Počítačové sítě – Router je základ, ale jak dál?

Počítačové sítě – Router je základ, ale jak dál?

Rychlý internet je dnes již samozřejmostí. Je ale nutné při návrhu drátových i bezdrátových počítačových sítí počítat s dostupnou rychlostí a dimenzovat tak celou lokální počítačovou síť. Byla by totiž škoda nevyužít dostupné linky na plno. Jak na návrh a nastavení počítačové sítě?

Navržení infrastruktury počítačové sítě

Virtuální sídlo firmy nevyžaduje připojení k internetu, to skutečné sídlo ale ano, stejně jako moderní domácnost. K internetu zpravidla potřebujeme připojit více počítačů, mobilní telefony, tablety a další chytrá zařízení. Od poskytovatele internetu navíc zpravidla dostáváme přidělenou pouze jedinou IP adresu, pod kterou je potřeba schovat více zařízení.

K tomuto účelu slouží kombinovaný router (směrovač) se switchem (přepínač). Router nám tedy umožňuje propojit naší lokální síť s internetem, zatímco switch umožňuje připojit do lokální sítě více zařízení. Obě zařízení, často doplněné přístupovým bodem k bezdrátové síti (AP – Access point), se v současnosti prodávají jako celek a výrobce je označují prostě jako routery, nebo bezdrátové routery (obsahují AP).

Bezdrátový router TP-LINK. Zdroj: Flickr

Při výběru takového zařízení je nutné zvážit, jaké nároky na zařízení budeme klást. Například kolik počítačů připojíte drátem, kolik bezdrátově a tak podobně. Vzhledem ke komplexnosti toho síťového prvku je dobré přemýšlet také nad možnostmi administrace. Zde se řeší zabezpečení bezdrátových sítí, omezení přístupu k internetu jednotlivým uživatelům a řada dalších praktických funkcí.

Kabelem nebo bezdrátově?

Jakmile je bezdrátový router připojen, můžeme připojovat ostatní zařízení do naší sítě a to buď drátově, nebo bezdrátově. Bezdrátové spojení má velikou řadu nevýhod. Ačkoli nemusíme pokládat žádné vodiče, dostupné pásmo je omezené a v hustě obydlených oblastech dochází k velkému rušení a poklesu rychlosti. Jde konkrétně o pásmo 2,4 GHz. Jakmile to situace alespoň trochu povoluje, je dobré přejít na pásmo 5 GHz.

Rušení metalického vedení je v rozumných délkách podstatně nižší, a tak se snáze dosahuje vyšších rychlostí. Ve firemních objektech je nutné navíc řešit požární předpisy a spojení dvou místností je možné jen přes speciální protipožární prostupy a ucpávky.

Požární prostupky a ucpávky.

Obecně je ideální připojovat stolní počítače kabelem, stejně jako notebooky s dokovacími stanicemi. To samé platí i pro síťové tiskárny. U ostatních zařízení, které drátové spojení neumožňují musíme sáhnout po bezdrátovém připojení a očekávat nižší přenosové rychlosti.

Síťové tiskárny i pro domácnosti

I malé domácí tiskárny dnes umožňují snadné připojení do lokální sítě, a proto se při jejich výběru vyplatí brát v potaz i jejich síťové možnosti. Díky tomu je snazší tisk i skenování více uživateli. Odpadá složité řešení tiskových serverů, nebo počítače určeného čistě jen pro provoz tiskárny. Stačí dokupovat správné náplně, jako třeba kompatibilní toner HP CE285A, fungující s celou řadou laserových tiskáren. Poté už je tisk opravdu bezstarostný.

Článek Počítačové sítě – Router je základ, ale jak dál? byl publikován 26. ledna 2016 v 22.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!