Last.fm

Tagy:  Last fm, hudba, MP3

Sponzorované odkazy

Last.fm

Takzvané sociální sítě jsou boomem posledních let a s nástupem dalšího fenoménu jménem Web 2.0 se různé projekty založené na sdružování lidí šíří jako lavina. Jedním z nejoriginál­nějších a za poslední dobu nejkvalitnějším výtvorem osobně považuji službu www.Last.fm. Čím je vyjímečná a jak přesně funguje?

Hudba až na prvním místě

Last.fm funguje na sběru hudebních dat od registrovaných uživatelů. A hned upozornění – web je kompletně v angličtině a ostatních světových jazycích, takže pro neangličtináře to nebude to pravé ořechové, ale slovník to jistí. Nejprve si zaregistrujete svůj profil s údaji o své osobě, hudebních preferencích i ostatních zájmech. Poté jste požádáni o instalaci pluginu, což je maličký prográmek, který se integruje do vašeho oblíbeného hudebního přehrávače a umožňuje komunikaci mezi Last.fm a počítačem. Následně Last.fm začíná sbírat údaje o hudbě, kterou posloucháte. Ze sesbíraných dat jsou následně vygenerované statistiky, kterými je možné volně procházet a různě je řadit. Kouzlo je v tom, že statistiky jsou plně interaktivní a můžete u nich třeba i měnit vzhled, ale hlavně se mění v reálném čase na základě toho co právě vy něbo někdo jiný posloucháte za hudbu.

Ale nejen statistikami živ je Last.fm a nedílnou součástí toho všeho jsou samotní uživatelé. Sociální aspekt služby je znát a tak si můžete prohlížet profily jiných uživatelů Last.fm, přidávat si je do přátel, sdílet mezi sebou zážitky, atd. Kromě přátel se zde vyskytují i sousedé. Sousedé jsou lidé, kteří jsou vyhledáváni na základě podobnosti hudebního stylu s tím vaším. Jednoduše tak můžete ze sousedů udělat přátele na základě hudebního vkusu. Využít můžete i fóra, kde se probírají věci spjaté s muzikou i čistě nehudební témata. Pro každého něco.

Pokud jste spíše samotářští, ale přece jen se chcete nějak podělit o své postřehy, názory nebo emoce , můžete využít integrovaného blogu a kalendáře. Blog se hodí právě na komentáře, recenze, postřehy a kalendář slouží jako skvělá pomůcka, do které si můžete zapisovat termíny důležitých koncertů, festivalů nebo party. Jednoduché, účelné a skvělé.

Velkou část svého kouzla by Last.fm ztratil, kdyby neprovozoval on-line radio. Zde to funguje velmi jednoduše, že si můžete nechat přehrát jakoukoliv skladbu ze statistik nebo si můžete nechat některou skladbu vyhledat ať už podle interpreta či jiných kritérií. Tvorba vlastních playlistů je příjemnou tečkou na konec.

Last.fm je výborným počinem a díky svému úspěchu se v krátkém čase dočkal řady klonů, které většinou nepřinášejí nic zásadně nového. První tu byl ovšem jen jeden a pokud chcete využívat služeb sociálních sítí, doporučil bych Last.fm jako jednu z prvních zastávek.

Last.fm naleznete na: www.last.fm

Článek Last.fm byl publikován 4. prosince 2007 v 15.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...