Správci a prohlížeče fotografií - Konec nepořádku ve fotoalbech!

Sponzorované odkazy

Správci a prohlížeče fotografií - Konec nepořádku ve fotoalbech!

Doba letních dovolených klepe směle na dveře a s tím jsou spojené také fotografická alba, která je nutné spravovat a jednotlivé fotky samozřejmě editovat. Připravili jsme si pro vás přehled nejzajímavějších správců, prohlížečů a editorů fotografií zdarma. Vyplatí se investice do placených správců, nebo je možné s fotkami seriózně pracovat i bezplatně?

FastStone Image Viewer – Multifunkční prohlížeč a editor

FastStone Image Viewer umí všechny běžné operace, které se provádí s obrázky: změna velikosti, přejmenování, ořezávání, nastavení barev, vkládání vodoznaků, stínové efekty, rámování obrázků, odstraněním efektu červených očí z fotografií atd.

Okno programu je rozděleno na 4 části: první je tlačítková, druhá zobrazuje stromovou strukturu, třetím oknem je náhled vybraného obrázku a ve čtvrtém jsou miniatury obrázků v adresáři.

Program nabízí také dávkovou konverzi a změnu velikosti, zoom nebo tvorbu slide show s více než 60 přechodovými efekty. Program podporuje většinu známých formátů: BMP, JPEG, JPEG 2000, GIF, PNG, PCX, PSD (formát Photoshopu), TIFF, WMF, ICO a další.

Pro domácí použití je dostačující a hlavně je zdarma. Dostatečné množství funkcí pro úpravy fotografií. Stojí za to ho vyzkoušet a seznámit se s ním.Není toho málo co vše nabízí.Například korekce stínů, světel, nasycení, ořezy,jednoduché konverze atd.

FastStone Image ViewerFastStone Image Viewer

XnView – Mocný nástroj pro prohlížení a práci s obrázky

Program určený hlavně pro prohlížení obrázků. Zvládá i mnoho funkcí, které jinak najdete jen v grafických editorech. Poradí si s více než 400 grafickými formáty a dokáže uložit obrázek či fotografii v 50 z nich.

Mezi další funkce programu patří například: • změna velikosti obrázku • otevírání obrázků v záložkách • ořez • kopírování • úprava jasu a kontrastu • změna barevné hloubky • použití filtrů (rozostření, úkos) • použití efektů (čočky, vlnění) • slide show • dávková konverze • vytváření náhledů • snímání screenshotů • podpora TWAIN kompatibilních zařízení • další možnosti

Celkově se dá říct, že XnView patří mezi špičku zdarma dostupných prohlížečů obrázků. Mezi jeho další výrazné plusy patří multiplatformnost a podpora mnoha jazyků včetně češtiny.

Patří k těm lepším free programům ve své kategorii. Podporuje mnoho formátů, velké možnosti úprav, jak pro webovou grafiku, tak i pro fotky.

XnViewXnView

IrfanView – Celosvětově používaný prohlížeč obrázků

Podporuje téměř všechny dostupné grafické formáty: AIF, ANI, BMP, CAM, CLP, CPT, CUR, DCX, DIB, DJVU, EPS, FlashPix, RLE, JPG, GIF, PCD, PCX, PNG, TIF, IFF/LBM, LWF, PSD, TGA, RAS, ICO, AVI, WMF, EMF, PBJ, PBM, PGM, PPM, PCD, PSP a XBM/XPM. GIFy podporuje také animované. Do některých formátů dokáže také ukládat, takže poslouží i jako převaděč mezi formáty. IrfanView vyniká především svou rychlostí, která je u prohlížení obrázků společně s množstvím podporovaných formátů snad to hlavní.

K dispozici jsou navíc základní nástroje pro úpravu, převod do odstínů šedi, změna velikosti a další. Ty se stále více rozrůstají a IrfanView se stal již dávno použitelný i pro úpravu fotografií. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších prohlížečů vůbec.

Je velmi rychlý. Program neobsahuje češtinu, ale ta se dá stáhnout a nainstalovat.

IrfanViewIrfanView

Picasa – Správa digitálních fotografií od Googlu

Picasa je původně placený produkt pro správu fotografií v elektronické podobě. Poté, co ho od původního výrobce koupil Google, začal být nabízen zdarma.

Při prvním spuštění je potřeba dát pozor a hned si nastavit, které fotky se mají zobrazovat v programu. Proto je dobré nechat program proskenovat jen Vámi zvolené adresáře. Picasa umožňuje nastavit sledování zvolených adresářů, takže máte vždy k dispozici aktuální stav vašich fotek. Program umí spolupracovat i s digitálními fotoaparáty a naimportovat pořízené snímky přímo z nich.

Fotografie můžete uspořádávat do alb a alba do kolekcí. Ke každé fotografii můžete přidat několik klíčových slov, podle kterých lze tematicky podobné snímky vyhledávat. Dostupné jsou i základní funkce pro editaci fotografií, jako je například odstranění červených očí, ořez či otočení fotografie.

Celkově se dá říci, že se jedná o velmi dobře vytvořenou aplikaci, která splňuje snad všechny požadavky na správu vašich digitálních fotografií. Ne však každému může vyhovovat.

Poslední verze přináší možnost sdílení fotografií se svými kruhy na Google+, zobrazení úprav vedle sebe a nové efekty pro úpravu fotek.

Jednoduchý a rychlý. Na jednoduché nápravy fotek bohatě stačí. Nabízí možnost zálohu fotek na CD, poslat fotky emailem.

PicasaPicasa

Paint.net – Povedený grafický program

Paint. NET je program na úpravu obrázků a fotografií. Program byl vyvinut na Washingtonské Státní Univerzitě s následnou pomocí společnosti Microsoft.

Program je vybaven spoustou efektů, štětců, palet a jiných nástrojů. Je určen především nadšencům a začínajícím grafikům a fotografům, kteří v něm jistě najdou zalíbení. Lze říci, že program je celkem dobrý a patří do kategorie free programů. Vyžaduje ovšem .NETFramework ve verzi 4.5.

Možnosti aplikace: • práce s vrstvami • historie příkazů • efekty • práce s textem • další možnosti

Nabídka Efekt obsahuje ještě další možnosti úprav, kterých tato nabídka nabízí. Obsahuje i klasickou nabídku pro práci se štětcem, paletami, klonovacím razítkem, kapátkem, rozmazávátkem a dalšími. Jas, kontrast, invert a další základní úpravy fotek jsou samozřejmostí.

Paint.NETPaint.NET

Samozřejmě existuje více programů na úpravu fotografií a to jak placených, tak freewarových. Některé jsou přímo dodávány výrobci fotoaparátu, takže si každý může vybrat jaký mu nejvíce vyhovuje. Jejich nevýhodou může být, že některé nejsou v češtině, jako například ViewNX2 od Nikonu.Mezi placené je dle mých zkušeností nejlepší od českého výrobce Zoner Photo Studio současně ve verzi 17.

Sponzorované odkazy:

Článek Správci a prohlížeče fotografií - Konec nepořádku ve fotoalbech! byl publikován 30. dubna 2015 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Petr Prosický. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Jak na software pro obsahový marketing
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Rozzlobenimuzi.com
  5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  6. Odesíláme SMS z internetu
  7. BlueBoard.cz - prvky zdarma
  8. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
  9. MP3s.Nadruhou.net
  10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!