DAEMON Tools Lite aneb Pracujeme s virtuální mechanikou

Sponzorované odkazy

DAEMON Tools Lite aneb Pracujeme s virtuální mechanikou

V tomto článku se dozvíte proč používat virtuální mechaniky právě v tomto programu. Co jsou virtuální mechaniky se můžete dočíst zde. DAEMON Tools je velmi populární a rozšířený. Zde se zaměřím na licenci Lite a rozeberu, co vše program umí.

Na úvod

DAEMON je zkratka pro Disk And Execution Monitor vyvíjený společností Disk Soft. Program je přizpůsoben pro operační systémy Windows a Mac. Umožňuje otevírání tzv. image souborů různých formátů. Níže naleznete tabulku podporovaných přípon.

Podporované formáty

Podporované formáty

Tato Lite verze je sice dost ořezaná, ale i tak stačí k normálnímu použití. Pokud uživatel potřebuje emulaci virtuálního harddisku nebo obrazy vytvářet, musí sáhnout po verzi Ultra.

Přehled licencí a jejich funkcí můžete shlédnout na následující tabulce.

Tabulka funkcí všech verzí

Tabulka funkcí všech verzí

Lite nabízí

Lite verze poskytuje 2 licence. Jsou jimi placená a zdarma licence. Licence zdarma dává přístup ke všem základním funkcím. Placená obohacuje program o uživatelskou podporu a také o aktualizace pro komerční použití.

Virtuální mechaniky jdou přidat celkem čtyři a dělíme je na dva typy. Jeden vytvoří DT jednotku a druhý SCSI jednotku. Mnoho uživatelů ani neví, jaký je mezi nimi rozdíl, protože to v drtivé většině případů ani nepotřebují. Jak to tedy je?

Jednotka DT poskytuje základní mechanismy využívající k emulaci ovladače, které neřeší ochranu. SCSI jednotka je vytvořena se STPD ovladačem. Ten obstarává novou metodu přístupu k datům. Jeho předností je schopnost přímé kontroly zařízení bez rizika ohrožení ovladačů třetí strany. DT tedy neposkytuje pokročilé emulace.

Jednoduchá manipulace

Rozhraní je celkem jednoduché a texty jsou dostupné v českém jazyce. S jednotlivými disky lze pracovat pomocí grafických ikonek, jejichž vzhled dává jasně najevo, co dělají.

Rozhraní Lite verze

Rozhraní Lite verze

Program je spuštěn ihned po startu a lze k němu přistupovat ze spodní lišty. Poznáte ho podle ikonky blesku.

DAEMON Tools umožňuje používání widgetu, který se dá zaškrtnout v průběhu instalace. Poté pak lze přistupovat k programu pomocí miniaplikace umístěné na ploše.

Widget na ploše

Widget na ploše

Pokud si myslíte, že ani widget moc neusnadní práci, tak mám pro Vás ještě jedno řešení. Soubory s často používanou příponou (.iso, .mds, …) jsou po instalaci standardně nastaveny pro otevírání v programu DAEMON. Pokud máte vytvořenou virtuální jednotku, tak stačí pouze poklepat na soubor a tím se okamžitě připojí do mechaniky.

Nová verze

Novější verze toho programu znamenají především novější verze ovladače STPD. Nejnovější je verze DAEMON Tools Lite 4.49.1.x, která vyšla v březnu roku 2014. V této verzi není krom oprav menších chyb nic nového. Program v aktuální verzi můžete stáhnout v dolní části článku.

Co dodat

Program DAEMON Tools Lite patří určitě mezi favority a to hlavně kvůli jeho neplacené licenci. Dalším plusem je hezká miniaplikace, která umožňuje používání z pracovní plochy.

Poněkud smolný je fakt, že tato Lite verze krom otevírání image souborů mnoho dalších funkci nenabízí.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

 • Nic nestojí
 • Widget na ploše
 • Historie posledně používaných image souborů

Nevýhody:

 • Neobsahuje nic dalšího
 • Přenastaví domovskou stránku

Sponzorované odkazy:

Článek DAEMON Tools Lite aneb Pracujeme s virtuální mechanikou byl publikován 11. srpna 2014 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Michal Havlík. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 4. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 5. Odesíláme SMS z internetu
 6. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
 7. Wikipedia online encyklopedie
 8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 9. Zanedbávat servis tiskáren se nevyplácí. Jak se vyhnout katastrofě?
 10. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!