Srovnání lištiček pro Firefox

Tagy:  Firefox, toolbar, lištička, prohlížeč, internet

Sponzorované odkazy

Srovnání lištiček pro Firefox

Prohlížeč Mozilla Firefox je stále populárnější a tak již nepatří mezi opomíjené hráče mezi browsery. A když už se rozhodneme něco používat, chceme, aby nám výrobek přinesl co nejvíce užitné hodnoty a pohodlí. U prohlížečů může být takovou přídatnou hodnotou nástrojová lišta – toolbar. Podívejme se na 3 takové lišty. Konkrétně Elchron.cz Toolbar, Seznam.cz Lištička a Google Toolbar. Který z nich se vyplatí vyzkoušet?

Elchron.cz toolbar

Nejméně známou lištou z dnešních testovaných je určitě ta z webu Elchron.cz. Nicméně to nemusí být na překážku a hned se o tom přesvědčíme. 370 kilobajtů velká nástrojová lišta je dostupná jak pro Internet Explorer 5 a vyšší, tak hlavně pro Firefox 1.0.1 – 2.0.0.11. Instalace probíhá stejně jako u jakéhokoliv jiného rozšíření. Poté následuje povinný restart Firefoxu a dále jste dotázáni, jestli chcete, aby Elchron.cz Toolbar nastavil jako domovskou stránku a vyhledávač stejnojmenný web. Také můžete vypnout odesílání statistik o používání lišty jejímu výrobci.

Toolbar by tedy měl nabízet funkce, které buď samotnému prohlížeči chybí, popřípadě vylepšuje stávající nebo usnadňuje práci uživateli. Elchron.cz Toolbar nabízí poměrně hodně. Vyjmenujme si tedy funkce, které tento toolbar uživateli přinese:

Vyhledávací pole s defaultním nastavením Google.com
Odkazy – zde je již pár předefinovaných, ale není problém vložit své
RSS čtečka – shromažďuje zpravodajské informace z největších CZ webů
Rádio – jednoduchý přehrávač rádio stanic s možností navolení své vlastní
Chat – možnost chatovat na Elchron.cz
Pagerank a S-rank – informují uživatele o hodnocení právě prohlíženého webu podle těchto dvou ukazatelů (pozice ve vyhledávačích)
E-mail notifier – upozorňuje na došlé emaily
Privacy – maže cache prohlížeče, historii stránek a cookies
Počasí – hezky zpracovaný ukazatel počasí podle měst s anglickými popisky
Pop-up blocker – blokátor vyskakovacích oken

Elchron.cz Toolbar nabízí poměrně hodně, i když vše z výše uvedeného může mít uživatel ve formě sofistikovaných rozšíření. Některé z věcí, jsou také již ve Firefoxu dostupné a takto je máte v prohlížeči dvakrát. Moje osobní hodnocení – průměrný toolbar.

Seznam.cz Lištička

Druhým toolbarem na holení je lišta největšího českého vyhledávače Seznam.cz. Nabídne více než první kandidát? Seznamácká lišta je nepoměrně menší (46 kB), což je způsobeno tím, že jsem si do PC pustil verzi bez antiviru NOD32. Ona verze s antivirem není nijak jiná a pouze je obohacena o scanování internetových stránek pomocí tohoto antivirového řešení. Od toho by měl mít každý uživatel svůj vlastní plnohodnotný antivir. Instalací toolbaru se nijak zabývat již nebudu, protože je to opět stejná písnička, takže přejděme rovnou k funkcím:

Pole s vyhledáváním na Seznam.cz – možnost hledat v ČR, světě, firmách nebo na mapě
Zvýrazňovač hledaného textu na stránce s výsledky vyhledávání
Multijazykový slovník a překladač slov
Kontrola pravopisu
Upozorňovač došlých emailů – jen emaily v rámci portálu Seznam.cz
S-Rank – udává pozice webů ve vyhledávači Seznam.cz

Ani Seznam.cz Lištička se příliš nevytáhla. Nabízí alespoň kvalitní překladač a je ze tří testovaných suverénně nejmenší. Ani tady nemohu vytáhnout lepší hodnocení, než mírný nadprůměr.

Google Toolbar

Lišta nejlepšího světového vyhledávače by měla nabízet jen to nejlepší, popřípadě by vše mělo být dotažené do samotných detailů. Tak se na to tedy podívejme… Google pro uživatele připravil suverénně největší lištu, která nemá do jednoho megabajtu daleko. A nyní již k samotným vlastnostem:

Vyhledávání pomocí služby Google.com se všemi vychytávkami (zkusím štěstí, atd.)
Upozorňování na nové emaily ze služby Gmail.com
Tlačítko pro označování stránky mezi záložky + následná práce s nimi
PageRank hodnocení stránek
Kontrola pravopisu (čeština chybí)
Překladač slov
Tlačítko Odeslat kam, zašle aktuální webovou stránku do služby Gmail/Blogger/SMS
Zvýraznění hledaných výrazů na stránce

Google Toolbar nabízí v podstatě to samé v bledě modrém jako konkurence. Pokud jste vášnivými uživateli různých služeb Google, tak pro vás tento toolbar má smysl. Pro obyčejného surfaře nepřináší nic nového.

Ani jedna z lišt nenabízí nic originálního nebo natolik potřebného, kvůli čemu stojí za to takové rozšíření instalovat. Vše potřebné buď již prohlížeč umí, nebo si to chybějící doplníte skrz specializovaná rozšíření.

Elchron.cz Toolbar: http://elchroncz.ourtoolbar.com/
Seznam.cz Lištička: http://www.listicka.cz/
Google Toolbar: http://toolbar.google.com/intl/cs/

Článek Srovnání lištiček pro Firefox byl publikován 31. prosince 2007 v 18.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...