pohoří. Konkurence je tvrdá a inovativní, a tak by se vývojáři měli snažit. Dlouhé načítání při startu aplikace lze snadno pominout, nicméně hůře na tom je pochybná stabilita. Ta vás může velmi překvapit v některých nejméně očekávaných místech. O náročnosti aplikace asi nemusím mluvit, střih a úprava videa totiž potřebuje výkonný hardware a jediným lékem je špičková optimalizace. Vedle standardního obsahu můžete ještě dokupovat prémiový obsah poskytující další efekty a grafické doplňky pro vaše video. Otázkou zůstává, zda-li se do těchto dodatků vyplatí investovat.

Moje hodnocení:  65 %

Výhody:

  • Množství efektů
  • Čeština
  • Přehledné uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Málo novinek
  • Pochybná stabilita
  • Nástroj pro import dat
  • Pomalé spouštění

Zakoupit Pinnacle Studio 15 HD
Zakoupit Pinnacle Studio 15 Ultimate
Zakoupit Pinnacle Studio 15 Ultimate Collection

Článek Pinnacle Studio 15 HD – Domácí střih s rozumnou cenou byl publikován 30. ledna 2012 v 15.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...