Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - II. díl

Tagy:  Google Chrome OS, Google Chrome, GoogleDocs, Gears, operační systém, betaverze, netbook, nettop, Atom, open source, cloud computing, webové aplikace, Android

Články v sérii

  1. Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - I. díl
  2. Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - II. díl
  3. Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - III. díl
Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - II. díl

Ve druhém díle našeho seriálu o Google Chrome OS se podíváme, jak je na tom Google Chrome z hlediska aplikací a různých funkcí. Popíšeme si tedy nějaké webové aplikace poskytované Googlem, uživatelské rozhraní a v neposlední řadě také využití počítačů s Chrome OS v oblasti multimédií.

Online hryOnline hry

Prohlížeč Google Chrome základem

Základem celého Chrome OS je uživatelské rozhraní známého prohlížeče Google Chrome. Jedním z rozdílů je například to, že se při otevření nové karty nezobrazí seznam oblíbených webů, ale výběr aplikací. V levém horním webu je obdoba položky Start z Windows, která obsahuje odkazy na jednotlivé aplikace. Jednotlivé karty jsou rozděleny na karty aplikací a karty prohlížených webů. Stejně jako u prohlížeče se Google snaží dodržet pravidlo – rychle, jednoduše a bezpečně. Celé uživatelské rozhraní bude určitě obohaceno ještě o mnoho prvků zpříjemňující práci se systémem.

Čtečka PDF dokumentůČtečka PDF dokumentů

Multimédia

Sledování filmů a videí je nedílnou součástí zábavy na počítači. Všichni jistě ví, že výkon přenosných „Atomových“ netbooků není nijak valný, a že zatím ani velmi nadějná Nvidia ION nezajišťuje stoprocentní podporu videí ve vysokém rozlišení. Google Chrome OS možná zprostředkuje sledování videí na internetu, avšak na sledování video záznamů z disků můžete rovnou zapomenout. Stejně tak i na jakékoliv hry. Opět vyjma těch, které jsou poskytovány on-line. Google Chrome OS ale nemá zastávat pozici multimediálního a funkcemi nabitého operačního systému. Zastává spíše jakýsi terminál pro přístup do internetu. Úprava obrázků bude samozřejmě zajištěna nějakým on-line editorem či správcem fotografií. S tímto bude samozřejmě stoprocentně propojen také projekt Google Picasa, případně nějaký konkurenční produkt. Podpora externích zařízení jako například mobilních telefonů, fotoaparátů či dalších zařízení také bude zajištěna.

Webové aplikace v praxi

Prostřednictvím jednoho účtu dnes můžete používat mnoho funkcí, a to platí nejen u Googlu. Velmi oblíbený balík kancelářských aplikací lze dnes jednoduše nahradit šikovnou webovou aplikací GoogleDocs či Office Live. Jedná se také o plnohodnotný kancelářský balík. Sice má o poznání méně funkcí než Office či OpenOffice.org, avšak přístup k němu a k uloženým dokumentům máte nejen z vašeho počítače, ale odkudkoliv. Připojit se tak můžete třeba z veřejně přístupného počítače. Nemusíte řešit žádné flash disky či jiné pomůcky pro přenášení dat. Všechny dokumenty máte ihned k dispozici. Emailový klient v Chrome OS by teoreticky mohl být založen na rozhraní oblíbeného Gmailu. Google Chrome OS by však neměl být postaven pouze na aplikacích z dílen Googlu. Do konkurence se totiž staví například takový Microsoft se svými Office Live. Velikou výhodou webových aplikací je určitě automatická aktualizace a díky tomu mnohem rychlejší oprava případných chyb a nedostatků.

Souborový systém externích zařízeníSouborový systém externích zařízení

Půjde to bez internetu?

Neméně důležitou informací je, jestli Google Chrome OS poběží bez přípojení k internetu. Předem vás mohu ujistit, že poběží, avšak do jaké míry? To už je otázka záludnější. Systém se sice bez problému připojí, ale protože jsou veškeré funkce na vzdálených serverech bez internetu to nepůjde. Google si je tohoto nedostatku vědom, a přichází tak se speciální funkcí nazvanou Google Gears, jež tento problém částečně vyřeší. Google Gears je původně vyvíjen pro webové prohlížeče, můžeme ale očekávat, že jej Googl využije také ve prospěch Google Chrome OS. Veškeré informace si totiž bude neustále stahovat a ukládat ještě před tím, než začnete pracovat. Stejně by měl být zajištěn i částečný offline provoz.

Příště…

Ve třetím a zároveň i posledním dílu naší třídílné série o Google Chrome OS si všechny poznatky shrneme, podíváme se jak je na tom vývoj Google Chrome OS.

Článek Google Chrome OS – Hudba budoucnosti? - II. díl byl publikován 8. ledna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...