IrfanView - stále stejný prohlížeč obrázků

Sponzorované odkazy

IrfanView - stále stejný prohlížeč obrázků

ProhlížečÃ…¯ a editorÃ…¯ fotografií je opravdu hodnÄ›. NÄ›které jsou zdarma a nÄ›které placené. IrfanView patÃ…™ÃƒƒÃ‚­ mezi programy zdarma pro nekomerční pouÃ…¾ití. Proč tedy platit za nÄ›co, co mÃ…¯Ã…¾ete mít zdarma. Program IrfanView patÃ…™ÃƒƒÃ‚­ mezi nejčastÄ›ji pouÃ…¾ivané prohlížeče. V současné dobÄ› se nachází ve verzi 4.38. ZmÄ›n je hodnÄ›. Nebudu je zde vypisovat, jsou uvedeny na stránce programu, ale jen anglicky.

IrfanView 4.38

Program umoÃ…¾Ã…ˆuje provádÄ›t základní úpravy fotografie. Jde zejména o Ãºpravu velikosti, otočení, barevnost, pouÃ…¾ití efektÃ…¯. Program je dodáván v základní verzi, ale mÃ…¯Ã…¾e toho umÄ›t hodnÄ› více. Pro rozÃ…¡ÃƒÃ‚­Ã…™ení slouÃ…¾ÃƒÃ‚­ rÃ…¯zné pluginy, které je moÃ…¾né taky zdarma stáhnout na stránkách výrobce. Fotografie mÃ…¯Ã…¾ete získat z digitálního fotoaparátu, skeneru nebo z VaÃ…¡eho pevného disku. MÃ…¯Ã…¾ete taky fotky prohlížet, pÃ…™evádÄ›t do jiných formátÃ…¯, tisknout nebo z nich vytvářet prezentace (slideshow). IrfanView dokáže pÃ…™ehrávat soubory MPEG a MOV. Dokáže také provádÄ›t hromadné pÃ…™ejmenování nebo tvorbu nových katalogÃ…¯. Pokud potÃ…™ebujete pouÃ…¾ÃƒÃ‚­t nÄ›jakou funkci, kterou IrfanView neumí, mÃ…¯Ã…¾ete pouÃ…¾ÃƒÃ‚­t moÃ…¾nosti otevÃ…™ÃƒƒÃ‚­t v externím editoru.

IrfanView – Okno programu

IrfanView – Okno programu

DalÃ…¡ÃƒÃ‚­ zajímavou funkcí je Presentace. Prezentace se dá uloÃ…¾it do souboru TXT, CVS, EXE. Nabízí taky moÃ…¾nost vypálit na CD. Presentace mÃ…¯Ã…¾e obsahovat kromÄ› obrázkÃ…¯ také videa a zvukové soubory.

Velmi uÃ…¾itečná funkce je Dávková konverze. MÃ…¯Ã…¾ete vybírat najednou i více souborÃ…¯ z jednoho nebo více adresářÃ…¯. Mohou být vybrány i rÃ…¯zné formáty, ale výsledný soubor bude jen jeden. V moÃ…¾nosti Nastavit pokročilé vlastnosti se otevÃ…™e dialogové okno, kde lze nastavit rÃ…¯zné vlastnosti výsledných obrázkÃ…¯. Nakonec se jeÃ…¡tÄ› nastaví výstupní adresář.

DalÃ…¡ÃƒÃ‚­ vlastnost, kterou program nabízí je funkce Efekty. Lze vloÃ…¾it napÃ…™. text do obrázku, oÃ…™ÃƒƒÃ‚­znutí a jiné moÃ…¾nosti. Nabízí také moÃ…¾nost vytvoÃ…™it panoramatické obrázky. Poskládat obrázky je moÃ…¾né vodorovnÄ› nebo svisle.

Program dokáže také vytvářet Screenshoty v hrách nebo v programech. Po stisknutí tlačítka C se vyvolá nabídka pro zachytávání obrázku. PÃ…™ednastavené tlačítko F11 znamená, Ã…¾e se udÄ›lá snímek z toho, co je právÄ› na ploÃ…¡e. Pokud se pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vá focení ve hrách a hra pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vá F11 pro nÄ›kterou ze svých funkcí je moÃ…¾no pouÃ…¾ÃƒÃ‚­t CTRL+F11. Nakonec jeÃ…¡tÄ› nastavit výstupní sloÃ…¾ku kam se budou vyfocené obrázky ukládat. Pak uÃ…¾ jen Enter, Irfan se minimalizuje a uÃ…¾ je moÃ…¾no fotit.

IrfanView – Nastavení

IrfanView – Nastavení

Lze si také vytvoÃ…™it vlastní spoÃ…™ič obrazovky tÃ…™eba z fotografií z dovolené. Pak stačí jiÃ…¾ jen vybrat soubory, které mají být uÃ…¾ity pro spoÃ…™ič obrazovky a stisknout tlačítko pÃ…™idat. NásledovnÄ› vÃ…¡e uspoÃ…™ÃƒƒÃ‚¡dat do patÃ…™ičného poÃ…™adí, nastavit startovací fotografii a vlastnosti pÃ…™ehrávání. Výsledek potom mÃ…¯Ã…¾ete exportovat do souboru .scr pro spoÃ…™ič obrazovky nebo do .exe pro spustitelnou prezentaci. K dispozici je také moÃ…¾nost vypálit soubory na CD/DVD. Dobré je také nastavit zda se má pÃ…™ehrávat v oknÄ› nebo pÃ…™es celou obrazovku.

Klávesové zkratky

Jedna z velkých pÃ…™edností programu jsou klávesové zkratky, které jsou dobÃ…™e Ã…™eÃ…¡eny. Uvádím dle mého názoru ty nejpouÃ…¾ÃƒÃ‚­vanÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­.

Ctrl+R pÃ…™evzorkovat a zmÄ›nit velikost. Na výbÄ›r je u zmÄ›ny velikosti nejen ruční nastavení v bodech, centimetrech či palcích, ale také
procentuální zmÄ›na. Velmi uÃ…¾itečná je funkce zachovat pomÄ›r stran.

Shift + C vytvoÃ…™it výbÄ›r oÃ…™ezu.

Ctrl + T do vybrané oblasti vloÃ…¾ÃƒÃ‚­ text.

Shift + U automatické nastavení barev.

Shift + S doostÃ…™it. Tato funkce je zcela automatická a nelze ji nijak nastavit.

R, L otočení obrázku o 90Ëš doprava, doleva

+,– lupa

Enter spuÃ…¡tÄ›ní prezentace

Mezerník posun na dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ obrázek

E zobrazení EXIF

IrfanView – Obrázek v oknÄ›

IrfanView – Obrázek v oknÄ›

V neposlední Ã…™adÄ› program nabízí také vytvoÃ…™ení HTML fotogalerie. K tomu pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vá nÄ›kolik základních moÃ…¾ností. Je moÃ…¾nost pouÃ…¾ÃƒÃ‚­t FTP klienta nebo nechat samotný program, aby vygeneroval HTML stránku. K tomu je ale nutno pouÃ…¾ÃƒÃ‚­t aplikaci Thumbnails. Základní verze IrfanView Thumbnails má málo Ã…¡ablon. IrfanView není nejlepÃ…¡ÃƒÃ‚­m nástrojem na tvorbu webových galerií, pÃ…™esto nÄ›jakou základní moÃ…¾nost tady je.

Závěr

Je to mnohostranný nástroj pro správu a organizaci fotografií. Jeho základní velikost pÃ…™i staÃ…¾ení je 1,8 MB. I pÃ…™esto, Ã…¾e je to malý program, tak toho zvládá opravdu hodnÄ›. Navíc je moÃ…¾né program pouÃ…¾ÃƒÃ‚­vat v portable verzi. Musíme jen doufat, Ã…¾e autor bude pokračovat ve vývoji a tím i program neustále vylepÃ…¡ovat.

Hodnocení redakce:  75 %

Výhody:

 • Zdarma
 • Možnost doinstalovat češtinu
 • Hodně funkcí
 • Nenáročný na hardware
 • Pluginy

Nevýhody:

 • Málo pokročilých funkcí
 • Málo změn
 • Stejná nabídka skinů
 • Čeština není kvalitní
 • Některé pluginy by už mohlo být součástí programu

Sponzorované odkazy:

Článek IrfanView - stále stejný prohlížeč obrázků byl publikován 29. srpna 2015 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Prosický. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
 6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
 8. Rozzlobenimuzi.com
 9. Odesíláme SMS z internetu
 10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!