Youtube – Nejkvalitnější video server na světě

Tagy:  youtube, you tube, nahrávání videa, upload videa, jak uploadnout video, jak publikovat video, jak zvěřejnit video

Sponzorované odkazy

Youtube – Nejkvalitnější video server na světě

Pojem Youtube se v posledních letech stal minimálně stejně známý jako například pojem Windows. Video server Youtube se za posledních několik let doslova vpálil do podvědomí všech uživatelů internetu. Pokud hledáte kvalitní server pro publikování vlastních videonahrávek, Youtube je jistě jednou z nejlepších možností.

Youtube za posledních několik let prodělal dramatické změny. Nemám na mysli změny vizuální, nýbrž změny v nitru serveru a v poskytovaných službách. Skvělé možnosti úprav a publikace videonahrávek, podpora přehrávání ve vysokém rozlišení a výborná dostupnost vynesla Youtube doslova raketově na vrchol, přičemž konkurence zůstala zahanbena v pozadí.

Hlavní stránka YoutubeHlavní stránka Youtube

Hlavním tahákem pro mě, jako uživatele, je jistě bezproblémová dostupnost serveru i o víkendech v kritických hodinách. Tudíž i o víkendu v podvečer si můžete pustit videonahrávku ve full HD a bez čekání sledovat na rozdíl od našich českých video serverů, kde o víkendech v podvečer nejde načíst téměř ani titulní stránka serveru. Youtube se navíc dočkal kompletní lokalizace rozhraní do českého jazyka, čímž se server více přiblížil uživatelům laikům, kteří angličtinu neovládají. Tím nejpříjemnějším bonusem Youtube je bezesporu již zmíněná podpora přehrávání ve vysokém rozlišení. Můžete si tak například vychutnat upoutávku k novému filmu v kině v plné kvalitě bez kostiček a rozmazání spolu s výborným ozvučením.

Procházení videoobsahem

Jakmile poprvé zavítáte na stránky Youtube, server ihned zjistí, z jaké země pocházíte, a nabídne vám automaticky českou lokalizaci a filtrování pouze českých videí. Jinou možnost nedoporučuji, poněvadž byste se ochudili o obrovské množství jiného obsahu.

Procházení obsahuProcházení obsahu

Při procházení obsahu nechybí členění do kategorií včetně nejoblíbenějších videí. Pokud si vytvoříte Youtube účet, jsou vám posléze navíc nabízena videa tématikou odvíjející se dle vaší aktivity na serveru. Pokud se tedy například zajímáte o motocykly Kawasaki, bude vám nabízen obsah s touto tématikou. Dle mého názoru výborná funkce, poněvadž uživatel nemusí obsah sám vyhledávat, videa jsou mu nabízena dle jeho aktuální historie prohlížení (na Youtube nikoli v prohlížeči).

Nahrávání videoobsahu

K nahrávání obsahu na server musíte mít nejprve vytvořený účet. Poněvadž se Youtube spojil s Googlem, můžete k přihlášení na Youtube použít Google účet. Youtube navíc podporuje propojení například se sociálními sítěmi, tudíž vaše nové příspěvky jsou sdíleny všude.

Nahrávání obsahuNahrávání obsahu

Nahrávat je možno video soubory o celkové kapacitě až 2GB. Maximální délka videa je však omezena na 15 minut, aby se předešlo nelegálnímu nahrávání filmů. Pokud tedy potřebujete nahrát záznam delší jak 15 minut, musíte záznam rozdělit na části. Youtube navíc podporuje veškeré běžné formáty multimédií.

Úprava videaÚprava videa

Po nahrání souboru na server trvá nějakou dobu, než server soubor zpracuje a převede dle svých kritérií na požadované formáty. Jako první se objeví nahrávka v nízké kvalitě (320p) a posléze je doplněna o vyšší rozlišení (720p a výše). Celá operace může trvat například půl dne, tedy než je doplněna HD kvalita. Nahrávku je možno přímo na serveru doplnit o vložené komentáře, titulky či jinou zvukovou stopu.

Vložení komentářů do nahrávkyVložení komentářů do nahrávky

Pozor, co nahráváte! Stane se, že po nahrání nevhodného obsahu je vaše video zablokováno pro veřejnost, avšak vy k němu máte stále přístup. Nejčastější příčinou je porušení autorského zákona. Kolikrát byste však mohli polemizovat, avšak bohužel s tím nic nenaděláte.

Z vlastní zkušenosti: Stalo se mi, že jsem na Youtube nahrával dvě gameplay videa z právě recenzované hry, avšak jedno z nich mi bylo nelogicky zablokováno. Copak si nemohu natočit, jak hraji vlastní hru? Asi ne :-/

Přehrávání obsahu

O přehrávání obsahu Youtube se stará Flash přehrávač. Po načtení videa, pokud je možnost, lze změnit kvalitu přehrávaného videa. Jednotlivá videa můžete hodnotit, komentovat či sdílet s přáteli.

Přehrávání obsahu ve Full HDPřehrávání obsahu ve Full HD

Po pravé straně obrazovky jsou zobrazeny podobné příspěvky. Pokud chcete dané video vložit na jiné webové stránky (fórum, váš web, apod.), jednoduše si lze vygenerovat a upravit vlastní HTML kód s přehrávačem a celý kód potom pouze zkopírovat.

Generování HTML kóduGenerování HTML kódu

Ukaž se!

Hlavním záměrem těchto serverů bylo vytvořit prostor pro uživatele, kteří se chtějí podělit s ostatními o vlastní výtvory. Otevřela se tak cesta pro amatéry, kteří natáčí vlastní filmy, kompozice apod. Pro pitomce zase cesta jak se ještě více zviditelnit a ponížit.

Pokud tedy disponujete něčím jedinečným, není jednodušší cesta, jak o sobě dát vědět. Nezapomeňte však stále používat vlastní rozum, abyste rozeznali vhodné od nevhodného.

Závěr

Na Youtube se dá najít nejrůznější sortiment příspěvků. Od výborných instruktážních videí až po doslova idiotská videa. Osobně si nedokáži představit internet bez Youtube. Troufnu si označit Youtube za server, který nemá na světě konkurenci.

Navštívit server Youtube.com

Moje hodnocení: 100 %

Výhody:

  • široký sortiment videí
  • výborná dostupnost
  • synchronizace se sociálními sítěmi
  • podpora vysokého rozlišení
  • podpora titulků a více zvukových stop
  • rozhraní

Nevýhody:

  • žádné větší neexistují

Článek Youtube – Nejkvalitnější video server na světě byl publikován 17. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...