Daemon tools lite – program pro čtení virtuálních disků
Sponzorované odkazy
Daemon tools lite je velice užitečný prográmek od společnosti DT soft, který je vyvíjen, modernizován a upravován již od roku 2000. Ať se to zdá jakkoliv neuvěřitelné, Daemon nám usnadňuje práci s disky již 9. rokem. V následujících odstavcích nastíním, k čemu se program Daemon tools lite používá a co všechno dovede.
K čemu daemon je?
Aplikace Daemon tools lite je určena pro operační systémy Windows a slouží k emulaci různých datových nosičů, ať už se jedná o dnes již méně používaná CD, o hojně používaná DVD nebo nově i o Blue-ray a HD DVD disky, které budou určitě hojně používaným nosičem v budoucnu. Jednodušeji řečeno, Daemon tools slouží ke čtení virtuálních disků všemožných formátů. Slouží ke vložení virtuálního, nebo chcete-li imaginárního disku do imaginární mechaniky, kterou si tento program vytvoří. Tyto imaginární soubory jsou nazývány „image files“ a mohou mít různorodé formáty.
K čemu je to ale užitečné? K čemu jinému, než k uživatelskému pohodlí. Daemon tools velice usnadňuje práci s aplikacemi, které pro svůj start vyžadují vložené CD/DVD nebo Blue-ray a HD DVD, například s některými hrami. Proč bych měl chodit od počítače takovou dálku až k poličce s hrami, když si virtuální nosič mohu vložit do mechaniky pomocí pár kliků myši… To je ten lepší příklad.
Dnes, ať se nám to líbí nebo ne, bývají virtuální disky nejlepším možným nosičem dat pro nelegální šíření po Internetu. Na různých serverech existují nejenom hry, ale i jiné aplikace a data uložená na virtuálních nosičích, které si může každý stáhnout až pod nos a tím si ušetřit nejen cestu do obchodu, ale i pár tisícovek v peněžence. Daemon tools je pak prostředkem k úspěšnému zprovoznění těchto nelegálních kopií, s čímž ovšem tvůrci programu určitě nemohli počítat.
Co všechno Daemon umí, a co už ne
Jak již bylo napsáno, Daemon tools je nástroj, který disponuje dvěma funkcemi. Za prvé umí vytvořit virtuální CD/DVD/Blue-ray/HD DVD mechaniku, a za druhé umí do této mechaniky vložit virtuální médium, přičemž Daemon zvládne vytvořit až 4 virtuální mechaniky zároveň a ty pak můžeme v reálném čase používat – „vložit a číst“ virtuální média.
Jako virtuální médium slouží „image files“ , a těmi mohou být soubory následujících formátů:
- b5t (BlindWrite images)
- b6t (BlindWrite images)
- bwt (BlindRead images)
- ccd (CloneCD images)
- cdi (DiscJuggler images)
- cue (Cue sheets)
- iso (Standard ISO images)
- mds (Media Descriptor Files)
- nrg (Nero images)
- pdi (Instant CD/DVD images)
- isz (Compressed ISO images)
Nevýhodou ovšem stále zůstává fakt, že Daemon tools sám neumí virtuální „image file“ vytvořit. Když si tedy chceme zkopírovat nosič do image souboru, musíme vyhledat jiný program. Například pro vytvoření hojně užívaných image souborů *.iso či *.nrg použijeme známý vypalovací program NERO burning rom, ve kterém zadáme možnost „pálit do image souboru“ a podobně.
Nesmíme opomenout také to, že Daemon si hravě poradí se základními diskovými ochranami, jako jsou RMPS, Safedisk, Securom a LaserLok. To, že originální disk je zabezpečen některým z těchto prvků, netvoří pro uživatele Daemonu žádnou překážku. Je ovšem nutno dodat, že výrobci originálních médií jsou při vytváření „protikopírovacího zabezpečení“ stále sofistikovanější a v některých případech na ně Daemon již nemusí stačit.
Závěrem
Daemon tools je užitečný prográmek, který by měl být v pohotovosti nainstalovaný na počítači každého nadšence a to už z toho důvodu, že nikdy neví, kdy k němu „přiteče“ nějaký ten image soubor. Výbornou zprávou je, že Daemon je ke stažení ve freeware verzi, takže je zcela zdarma a jeho používání není nijak omezeno. Používání Daemonu, a to hlavně co se posledních verzí týče, je velice jednoduché a intuitivní. V posledních verzích dokonce přibyl i speciální ovládací panel podobný liště ve Windows, díky kterému se ovládání opět o něco ulehčuje. Jsem jen zvědav, s čím přijdou tvůrci z DT softu do budoucna. Určitě to bude opět stát za to.
Moje hodnocení = 95 %
Článek Daemon tools lite – program pro čtení virtuálních disků byl publikován 8. června 2009 v 06.45 v rubrice Programy. Autorem článku je Jiří Stískal. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- DAEMON Tools download 17.08.2007 08.00
- DAEMON Tools Lite aneb Pracujeme s virtuální mechanikou 11.08.2014 05.00
- Daemon Tools aneb Potřebujeme ještě virtuální mechaniky? 21.06.2017 05.00
- DAEMON Tools Lite 10 - Populárnímu programu dochází dech 27.06.2016 05.00
- Rapidshare Search Tool - vyhledávač souborů na upload serverech 20.03.2011 00.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- 8 výhod cloudového úložiště
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.