KeePass

Tagy:  bezpečnost, hesla

Sponzorované odkazy

KeePass

Také máte desítky nebo stovky různých přihlašovacích údajů k nejrůznějším webovým službám, e-shopům popřípadě diskusním fórům? Nosit takové množství údajů v hlavě nebo si jimi oblepovat monitor není rozhodně efektivní. Proto vznikají programy, které si kladou za cíl takovéto údaje spravovat a uchovávat. KeePass je jedním z nejpovedenějších.

Bezpečnost až na prvním místě

KeePass je distribuován jako open source a velikostně se řadí k tomu nejmenšímu (1 MB), i když na funkčnosti mu to nijak neubírá. Instalační proces je kompletně v češtině a jeho zvládnutí je hračkou. Program je v defaultním nastavení v anglickém jazyce, ale díky ochotným překladatelům je již k dispozici v mnoha jazykových mutacích a nechybí ani čeština. Překlad je ovšem nutný stáhnout zvlášť (odkaz najdete na konci článku).

Uživatelské rozhraní programu je velmi jednoduché, přehledné a dle mého i intuitivní. Žádnou okázalou grafiku neočekávejte, neboť vše je podřízené maximální jednoduchosti a účelnosti. Díky tomu je program nesmírně rychlý a reaguje na veškeré požadavky okamžitě. KeePass je rozdělen na 2 okna, kdy v levém je stromová struktura jednotlivých skupin a podskupin hesel a vpravo je každá položka detailně zobrazena. Nad těmito okny je proužek nejpotřebnějších ikon a rolovací menu s nastaveními a nejrůznějšími úpravami. A teď už k samotnému šifrování.

Veškerá vložená a uložená hesla jsou chráněna centrálním heslem, které si volíte na začátku zakládání nové databáze. Skvělé je, že u vkládání každého nového hesla hned pomocí barevného pruhu vidíte, kolika bitové heslo zakládáte a jak moc bezpečné podle programu je. Pro vkládání záznamů používá program Advanced Encryption Standard (AES) a Twofish algoritmus. Tyto algoritmy patří k nejlepším z hlediska bezpečnosti. Aby byly spokojení, i ti nejparanoidnější uživatelé jsou navíc hesla chráněny systémem SHA-256. Jde o 256-bitový algoritmus, který se ještě nepodařilo prolomit. Ostatně hesla jsou neustále šifrována i za běhu programu, takže jejich odcizení někým nepovolaným je takřka nemožné.

Samotné vkládání údajů je řešené podle jednoduchého formuláře, do kterého si zapíšete vše potřebné. Následně můžete údaje také exportovat/im­portovat do několika oblíbených formátů (HTML, XML, atd.). Pokud náhodou nemáte potuchu jaké heslo si na některém webu zvolit, můžete použít výborný generátor hesel, kterým program disponuje. Dá se v něm nastavit počet znaků, jestli chcete heslo jen z alfanumerických znaků, atd. Generátor během pár sekund vygeneruje náhodné heslo. Skvělé a praktické. Poslední zmínka patří pluginům, které KeePass podporuje. K dispozici jich je několik desítek a například ty usnadňující práci s webovými formuláři a formuláři jsou skvělé. A všechny také zdarma.

Výhody

Zdarma
Dostupná čeština
Perfektní šifrování, které prostě nejde v normálních podmínkách prolomit
Praktičnost a přehlednost
Pluginy

Nevýhody

Různé šifrovací algoritmy a termíny jsou i pro zkušenější uživatele občas velkou neznámou a zde by byla na místě pořádná nápověda

Závěr

KeePass plní co slibuje a osobně k němu nemám výhrad. Práce s ním je jednoduchá, rychlá a takto uložená hesla mohu mít všude sebou, protože existuje i portable verze tohoto výtečného programu. Rozhodně vyzkoušejte!

Hodnocení programu: 95%

KeePass freeware ke stažení zde:
KeePass download

KeePass portable freeware ke stažení zde:
KeePass portable download

český překlad pro KeePass freeware ke stažení zde:
KeePass download

Sponzorované odkazy:

Článek KeePass byl publikován 7. ledna 2008 v 16.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Jak na software pro obsahový marketing
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Rozzlobenimuzi.com
  5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  6. Odesíláme SMS z internetu
  7. BlueBoard.cz - prvky zdarma
  8. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
  9. MP3s.Nadruhou.net
  10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!