Zabezpečení počítače před dětmi

Tagy:  bezpečnost, děti

Sponzorované odkazy

Zabezpečení počítače před dětmi

Sám sice děti zatím nemám, ale určitě mi většina rodičů potvrdí, že jsou to pěkná kvítka, která zlobí a často a rádi vysedávají u počítače. Sám vzpomínám, že i mě museli mnohdy od té blikající obrazovky odhánět a nutit k smysluplnější činnosti. Naštěstí, že v té době ještě neexistoval program Child Control 2007, který by mi v dětství pěkně zatopil a rodičům ušetřil pěkných pár vrásek a hlavně nervy. Pojďme se podívat jak díky Child Control 2007 zabezpečit PC před dětmi a nevyžádaným obsahem nevhodným pro děti.

Child Control 2007 je shareware program, takže pro jeho plné nasazení je třeba zakoupit licenci (jinak funguje pouze měsíc). Ta se u nás pohybuje lehce pod hranicí 900 Kč, což nepokládám za přehnanou částku. Skoro 10 MB velká aplikace se instaluje naprosto stejně jako jakýkoliv jiný program a celý instalační proces je bohužel pouze v angličtině. U programu, který má sloužit rodičům, kteří se jinak o PC nezajímají, by měly být i ostatní světové jazyky samozřejmostí. Na konci instalace jste upozorněni na vložení hlavního hesla, které zajistí, aby se k samotnému programu a změnám nedostaly nepovolané osoby (děti). Kromě hesla doporučuji zadat i emailovou adresu, na kterou vám bude heslo zpětně zasláno, pokud ho náhodou zapomenete.

Po spuštění programu vás přivítá jediné okno, ve kterém se vše ovládá. Převládající barva je modrá, a vše působí poměrně sladěně. Vlevo můžete zvolit sekci, kterou chcete právě spravovat a vpravo vidíte a měníte vše potřebné. Jednoduché a každý se zorientuje. Jen škoda, že češtinu program neobsahuje. Přejděme ale k funkcím, které jsou vážně propracované.

První potěšující věcí je fakt, že veškeré změny a nastavená pravidla se mohou dít globálně pro všechny uživatelské účty, nebo každý uživatelský účet spravovat extra a mít tak pro každé dítě exkluzivní podmínky, co smí a co už ne. Program také může běžet ve stealth režimu, což znamená, že je pro uživatele neviditelný a nikdo si programu nevšimne. Kromě toho se veškerá aktivita vašich dětí ukládá do logů a kdykoliv si tak zpětně můžete vyvolat, kdy byl počítač zapnutý a co se na něm dělo. Tyto logy si také můžete nechat zasílat e-mail a mít tak kontrolu třeba ze zaměstnání.

Základní premisou programu je práce s časem. Konkrétně s časem, kdy kdo může PC obsluhovat a kdy je k dispozici internetové připojení. Vše je přehledně řazeno podle dnů a u každého dne tak pohodlně nastavíte od kdy do kdy je možné co užívat. Druhou užitečnou funkcí je správa programů, se kterými mohou děti operovat a které jim zůstanou nepřístupné. Dále můžete vypínat i takové komponenty jakými jsou příkazový řádek, stav nouze, editor registru (regedit), položka Start, správce úloh, atd. Také můžete skrýt vámi určené pevné disky nebo mechaniky. Prostě zde se meze představivosti rodičům nekladou. Blokování složek již řadím mezi stálice a nijak netřeba se o tomto rozepisovat.

Druhá velká část různých fines se týká internetu a práce s ním. Na internetu je spousta věcí a témat, která dětskému vývoji zrovna neprospějí, a je užitečné nedat dětem přístup. Blokovat tedy můžete stránky s tématikou drog, alkoholu, sexu, zbraní, násilí, ale také lze blokovat webmaily, chaty a seznamky. Pokud dítě na takovou stránku zabrousí, obsah se nezobrazí a může být přesměrováno na nějakou nezávadnou stránku (lze v nastavení změnit). Dále lze blokovat určitá často hledaná slova (sex, porno, atd.).

Child Control 2007 je pro starostlivé rodiče opravdu vysvobozením. Nabízí mnoho a díky tomuto programu můžete být zase o něco klidnější, když vaše dítě bude u počítače, neboť budete vědět, že tam stráví jen přesně určený čas a také na internetu bude ve větším bezpečí než dříve. Za necelých 9 stovek jde o opravdu dobrou investici.

Hodnocení programu: 94%

Child Control 2007 shareware ke stažení zde:
Child Control 2007 download

Child Control 2007 – mějte pod kontrolou, co a kdy vaše děti dělají na PC 

Článek Zabezpečení počítače před dětmi byl publikován 20. ledna 2008 v 21.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...