Ulead Video Studio - starší, ale stále dobré

Tagy:  Ulead Video Studio, video, Corel, střih, střižna, Corel Video Studio

Sponzorované odkazy

Ulead Video Studio - starší, ale stále dobré

Ulead Video Studio 11

Ulead Video Studio je komplexní nástroj pro editaci a authoring videa (= proces pro vytvoření DVD spustitelného v DVD přehrávači). Tento program patří mezi oblíbené zejména díky své jednoduchosti, intuitivnímu ovládání a velké síle svých funkcí, se kterými lze dosáhnout velmi dobrých výsledků poloprofesionálně vypadajících videí, slide-show a DVD s Dolby® Digital zvukem. Ulead Video Studio 11 se liší ve své klasické a komerční verzi Plus. Pojďme si tedy říci, co nám tento starší software od společnosti Corel nabízí.

Novinky

Ulead Video Studio využívá k editaci oproti starším verzím kodek AVCHD, obsahuje vylepšeného DV-to-DVD průvodce a mnoho nových nadpisů, titulků, přechodů a jednokrokových řešení při práci s videem. Těmi jsou například korekce barev a tónů. Ve verzi Plus navíc získáme nástroj pro práci s HD videem od grabování a editace až po authoring a vypalování HD DVD. Ulead Video Studia 11 běží na verzích operačních systémů Windows Vista a Windows 7.

Ulead Video Studio – editace videaUlead Video Studio – editace videa

Kde, kdy a jak

Program Video Studio podporuje všechny nejznámější formáty a ve verzi 11 i standardní a hi-definition video, audio a obrázky. Pokud jsme se právě vrátili z dovolené či koncertu naší malé ratolesti, jistě nás potěší možnost stáhnutí videa z kamery (jak HD, s pevným diskem či USB), mobilního telefonu, rekordéru, TV tuneru, VRC i webkamery. Uživatelům, kteří jsou na tom stejně jako já a třesou se jim při natáčení ruce, jejich videa jsou nemastná, neslaná, přináší Video Studio spoustu zajímavých filtrů. Jedná se jak o světelné filtry pro korekci a vyvážení barev, tak anti-třesové filtry pro kvalitnější obraz. Dále zde najdeme filtry na odstranění kompresních pozůstatků či snižování šumu z analogových vi­deí.

Zajímavé utility

Na začátku jsem zmínil, že je tento produkt uživatelsky přívětivý. Jednou z funkcí, která tomu napomáhá je MPEG Optimizer, který každému uživateli poradí, jaké je nejlepší nastavení MPEGu pro renderování videí (funguje na základě analýzy bitratu jednotlivých klipů). Nerad bych opomněl i možnosti renderování videí rozdílných formátů a z několika různých zdrojů. Renderování lze kdykoli zastavit a pokračovat v něm jindy, aniž bychom museli začínat od začátku. Dolby Digital 5.1 Creator Technology umožňuje konvertovat dvoukanálové stereo do kvalitního Dolby Digital zvuku s velmi povedenými výsledky. Díky novému DV-to-DVD průvodci je opravdu jen otázkou několika málo kliknutí převod, úprava a vypálení videa na DVD, které tak zvládne opravdu každý. Pokročilejší uživatelé si přijdou na své při tvorbě vlastních interaktivních menu pomocí technologie SmartScene.

DV-to-DVD průvodceDV-to-DVD průvodce

Poslední zajímavou utilitou je Movie Wizard umožňující vytvářet zajímavé efekty všeho druhu (ani v Americe by se za ně nemuseli stydět).

Verze Plus

Verze plus poskytuje všechny funkce, které jsem dosud vyjmenoval a několik speciálních navíc. Asi největší výhodou je možnost pracovat s HD videem. Studio Video si dalo záležet, aby úpravy nesebraly mnoho systémových prostředků a práce netrvala nikterak dlouho. Do videí je možné přidávat prostorový zvuk a profesionální filmy jsou na světě.

Práce s videem a zvukemPráce s videem a zvukem

Na závěr

Unlead Video Studio je i ve své nejnovější jedenácté verzi přeci jen již pět let stařičkým softwarem pro tvorbu a editaci videa, který vyniká hlavně svou jednoduchostí. Dnes už ale nejspíše sáhneme po jeho následovníkovi Corel VideoStudio Pro X4 či X5, který nabídne mnohem více funkcí.

Moje hodnocení:  75 %

Výhody:

  • Uživatelská přívětivost
  • Jednoduchost a rychlá práce
  • Funkční filtry s mnoha funkcemi

Nevýhody:

  • Práce s HD jen v placené verzi
  • Staré

Článek Ulead Video Studio - starší, ale stále dobré byl publikován 11. května 2012 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Vladimír Václavek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...