KeePass

Tagy:  bezpečnost, hesla

Sponzorované odkazy

KeePass

Také máte desítky nebo stovky různých přihlašovacích údajů k nejrůznějším webovým službám, e-shopům popřípadě diskusním fórům? Nosit takové množství údajů v hlavě nebo si jimi oblepovat monitor není rozhodně efektivní. Proto vznikají programy, které si kladou za cíl takovéto údaje spravovat a uchovávat. KeePass je jedním z nejpovedenějších.

Bezpečnost až na prvním místě

KeePass je distribuován jako open source a velikostně se řadí k tomu nejmenšímu (1 MB), i když na funkčnosti mu to nijak neubírá. Instalační proces je kompletně v češtině a jeho zvládnutí je hračkou. Program je v defaultním nastavení v anglickém jazyce, ale díky ochotným překladatelům je již k dispozici v mnoha jazykových mutacích a nechybí ani čeština. Překlad je ovšem nutný stáhnout zvlášť (odkaz najdete na konci článku).

Uživatelské rozhraní programu je velmi jednoduché, přehledné a dle mého i intuitivní. Žádnou okázalou grafiku neočekávejte, neboť vše je podřízené maximální jednoduchosti a účelnosti. Díky tomu je program nesmírně rychlý a reaguje na veškeré požadavky okamžitě. KeePass je rozdělen na 2 okna, kdy v levém je stromová struktura jednotlivých skupin a podskupin hesel a vpravo je každá položka detailně zobrazena. Nad těmito okny je proužek nejpotřebnějších ikon a rolovací menu s nastaveními a nejrůznějšími úpravami. A teď už k samotnému šifrování.

Veškerá vložená a uložená hesla jsou chráněna centrálním heslem, které si volíte na začátku zakládání nové databáze. Skvělé je, že u vkládání každého nového hesla hned pomocí barevného pruhu vidíte, kolika bitové heslo zakládáte a jak moc bezpečné podle programu je. Pro vkládání záznamů používá program Advanced Encryption Standard (AES) a Twofish algoritmus. Tyto algoritmy patří k nejlepším z hlediska bezpečnosti. Aby byly spokojení, i ti nejparanoidnější uživatelé jsou navíc hesla chráněny systémem SHA-256. Jde o 256-bitový algoritmus, který se ještě nepodařilo prolomit. Ostatně hesla jsou neustále šifrována i za běhu programu, takže jejich odcizení někým nepovolaným je takřka nemožné.

Samotné vkládání údajů je řešené podle jednoduchého formuláře, do kterého si zapíšete vše potřebné. Následně můžete údaje také exportovat/im­portovat do několika oblíbených formátů (HTML, XML, atd.). Pokud náhodou nemáte potuchu jaké heslo si na některém webu zvolit, můžete použít výborný generátor hesel, kterým program disponuje. Dá se v něm nastavit počet znaků, jestli chcete heslo jen z alfanumerických znaků, atd. Generátor během pár sekund vygeneruje náhodné heslo. Skvělé a praktické. Poslední zmínka patří pluginům, které KeePass podporuje. K dispozici jich je několik desítek a například ty usnadňující práci s webovými formuláři a formuláři jsou skvělé. A všechny také zdarma.

Výhody

Zdarma
Dostupná čeština
Perfektní šifrování, které prostě nejde v normálních podmínkách prolomit
Praktičnost a přehlednost
Pluginy

Nevýhody

Různé šifrovací algoritmy a termíny jsou i pro zkušenější uživatele občas velkou neznámou a zde by byla na místě pořádná nápověda

Závěr

KeePass plní co slibuje a osobně k němu nemám výhrad. Práce s ním je jednoduchá, rychlá a takto uložená hesla mohu mít všude sebou, protože existuje i portable verze tohoto výtečného programu. Rozhodně vyzkoušejte!

Hodnocení programu: 95%

KeePass freeware ke stažení zde:
KeePass download

KeePass portable freeware ke stažení zde:
KeePass portable download

český překlad pro KeePass freeware ke stažení zde:
KeePass download

Článek KeePass byl publikován 7. ledna 2008 v 16.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...