Netiketa na internetu

Tagy:  internet, komunita, komunikace

Sponzorované odkazy

Netiketa na internetu

Každý správně vychovaný člověk dbá na zásady a základy slušného chování a jednání. Využíváme je při osobní, telefonické i psané komunikaci. Ovšem věděli jste, že i na internetu je třeba dodržovat pravidla slušného chování a tyto pravidla mají i svůj kodex? Jde o tzv. netiketu a dnes si o ní povíme více.

Netiketa je…

Netiketa vznikla ze slovního spojení net = síť a slova etiketa. Od počátku rozmachu internetu mezi veřejnost, panuje do dnešních dní mezi lidmi názor, že jste na síti úplně anonymní. To ovšem není ani trochu pravda. Dohledat osobní údaje surfujících uživatelů není problém a tak díky této falešné anonymitě vznikají hádky, které mnohdy přerůstají až do tzv. flame war (plamenné války). V nich už nejde o seriózní diskuzi, ale pouze o urážení ostatních. Nejen z toho důvodu by jsme měli určitá pravidla netikety respektovat a osvojit si je. Nezapomínejme, že jde neustále o komunikaci lidí a ne strojů.

Pravidla netikety

Netiketa se dělí podle využití v konkrétní situaci. Rozdílná pravidla platí při komunikaci po emailu, chatu, komunikačních programech typu ICQ, Jabber, Skype, ale svá pravidla mají i velká diskuzní fóra, atd. V každé literatuře se netiketa trošku různí, takže uvedu jen 12 základních pravidel, které jsem převzal z otevřené encyklopedie Wikipedia. Tady jsou:

1.Nezapomínejte, že na druhém konci jsou lidé a ne počítač. To, co napíšete do počítače, byste možná dotyčnému nikdy neřekli do očí.
2.Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu.
3.Zjistěte si taktně, s kým mluvíte. Internet je přístupný lidem z celého světa, a v každé zemi platí jiná morálka. Co je dovolené na americkém chatu, nemusí být dovolené na arabském, a to platí o všech podobných skupinách. Politika, náboženství a podobné problémy by proto měly být diskutovány s maximálním taktem a v mezích slušnosti.
4.Berte ohled na druhé. Ne každý má tak dobré internetové připojení jako vy. Někteří se připojují z domu přes modem a draze za to platí. Neposílejte proto zbytečně velké e-mailové zprávy.
5.I když píšete bez diakritiky, snažte se používat správný pravopis. Nebuďte grobián, nezveřejňujte nepravdivé, nebo i pravdivé, ale choulostivé informace. Neporušujte autorská práva.
6.Pomáhejte v diskuzích. Pokud má někdo v diskuzi nějaký problém, odpovězte mu, pokud znáte odpověď. Někdo jiný zase pomůže vám. Platí zásada: „Napřed poslouchej, pak piš.“
7.Respektujte soukromí jiných. Pokud vám omylem přišla zpráva, která vám nepatří, je vhodné ji smazat a taktně upozornit odesilatele na jeho chybu.
8.Nezneužívejte svou moc či své vědomosti. Pokud jste správce serveru, máte sice přístup k poště ostatních, ale nemusíte ji neustále kontrolovat jenom tak z nudy, a pokud umíte hackovat, nemusíte to pořád zkoušet.
9.Odpouštějte ostatním chyby. I vy je děláte. Nevysmívejte se jim a nenadávejte za ně.
10.Nešiřte hoaxy. Zpomalují internet. Pokud vám přijde hoax, zdvořile upozorněte jeho odesilatele, že takové jednání je nevhodné.
11.Nerozesílejte spam a reklamu.
12.Nestahujte wa­rez.

Toto jsou tedy obecně platná pravidla netikety. Většina z vás je určitě již dávno dodržuje a zbytek snad začne také. I díky pravidlům slušného chování se stane internet lepším místem pro nás všechny. A co vy? Řídíte se pravidly netikety? Podělte se s námi o tom v diskuzi!

Sponzorované odkazy:

Článek Netiketa na internetu byl publikován 21. prosince 2007 v 15.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. Chcete si změřit rychlost internetu? Poradíme vám, jak na to
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  6. Rozzlobenimuzi.com
  7. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  8. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  9. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  10. Ztrátová a bezeztrátová komprese: Znáte rozdíl?

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!