Smajlíci
Sponzorované odkazy
V dnešním světě je čas velmi vzácnou veličinou. Proto se i komunikace mezi lidmi musí zrychlovat. Zkracují se věty do slov, slova do zkratek a na konci toho všeho jsou emotikony – jednoduše řečeno smajlíci. Neexistuje snad člověk, který by neznal obyčejného smajlíka, toho, který stál u zrodu toho všeho – smajlíka sestávajícího z dvojtečky, pomlčky a závorky. Stejně tak se najde opravdu jen hrstka lidí, kteří by toto spojení znaků nepoužili. Jestli vůbec někdo takový existuje. Smajlíci se používají všude – na internetu, v mobilech, v dnešní době i v seriózních článcích. Kde je ale počátek této éry používající emotikony?
Trocha historie
První náznak smajlíků se datuje již na konci 19. století v době psacích strojů. Jelikož ale psací stroje nebyly tak rozšířené, smajlík se neuchytil. Teprve až o více jak půlstoletí později, v roce 1953, se v časopise New York Herald Tribune objevila reklama na film LILI, kde se objevily náznaky smajlíka podobného dnešku. Bohužel ani zde se ale smajlík neuchytil a později upadl do zapomnění.
O pravém zrodu smajlíka (žlutý rozesmátý obličej) lze mluvit až o několik let později. V roce 1963 dostal grafik a kreslíř z Massachusetts, Harvey Ball, zakázku na nový symbol pro pojišťovací firmu. Znak podle jeho slov vymýšlel asi 10 minut. Smajlík se stal velmi oblíbený a během deseti let bylo prodáno na 50 milionů odznaků se symbolem smajlíka.
Smajlíci na pc
Počítačové emotikony, jak je známe dnes, se ale začaly používat až později. V 70. letech byly sice počítače výsadou velkých firem a armády, ale i přesto se již zde objevují zkratky připomínající dnešní emotikony. Ovšem za úplně prvního vynálezce známé dvojice emotikon (dvojtečky, pomlčky a závorky) je považován americký vysokoškolský profesor Scott Fahlman. 19. září 1982, v 11 hodin a 44 minut vdechl život prvním emotikonám na světě. Tehdy rozeslal svým kolegům podklady, kde sekvence znaků :-) znamenala vtip a :-( to, co bylo myšleno vážně. Smajlíci sice neznamenaly, to co znamenají dnes (radost – smutek), ovšem to co následovalo, se dá jen těžko k něčemu přirovnat. Smajlíci se začaly používat na celém světě. Ovšem teprve až na konci tísíciletí se přišlo, kdo byl otcem tohoto fenoménu.
Statistika využívání smajlíků sice neexistuje, asi by měla mnoho stran. Kdyby si ale pan Fahlman nechal svůj vynález patentovat a za jeho využívání vybíral byť sebemenší poplatek, mohla vrchní patra žebříčků nejbohatších osob světa vypadat poněkud odlišně.
A proč jsou emotikony tak oblíbené? Jejich kouzlo je především v jednoduchosti a jednoznačnosti. Mnohdy jednoduchý smajlík vyjádří daleko trefněji pocit odesílatele než zbytečně mnoho slov. Ano, emotikony vyjadřují především pocity a nálady a slouží i například k obveselení adresáta.
Budoucnost smajlíků
Ovšem dnešní doba si nalézá nové cesty ve vyjadřování pocitů než je používání základní počítačové znakové řady ASCII. Na řadu přichází moderní grafika a především animace. Díky těmto faktorům se smajlíci dostávají do zcela jiné dimenze. Mohou se hýbat, vyplazovat jazyky a v neposlední řadě třeba i zvracet. Jsou vidět téměř kdekoliv a je opravdu těžké najít na internetu server, kde by nebyl jediný smajlík či minimálně emotikona. Smajlíci se používají při komunikaci pomocí sms, emailů, diskuzních fór, chatu a také v IM. Z instant messengerů má hezké smajlíky například QIP. Takto vypadají smajlíci v QIPu:
O budoucnosti využívání smajlíků lze jen spekulovat. Jisté je to, že do budoucna se pomalu bude zapomínat na původní emotikony skladané ze závorek a pomlček a pomalu se přejde na graficky čím dál vyspělejší smajlíky. Ovšem jisté je i to, že minimálně dvě emotikony se stanou nesmrtelnými, radost a smutek :)
Článek Smajlíci byl publikován 1. prosince 2007 v 12.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Pavel Kohout. Pro diskusi slouží komentáře (9).
Podobné články
- Smajlíci na Facebooku 01.05.2011 00.00
- Facebook Messenger – opravdu strohý kecálek 17.05.2012 05.00
- Skype 5.8 – I s Facebookem už je řeč 06.04.2012 05.00
- Skype ke stažení zdarma 11.08.2007 02.00
- QIP download 24.08.2007 17.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Převody jednotek
- Lidé.cz
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Smajlíci
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.