Mozilla Thunderbird 3 - Multiplatformní emailový klient

Tagy:  emailový klient, poštovní klient, Thunderbird, Mozilla, 3, pošta, email, záloha, kontakty, antispam, odesílání zpráv, přijetí zpráv

Sponzorované odkazy

Mozilla Thunderbird 3 - Multiplatformní emailový klient

Společnost Mozilla vydala v letošním roce již třetí řadu svého oblíbeného poštovního klienta Thunderbird. Zatím poslední verze programu přináší více jak sto důležitých změn a kvalitních vylepšení, které mají posílit přední pozici na světovém trhu emailových klientů. Na trhu najdete také program MS Outlook od společnosti Microsoft, kterým je tento program odvěkým rivalem a stále se přetahují o pomyslné prvenství na světovém žebříčku produktů.

Obrázek I. Mozilla Thunderbird 3Obrázek I. Mozilla Thunderbird 3

Co je to vlastně ten Thunderbird?

Mozilla Thunderbird je tzv. poštovní klient, který patří společně s webovým prohlížečem Firefox k nejdůležitějším a nejpreferovanějším produktům společnosti Mozilla. Tento program slouží především ke správě Vašich emailových schránek. Máte možnost odesílání, ukládání zpráv, zálohy apod. Zatím nejnovější verze společnosti Mozilla je Thunderbird 3, která obsahuje mnoho změn a vylepšení oproti starším řadám. V této verzi najdete nové a vylepšené fulltextové vyhledávání a zcela nový add-on manager, který Vám umožní jednoduše přidávat a spravovat nejrůznější prvky. Novinkou je také zavedení navigace v registrech. Co se týče hardwarových požadavků je tento program velmi skromný. Mezi hlavní přednosti této aplikace patří přehlednost a design, možnost zálohování dat, nastavení více účtů, multiplatformnost, zdarma licence, vnitřní antispam a možnost rozšíření o další služby. Detailnější rozklad těchto vlastností si rozebereme v další části dnešního článku.

Obrázek II. Mozilla Thunderbird 3Obrázek II. Mozilla Thunderbird 3

Pár základních vlastností programu Thunderbird

Přehlednost a design

V současnosti nenajdete na světovém trhu lepšího a kvalitnějšího emailového klienta než je Mozilla Thunderbird. Rozložení a funkčnost programu je na vysoké úrovni. Všechny funkce a důležité tlačítka, které potřebujete ke správě emailů se nachází na hlavní stránce softwaru.

Obrázek III. Hlavní okno programuObrázek III. Hlavní okno programu

Nastavení více účtů

Máte problém se správou více emailových účtů současně? Jestliže ano, pak je právě tento program pro Vás vysvobozením. Thunderbird umožňuje správu více účtů současně. Stačí si jen jednotlivé účty vytvořit a pak už je jen na Vás, jak s němi budete zacházet. Nastavení jednotlivých účtů je velice jednoduché, které během pár minut pochopíte. Ke každému účtu si můžete sami nastavit několik odlišných elektronických podpisů a vzorů, které Vám za prvé ušetří mnoho času a také Vám zjednoduší práci s tímto poštovním klientem.

Obrázek IV. Nastavení účtuObrázek IV. Nastavení účtu

Zálohování

Zálohování je funkce, kterou ocení snad každý uživatel. Už se nemusíte bát ztráty důležitých souborů a zpráv. Zálohování Vaších účtu je v tomto programu velmi jednoduché. Sice zde nenajdete tlačítko „zálohovat“, ale stačí pouze zkopírovat jednotlivé složky s datovými soubory programu a vše je vyřízené. Tímto si uložíte všechny informace týkající se Vašeho účtu spolu s nastavením, které máte již zažité včetně adresářů atd. Výsledné soubory si můžete uložit na přenosný disk či si je můžete jednoduše vypálit na nějaké médium typu CD nebo DVD. Při havárii počítače si můžete Vaše uložené soubory zpátky nahrát do příslušných míst a pokračujete tam, kde jste skončili. Názvy jednotlivých adresářů si můžete bez problému změnit dle Vašich představ.

Multiplatformnost

Pojem multiplatformnost znamená, že software Thunderbird můžete používat na obou nejznámějších operačních systémech současnosti, kterými jsou Microsoft Windows a Linux.

Licence

Tento program je zcela zdarma. Nemusíte za něj platit ani halíř, což je velice vítané z ohledem na jeho kvalitní funkce.

Antispam

Problém se spamem vyřešen. V programu se objevuje antispamový filtr, který Vás chrání před nežádoucími a nebezpečnými spamy.

Rozšíření o další služby

Jestliže Vám stále nestačí všechny tyto funkce ke správě emailů, zapněte internet, poté si zadejte do internetového vyhledavače výraz Mozilla Thunderbird. Klikněte na oficiální stránky společnosti Mozilla, kde si můžete stáhnout další rozšiřující funkce a to vše zcela zdarma.

Obrázek V. Rozšíření o další službyObrázek V. Rozšíření o další služby

Zbrusu nové funkce a design

Fulltextové vyhledávání

Efektivní a velice kvalitní. Stačí zadat hledaný výraz do vyhledavače programu, který se nachází v pravo nahoře. Thunderbird se pokusí Vámi zadaný výraz vyhledat a ještě Vám ho setřídí dle data.

Archivace emailů

Novinka, která má také své výhody. Složité vyhledávání starých emailů je pryč. Stačí kliknout nad každým jednotlivým emailem na klávesu A a poté se tento email uloží do archivace podle data odeslání, respektive přijetí.

Efektivnější a jednoduší konfigurace emailových účtů

V minulých verzím jste si museli přístupy k účtům nastatovat sami. Museli jste znát funkci jednotlivých pojmů typu POP3, IMAP apod. Ve třetí řadě tohoto programu již takové problémy nemusíte řešit, protože Vám stačí pouze znát Vaši emailovou adresu a přístupové heslo. Ostatní důležité věci si tento program sám vyhledá, poté automaticky provede konfiguraci a nastavení Vašeho účtu.

Změna uživatelského rozhraní

Ve starších verzích programu se nové zprávy otevíraly v nových oknech. Novinkou v této verzi je prohlížení poštovních zpráv v panelech. Funkce je stejná jako při prohlížení internetových stránek prostřednictvím panelů. Dále zde najdete novinku tzv. Chytré složky, které se nachází ve struktuře poštovních složek sloužící k jednoduší a přehlednější správě více účtů najednou.

Změna rozložení a designu hlavičky zpráv

Hlavičky zpráv se v minulých verzích nacházely na hlavní liště programu. V této řade se hlavičky zpráv, které slouží k práci se zprávou, nachází na pravé straně softwaru.

Upravené kontakty

V této verzi máte možnost přiřazení jednotlivým osobám uložených v adresáři fotku a datum narození.

Jaký operační systém vůbec zvolit?

Software Thunderbird je multiplatformní, což znamená, že jde nainstalovat a spustit pod operačním systémem Microsoft Windows XP, Vista, 7 a také na platformě Linuxových distribucí. V žádném případě není hardwarově náročný. Jednotlivé požadavky na hardware počítače si můžete prohlédnout v následující tabulce.

Windows XP Windows Vista Windows 7 Linux
Hardware
Procesor minimum Pentium 500 Mhz minimum Pentium 500 MHz minimum Pentium 500 MHz minimum Pentium 500 MHz
RAM paměť minimum 512 MB 768 - 1024 MB 768 - 1024 MB minimum 256 MB
Volné místo na disku minimum 52 MB minimum 52 MB minimum 52 MB minimum 52 MB

Závěrem

Vyzkoušel jsem již mnoho emailových klientů včetně MS Outlook, ale Thunderbird 3 mě uchvátil svými úžasnými funkcemi a myslím si, že je prostě excelentní. Navíc je multiplatformní a zcela zdarma. Můžu ho využívat pod Windowsem, ale i pod Linuxem, anichž bych musel znova něco přenastavovat. Správa více emailových účtů současně je také perfektní funkce, která mi zjednodušuje práci. Vyhovuje mě a jsem s ní nadmíru spokojen.

Program Thunderbird bych už nevyměnil za nic na světe. Říkám si, kde se hrabe MS Outlook. Tento skvělý emailový software si můžete bezplatně stáhnout ze stránek www.edownload.cz. Odkaz na něj najdete o řádek níže.

Stáhnout Mozilla Thunderbird 3 z Edownload.cz

Výhody:

  • licence zcela zdarma
  • multiplatformnost
  • kvalitní funkce
  • jednoduchost
  • přehlednost
  • možnost zálohy dat
  • správa více účtů současně
  • rozšiřitelnost o další služby
  • vnitřní antispam

Nevýhody:

  • v minulých verzích se objevil problém se zobrazováním příloh zpráv

Moje hodnocení:  100 %

Dobrý freeware

Článek Mozilla Thunderbird 3 - Multiplatformní emailový klient byl publikován 29. července 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Zbyněk Maier. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...