DAEMON Tools Lite aneb Pracujeme s virtuální mechanikou

Sponzorované odkazy

DAEMON Tools Lite aneb Pracujeme s virtuální mechanikou

V tomto článku se dozvíte proč používat virtuální mechaniky právě v tomto programu. Co jsou virtuální mechaniky se můžete dočíst zde. DAEMON Tools je velmi populární a rozšířený. Zde se zaměřím na licenci Lite a rozeberu, co vše program umí.

Na úvod

DAEMON je zkratka pro Disk And Execution Monitor vyvíjený společností Disk Soft. Program je přizpůsoben pro operační systémy Windows a Mac. Umožňuje otevírání tzv. image souborů různých formátů. Níže naleznete tabulku podporovaných přípon.

Podporované formátyPodporované formáty

Tato Lite verze je sice dost ořezaná, ale i tak stačí k normálnímu použití. Pokud uživatel potřebuje emulaci virtuálního harddisku nebo obrazy vytvářet, musí sáhnout po verzi Ultra.

Přehled licencí a jejich funkcí můžete shlédnout na následující tabulce.

Tabulka funkcí všech verzíTabulka funkcí všech verzí

Lite nabízí

Lite verze poskytuje 2 licence. Jsou jimi placená a zdarma licence. Licence zdarma dává přístup ke všem základním funkcím. Placená obohacuje program o uživatelskou podporu a také o aktualizace pro komerční použití.

Virtuální mechaniky jdou přidat celkem čtyři a dělíme je na dva typy. Jeden vytvoří DT jednotku a druhý SCSI jednotku. Mnoho uživatelů ani neví, jaký je mezi nimi rozdíl, protože to v drtivé většině případů ani nepotřebují. Jak to tedy je?

Jednotka DT poskytuje základní mechanismy využívající k emulaci ovladače, které neřeší ochranu. SCSI jednotka je vytvořena se STPD ovladačem. Ten obstarává novou metodu přístupu k datům. Jeho předností je schopnost přímé kontroly zařízení bez rizika ohrožení ovladačů třetí strany. DT tedy neposkytuje pokročilé emulace.

Jednoduchá manipulace

Rozhraní je celkem jednoduché a texty jsou dostupné v českém jazyce. S jednotlivými disky lze pracovat pomocí grafických ikonek, jejichž vzhled dává jasně najevo, co dělají.

Rozhraní Lite verzeRozhraní Lite verze

Program je spuštěn ihned po startu a lze k němu přistupovat ze spodní lišty. Poznáte ho podle ikonky blesku.

DAEMON Tools umožňuje používání widgetu, který se dá zaškrtnout v průběhu instalace. Poté pak lze přistupovat k programu pomocí miniaplikace umístěné na ploše.

Widget na plošeWidget na ploše

Pokud si myslíte, že ani widget moc neusnadní práci, tak mám pro Vás ještě jedno řešení. Soubory s často používanou příponou (.iso, .mds, …) jsou po instalaci standardně nastaveny pro otevírání v programu DAEMON. Pokud máte vytvořenou virtuální jednotku, tak stačí pouze poklepat na soubor a tím se okamžitě připojí do mechaniky.

Nová verze

Novější verze toho programu znamenají především novější verze ovladače STPD. Nejnovější je verze DAEMON Tools Lite 4.49.1.x, která vyšla v březnu roku 2014. V této verzi není krom oprav menších chyb nic nového. Program v aktuální verzi můžete stáhnout v dolní části článku.

Co dodat

Program DAEMON Tools Lite patří určitě mezi favority a to hlavně kvůli jeho neplacené licenci. Dalším plusem je hezká miniaplikace, která umožňuje používání z pracovní plochy.

Poněkud smolný je fakt, že tato Lite verze krom otevírání image souborů mnoho dalších funkci nenabízí.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

 • Nic nestojí
 • Widget na ploše
 • Historie posledně používaných image souborů

Nevýhody:

 • Neobsahuje nic dalšího
 • Přenastaví domovskou stránku

Sponzorované odkazy:

Článek DAEMON Tools Lite aneb Pracujeme s virtuální mechanikou byl publikován 11. srpna 2014 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Michal Havlík. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 4. Rozzlobenimuzi.com
 5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 6. MP3s.Nadruhou.net
 7. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 8. Co je IP adresa a jak ji zjistit?
 9. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 10. Bojíte se odposlechů? Tohle byste měli vědět!

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!