Power ISO

Tagy:  PowerISO, poweriser, image, CD, DVD

Sponzorované odkazy

Power ISO

Umět efektivně a rychle pracovat s tzv. image soubory (obrazy CD/DVD disků), by mělo patřit ke všeobecnému vzdělání každého počítačového uživatele, který to s prací na svém plechovém miláčkovi myslí opravdu vážně. On se totiž takový obraz disku mnohdy hodí a je třeba si ho nejen umět připravit, ale i s ním dále pracovat. Nejen na tyto operace je ideálním pomocníkem program Power ISO.

Co jsou obrazy disků?

Jde o přesné 1:1 kopie CD/DVD médií. Obrazů je ovšem celá řada a každý program nabízí vlastní formát. Nejpoužívanějším a standardizovaným je ovšem hlavně ISO 9660. Jde o mezinárodní standard, který specifikuje logický formát pro veškeré soubory a adresáře na CD-ROM/DVD-ROM. Takovéto médium je jediné plně kompatibilní a přenositelné mezi nejrůznějšími platformami (Windows, UNIX, MAC, …).

Power ISO na scénu!

Program je šířen jako shareware, z čehož plynou některá omezení. Tím zásadním a vlastně jediným je nemožnost pracovat s image soubory většími než 300 MB. Jde o poměrně limitující faktor, ale někomu i tato velikost může stačit. Pokud byste se rozhodli zaplatit licenci, budete muset z peněženky vytáhnout necelých sedm stovek, což za takovýto program rozhodně není přemrštěná částka.

Power ISO je drobeček (instalační balíček má 1 MB), ale dokáže velké věci. Instalační proces je jednoduchý i díky kompletnímu počeštění, kterého se dočkal i samotný program. První spuštění programu vás hned informuje o omezeních vyplývajících z užívání shareware verze. Po odklepnutí již nic nebrání zaměřit se na interface a ovládání programu.

Vše se děje v jednom jediném okně, které je rozdělené na několik částí. Klasická rolovací menu s nabídkami nahoře, pod nimi nejčastější úkony znázorněné prostřednictvím proužku ikonek a zbytek okna zabírá zatím prázdné místo, ve kterém se bude zobrazovat veškeré info o obrazech disků a práci s nimi. Žádné grafické orgie nečekejte, ale pokud máte rádi účelnost a jednoduchost, budete spokojeni.

Power ISO umí pracovat s následujícími formáty obrazů: iso, daa, bin, cue, mdf, mds, ashdisc, bwi, b5i, lcd, img, cdi, cif, p01, pdi, nrg, ncd, pxi, gi, fcd, vcd a c2d. Zastoupeny jsou všechny podstatné a málo komu bude nějaký formát chybět. Základním úkonem program je rozbalování a otevírání ISO obrazů. Tento úkon je naprosto triviální, a pokud umíte klikat myší, nebudete mít problém. Osobně jsem velmi ocenil možnost konvertovat formáty mezi sebou a tak mít neustále po ruce zrovna potřebný formát. Konverze je také poměrně rychlá a nestrávíte u ní hodiny. Další hojně používanou funkcí je samotné vytváření image souborů. Můžete vytvořit obraz buď přímo z CD/DVD média nebo souborů uložených na pevném disku. Takovýto obraz může být také nastaven jako bootovatelný (vhodné pro operační systémy a různé diagnostické programy). Vypálit vytvořené obrazy není pro PowerISO žádný problém.

Samostatnou kapitolou je podpora virtuálních mechanik. Taková mechanika je v podstatě emulací skutečné mechaniky a systém k ní také tak přistupuje. Power ISO umí takovýchto mechanik vytvořit nespočet. Tato funkce je vhodná k tzv. namountování obrazu disku k mechanice. Jde o funkci, při které takováto mechanika zobrazí obsah disku jako by šlo o klasické CD/DVD. Takto tedy můžete využívat vytvořené obrazy herních titulů a mít místo originálního CD ve skutečné mechanice pouze image v mechanice virtuální. Šetří to nejen vaše originální média, ale také je poté načítání her svižnější.

Hodnocení

Power ISO je skvělým nástrojem pro veškeré myslitelné operace s obrazy disků. Investice necelých sedmi stovek se vyplatí a získáte tak program, který určitě mnohokrát využijete.

Hodnocení programu: 90%

Power ISO shareware ke stažení zde:
Power ISO download

Koupit Power ISO – vše pro práci s image soubory 

Článek Power ISO byl publikován 17. ledna 2008 v 23.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...