Smajlíci

Tagy:  smajlík, emotikony

Sponzorované odkazy

Smajlíci

V dnešním světě je čas velmi vzácnou veličinou. Proto se i komunikace mezi lidmi musí zrychlovat. Zkracují se věty do slov, slova do zkratek a na konci toho všeho jsou emotikony – jednoduše řečeno smajlíci. Neexistuje snad člověk, který by neznal obyčejného smajlíka, toho, který stál u zrodu toho všeho – smajlíka sestávajícího z dvojtečky, pomlčky a závorky. Stejně tak se najde opravdu jen hrstka lidí, kteří by toto spojení znaků nepoužili. Jestli vůbec někdo takový existuje. Smajlíci se používají všude – na internetu, v mobilech, v dnešní době i v seriózních článcích. Kde je ale počátek této éry používající emotikony?

Trocha historie

První náznak smajlíků se datuje již na konci 19. století v době psacích strojů. Jelikož ale psací stroje nebyly tak rozšířené, smajlík se neuchytil. Teprve až o více jak půlstoletí později, v roce 1953, se v časopise New York Herald Tribune objevila reklama na film LILI, kde se objevily náznaky smajlíka podobného dnešku. Bohužel ani zde se ale smajlík neuchytil a později upadl do zapomnění.

Smajlíci (https://www.swmag.cz)

O pravém zrodu smajlíka (žlutý rozesmátý obličej) lze mluvit až o několik let později. V roce 1963 dostal grafik a kreslíř z Massachusetts, Harvey Ball, zakázku na nový symbol pro pojišťovací firmu. Znak podle jeho slov vymýšlel asi 10 minut. Smajlík se stal velmi oblíbený a během deseti let bylo prodáno na 50 milionů odznaků se symbolem smajlíka.

Smajlíci na pc

Počítačové emotikony, jak je známe dnes, se ale začaly používat až později. V 70. letech byly sice počítače výsadou velkých firem a armády, ale i přesto se již zde objevují zkratky připomínající dnešní emotikony. Ovšem za úplně prvního vynálezce známé dvojice emotikon (dvojtečky, pomlčky a závorky) je považován americký vysokoškolský profesor Scott Fahlman. 19. září 1982, v 11 hodin a 44 minut vdechl život prvním emotikonám na světě. Tehdy rozeslal svým kolegům podklady, kde sekvence znaků :-) znamenala vtip a :-( to, co bylo myšleno vážně. Smajlíci sice neznamenaly, to co znamenají dnes (radost – smutek), ovšem to co následovalo, se dá jen těžko k něčemu přirovnat. Smajlíci se začaly používat na celém světě. Ovšem teprve až na konci tísíciletí se přišlo, kdo byl otcem tohoto fenoménu.

Smajlíci (https://www.swmag.cz)

Statistika využívání smajlíků sice neexistuje, asi by měla mnoho stran. Kdyby si ale pan Fahlman nechal svůj vynález patentovat a za jeho využívání vybíral byť sebemenší poplatek, mohla vrchní patra žebříčků nejbohatších osob světa vypadat poněkud odlišně.

A proč jsou emotikony tak oblíbené? Jejich kouzlo je především v jednoduchosti a jednoznačnosti. Mnohdy jednoduchý smajlík vyjádří daleko trefněji pocit odesílatele než zbytečně mnoho slov. Ano, emotikony vyjadřují především pocity a nálady a slouží i například k obveselení adresáta.

Smajlíci (https://www.swmag.cz)

Budoucnost smajlíků

Ovšem dnešní doba si nalézá nové cesty ve vyjadřování pocitů než je používání základní počítačové znakové řady ASCII. Na řadu přichází moderní grafika a především animace. Díky těmto faktorům se smajlíci dostávají do zcela jiné dimenze. Mohou se hýbat, vyplazovat jazyky a v neposlední řadě třeba i zvracet. Jsou vidět téměř kdekoliv a je opravdu těžké najít na internetu server, kde by nebyl jediný smajlík či minimálně emotikona. Smajlíci se používají při komunikaci pomocí sms, emailů, diskuzních fór, chatu a také v IM. Z instant messengerů má hezké smajlíky například QIP. Takto vypadají smajlíci v QIPu:

O budoucnosti využívání smajlíků lze jen spekulovat. Jisté je to, že do budoucna se pomalu bude zapomínat na původní emotikony skladané ze závorek a pomlček a pomalu se přejde na graficky čím dál vyspělejší smajlíky. Ovšem jisté je i to, že minimálně dvě emotikony se stanou nesmrtelnými, radost a smutek :)

Sponzorované odkazy:

Článek Smajlíci byl publikován 1. prosince 2007 v 12.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Kohout. Pro diskusi slouží komentáře (9).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  4. Proč jsou předváděcí notebooky a počítače tou správnou volbu
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  7. Odesíláme SMS z internetu
  8. MP3s.Nadruhou.net
  9. Rozzlobenimuzi.com
  10. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!