Poštovní klienti - výběr těch nejlepších

Tagy:  e-mail klient, offline e-mail, mail, Thunderbird, Pegasus, Mailer, eM Client, IncrediMail, smtp, pop3, imap

Sponzorované odkazy

Poštovní klienti - výběr těch nejlepších

I přestože jsou prohlížeče stále vybavenější a mocnější, klasickým e-mailovým klientům dech nedošel. Nabízejí pohodlí, off-line režim a mnoho dalších užitečných funkcí. Většina uživatelů však zná pouze Outlook, Mail či Outlook Express. Pojďme se tedy podívat na pětici vynikajících zdarma dostupných alternativ. Možná je znáte, možná také ne.

Může být Outlook nahrazen?

Proč je vlastně Outlook tak oblíbený na úkor těch bezplatných řešení? Odpověď je jednoduchá. Klasický placený Outlook je jednak součástí balíku Microsoft Office, jednak součástí velké infrastruktury firmy. Vedle klasického klienta totiž umožňuje také plánování a kalendář, což většinou bezplatní klienti neobsahují. Nicméně pro domácí užití a nebo pro užití v menší firmě postačují i níže zmíněná bezplatná řešení, která také nabízejí veliké množství všelijakých vychytávek, funkcí a nástrojů. Uživatelské rozhraní je v tomto případě velmi důležité, stejně jako rychlost, bezpečnost a stabilita.

Mozilla Thunderbird

Jednou z nejznámějších zdarma dostupných alternativ za placené klienty je oblíbený klient Mozilla Thunderbird. Tento multiplatformní open sourceový klient je kompletně počeštěný a nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Pro příklad mohu uvést nastavitelný spam filtr, podpora protokolu RSS, podpora stažitelných doplňků se správcem známým z Firefoxu či možnost tvorby více účtů.

Vyzdvihnout musím intuitivní uživatelské rozhraní, které lze do jisté míry upravit. Dobrým krokem je sjednocení všech pod-oken aplikace do panelů, a tak stále pracujete jen s jedním otevřeným oknem. Samozřejmostí je podpora protokolů POP3 i IMAP. Mozilla Thuderbird umožňuje také import pošty, kontaktů a nastavení z jiných e-mailových klientů.

Mozilla ThunderbirdMozilla Thunderbird

IncrediMail

IncrediMail podporuje IMAP i POP3, nabízí spam filtr, který filtruje nejenom klasický spam, ale také potenciálně nebezpečné odkazy a navíc lze spam filtr nastavit. Problém mu nedělá ani větší počet účtů.

oblasti vzhledu IncrediMail exceluje, ani ne tak přehledností, jako spíše možnostmi nastavení různých zvuků a doprovodných animací, efektů a obrázků. Vedle toho si můžete stáhnout celou řadu různých skinů a dalších grafických vylepšení. To důležité mu však chybí. Celé uživatelské rozhraní je totiž v angličtině. Naštěstí existuje česká lokalizace, kterou však musíte dodatečně stáhnout.

Nevýhodou IncrediMail je, že při instalaci chtě nechtě nainstaluje velké množství reklamního software, což není příliš příjemné a sráží to aplikaci na kolena.

IncrediMailIncrediMail

eM Client

Poštovní klient eM Client nabízí opravdu nepřeberné množství všelijakých funkcí a nástrojů. Tuzemský eM Client je nabízen ve dvou verzích – FREE a PRO. V našem výběru se samozřejmě zajímáme jen o verzi FREE, jejíž omezení oproti placené verzi PRO spočívá v omezeném počtu účtů v aplikaci. Jedinou podmínku pro používání verze FREE je nutnost registrace na oficiálním webu. To je však otázka necelé minuty.

Uživatelské rozhraní je velmi dobře poskládané a jako celek je intuitivní a navíc v češtině. Do jisté míry si můžete uživatelské rozhraní upravit.

Příjemná je i pokročilejší synchronizace s různými účty, přičemž můžete z rozhraní eM Clientu například chatovat přes Google Talk. Problém mu nedělá ani import dat z Outlooku. Oproti ostatním e-mailovým klientům, nabízí eM Client kalendář a plánování úkolů. Vedle toho nechybí ani podpora plug-inů.

eM Client FREEeM Client FREE

Mailer

Opravdu jednoduchý e-mailový klient Mailer je pouhou alternativou Outlooku Express, neboť je jeho uživatelské rozhraní velmi podobné Outlooku Express. Mailer pochází od českého programátora, a tak je celé rozhraní v češtině.

Nelze od něj očekávat žádné nadstandardní funkce, ale jen posílání, jednoduchou filtraci a čtení e-mailů. Funkcí navíc je nezbytný adresář, možnost spravovat více účtů a také import z jiných klientů. Ale to je asi opravdu vše, nic víc od klienta Mailer nečekejte. Jen škoda, že není portable.

MailerMailer

Pegasus Mail

Posledním e-mailovým klientem, který vám dnes představím, je Pegasus Mail šířený jako open source. Velmi jednoduchý a svižný klient podporuje POP3 i IMAP a umožňuje vytvářet více uživatelských účtů. Nechybí možnost tvorby filtrů, tvorby poznámek a nebo nastavitelný spam filtr.

Jestliže jste někdy používali Outlook Express, přijde vám rozhraní Pegasus Mail povědomé. Uživatelské rozhraní je tedy velmi jednoduché a přehledné, nicméně chybí jakákoli možnost přizpůsobení. Češtinu lze stáhnout dodatečně, bohužel ve výchozí verzi není přítomna.

Pegasus MailPegasus Mail

Závěrem

Závěrem lze říci, že je velké množství různě vybavených e-mailových klientů a je jen a jen na vás, který z nich si vyberete. Za sebe mohu doporučit eM Client a nebo osvědčený Mozilla Thunderbird. Obě tyto aplikace nabízí dostatek zajímavých a použitelných nástrojů, umožňují pohodlnou filtraci e-mailu a mnoho dalšího.

Článek Poštovní klienti - výběr těch nejlepších byl publikován 16. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...