Jak se mění naše internetové návyky

Tagy:  internet, technologie, Facebook, Youtube, Google, iPhone, Android, WAP

Sponzorované odkazy

Jak se mění naše internetové návyky

Doba je stále rychlejší, rychleji se rozvíjí, člověku připadá, že žije krátce, i když ve skutečnosti žijeme v průměru déle, než například před sto lety. Hodně toho za svůj život zažijeme, zejména hodně technologických pokroků, proto se nám může zdát život krátký.

Ohlédněme se zpět a s úžasem pozorujme minulost, která už pluje dávno za námi. Říkáte o sobě, že žijete stereotypní život? Není to až taková pravda. Naše návyky se s nevyhnutelnou pravidelností mění, zejména ty internetové.

Co to znamená? Dnešní doba, doba rychlého vývoje, nás nutí měnit určitou oblast našich návyků.

Všichni jdou s dobou

Člověk musí jít s dobou. Tak schválně, když přišly mobilní telefony, snad většina lidí říkala, že mobil si nikdy nepořídí. Dnes se bez něj neobejdeme. Stejné to je v případě osobních počítačů, jakmile se staly pro průměrného člověka cenově dostupné, chtěl je mít každý.

Dnes je to podobné například s tablety. No, i když je pravdou, že tablety už zažívají tu jakousi střední životní fázi, kdy opadl „strach“ z jejich nákupu a pomalu se dostávají do módy. Pak už jenom následuje fáze, kdy tablety bude mít každý. Jako již zmíněné mobily.

Evoluce mobilních telefonůEvoluce mobilních telefonů

Krásný příklad „strachu“ z pokroku jsou čtečky knih v elektronické podobě. Asi nejznámější firmou vyrábějící tyto čtečky je Amazon se svou čtečkou Kindle. Takovéto čtečky jsou na trhu už pěknou řádku let, ale až teď se dostávají „do módy“. Takováto čtečka je velice praktická věc, je lehčí než kniha a můžete si do ní uložit velké množství titulů. Je to dobrá věc pro cestování, ale není nad to, si u čaje doma přečíst klasickou tištěnou knihu, že?

Je možné, že tisk knih pomalu vymizí, tak jako tomu je u výroby např. vinylů. Pokrok už pomalu dostává i například „cédéčka“, která mají údajně do roka zmizet z pultů. Nahradí je prodej digitální hudby.

První iPodPrvní iPod

Internet bez Googlu? To by asi nešlo

Dokážete si dnes představit internet bez Google, Youtube nebo Facebooku? Že ne? A co takhle internet bez Gmailu, bez Wikipedie a celkově, život bez SmartPhonu a rychlého připojení k internetu?

Tyto služby jsem poměrně mladé, takže většina uživatelů si ještě internet pamatuje bez takovýchto služeb, ale už by si asi internet bez těchto služeb nedokázali představit.

Takhle vypadal Google v roce 1998Takhle vypadal Google v roce 1998

Podívejme se teď společně na hlavní technologické milníky, zejména na ty internetové, které odráží technologický pokrok.

Před patnácti lety (1996)

Internet byl něco nového, většina lidí si připojení nemohla dovolit

• Neexistovaly dnešní nejpoužívanější prohlížeče webu kromě IE. Používal se buď** Netscape Navigator** nebo Mossaic.

Neexistoval Google a ani nebyly iPody.

• Většina lidí nevlastnila mobilní telefon

Před deseti lety (2001)

Youtube neexistovalo. Bylo spuštěno až v roce 2005.

• Taktéž Wikipedia nebyla. Vlastně byla spuštěna v roce 2001, ale nabízela jen zlomek informací, než které jsou k dispozici dnes, takže málo kdo ji tehdy mohl využít.

• Nebyla žádná sociální síť podobná těm dnešním. V tomto roce se ale objevily první zárodky sociálních sítí, zatím však nebyly zdaleka tak úspěšné, jako dnes.

• Pamatujete na WAP? Tento mobilní internet byla noční můra.

Před pěti lety (2006)

Nebyl Facebook, tedy pokud jste nebyli studenti v USA. Pro všechny se Facebook otevřel až koncem roku 2006.

• Twitter byl spuštěn v polovině roku 2006, ale používalo ho mizivé procento dnešních uživatelů.

iPhone ještě nebyl na světě, taktéž telefony s Androidem nebyly k dispozici.

Neexistoval Google Chrome, majoritní zastoupení měl Internet Explorer 6.

Odkazy na jmenované služby

www.google.com

www.google.com/chrome

www.facebook.com

www.youtube.com

www.iphone.com

www.firefox.mozilla.cz

Článek Jak se mění naše internetové návyky byl publikován 5. ledna 2012 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...