Mozilla Thunderbird 17 - Plnotučný poštovní klient

Sponzorované odkazy

Mozilla Thunderbird 17 - Plnotučný poštovní klient

Firefox je poli webových prohlížečů významným hráčem. Podobně je na tom také Thunderbird, desktopový poštovní klient. I přestože klasické „pošťáky“ vytlačují sofistikovaná webový rozhraní emailových služeb, poštovní klienti svoji pozici stále mají. I proto se dnes podíváme na oblíbený a rozšířený Thunderbird v aktuální verzi 17.

Jak je to s tím vývojem?

Mozilla v nedávné době na oficiální konferenci řešila osud poštovního klienta Mozilla Thunderbird. I my jsme vás o jejich závěrečném ustanovení informovali novinkou zde na SWMag.cz. Vývojářský tým z řad Mozilly se velmi razantně omezil a vývoj inovací se přesunul na komunitu. Pravdou je, že komunita stojící za pošťákem Thunderbird není nijak rozsáhlá, jako je tomu u prohlížeče Firefox. Můžeme tedy očekávat, že nové verze nebudou přinášet příliš mnoho novinek. Mozilla se však zavázala za udržení stabilní bezpečnosti a jádra, které Thunderbird sdílí s prohlížečem Mozilla Firefox.

Výchozí zobrazení – všimněte si nového uživatelského rozhraníVýchozí zobrazení – všimněte si nového uživatelského rozhraní

Přesuňme se ale k výrazným novinkám v poslední verzi. Sestavení 17.0.7, které je dostupné pro Linux, MacOS X a Windows 2000 a novější, nepřineslo žádné znatelnější novinky. Jednalo se jen a pouze o záplaty v bezpečnosti. Jako nejvýraznější novinku posledních verzí je dobré uvést uživatelské rozhraní, které od naší poslední recenze velmi značně pokročilo – k dobrému. Jak obrázky napovídají, došlo ke značnému zjednodušení celého rozhraní programu. Dovolil bych si to připodobnit ke zjednodušovacím praktikám, které jsou dnes populární ve webových prohlížečích. Není se čemu divit, Thunderbird s Firefoxem sdílí jádro. Důležité je, že stále je ovládání intuitivní, přehledné a jednoduché. Jediné, co mně příliš nevyhovuje, je sdružená nabídka ovládacích prvků a nastavení. Klasický vzhled však lze snadno navrátit. To je ovšem věc názoru a pokud spokojeně pracujete s Firefoxem, bude Vám vyhovovat. Všeobecně Thunderbird sdílí ovládací logiku, kterou nabízí i prohlížeč Mozilla Firefox.

Sdružené menu jako ve Firefoxu – otázka vkusu a zvykuSdružené menu jako ve Firefoxu – otázka vkusu a zvyku

Proč používat pošťáka?

Ptáte-li se, proč je dobré používat poštovní klienty, odpovědět lze několika praktickými argumenty. Dříve se „poštáci“ rozšířili díky problematické konektivitě k internetu. Vytáčené připojení nabízelo nízkou rychlost a především velmi nevýhodně tarify. Lidé tedy požadovali minimální dobu, při které byl počítač připojen k internetu, a tak se pošta stahovala přímo do počítače, konkrétně do poštovního klienta. Postupem času se však požadavky značně změnily.

O protokolech POP3 a IMAP nemusím nijak zvlášť mluvit. Jde pouze o protokoly určující, jak bude klient pracovat s daty na serveru. V případě prvním – starším – jsou data stažena do počítače a vy s nimi pracujete jen na svém pevném disku. V druhém případě se klient připojí k serveru a data spravuje na dálku. Zde však po odpojení internetu dojde k přerušení komunikace. Každé má svá pro i proti.

Snadné přidání a autentizace nového poštovního účtuSnadné přidání a autentizace nového poštovního účtu

Plnotučný ptáček

Mozilla Thunderbird nabízí širokou škálu povedených nadstandardních nástrojů. Uvést mohu například účinný antispamový filtr, který ve většině případů zabrání bezpečnostním rizikům skrývajícím se v elektronické poště. Spam je tedy z velké části minulostí. Samozřejmostí je nastavitelný filtr a možnost tzv. štítkování pošty. Vše lze navíc snadno nastavit či upravit. Pro příklad uvedu samotné uživatelské rozhraní. Nevyhovuje-li vám výchozí rozhraní panel nalevo plus dvě okna nad sebou, můžete se několika kliknutími přepnout do třípanelového zobrazení či do zobrazení, ve kterém dominuje okno s náhledem označené zprávy.

Změna vzhledu zabere pouhý okamžikZměna vzhledu zabere pouhý okamžik

Archivace emailu je důležitý krok, který je jistým způsobem problematickým u webových klientů. Záloha Thunderbird je ale hračka. Využít můžete ukládání vybraných zpráv či celých skupin. Pokud chcete opravdu důkladnou zálohu, můžete sáhnout po účinném zálohovacím nástroji MozBackup, který lze stáhnout například z eDownload.cz.

Thunderbird Portable je ideálním řešením v momentech, kdy střídáte často počítače. Stačí Portable Thunderbird nahrát na nějaké přenosné médium (USB flash disk či externí harddisk) a můžete jej mít stále při sobě. Pokud jej chcete počeštit, je nutné dodatečně doinstalovat jazykový balíček.

Mozilla Thunderbird nastavení automatické odpovědi samozřejmě podporuje. Máte dvě možnosti nastavení. Buď můžete nezávisle na Thunderbirdu nastavit automatické odpovědi ve webovém rozhraní emailové služby, což je snazší, a nebo si vytvořit šablonu s filtrem pro odesílání odpovědí na příchozí poštu. Zde ale musíte nechat počítač se zapnutým Thunderbirdem neustále v provozu.

Dobrý správce doplňků – přehledný a v češtiněDobrý správce doplňků – přehledný a v češtině

Stále na svém bytelném bidýlku

Mozilla Thunderbird si stále drží svoji pevnou pozici. I přes lehce pochybou budoucnost v oblasti vývoje, má Thunderbird co ukázat. Stačí prostě založit email, zadat email login a Thunderbird vše udělá za vás. Lehký začátek, dobrá rozšířitelnost (podpora plug-inů), synchronizace adresáře a integrovaná čtečka RSS kanálů. Chybí jen kalendář. Thunderbird si od nás odnese vynikající hodnocení a také ocenění „Výborný Freeware“. Za zkoušku určitě stojí!

Hodnocení SWMag.cz:  90 %

Dobrý freeware

Výhody:

  • Uživatelské rozhraní
  • Ovládání
  • Lokalizace
  • Čtečka RSS
  • Rozšiřitelnost pluginy

Nevýhody:

  • Chybí kalendář
  • Sdružená nabídka ovládání a nastavení
  • Pochybný budoucí vývoj

Článek Mozilla Thunderbird 17 - Plnotučný poštovní klient byl publikován 5. července 2013 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...