Jak bezpečně ukládat hesla?

Tagy:  internet, hesla, bezpečnost, účty, spoření, portály, bezpečnost hesel, hesla, uložit heslo, ukládání hesel

Sponzorované odkazy

Jak bezpečně ukládat hesla?

Ukládání hesel je bezpochyby činnost, která dokáže velmi urychlit a navíc je někdy potřeba uložit heslo kvůli jeho složitosti, resp. nelogické kombinaci znaků. Jak se však postarat o to, aby naše hesla byla uložena v bezpečí před odcizením a zneužitím? Stručný manuál, jak na to, naleznete právě zde.

Možnosti ukládání hesel

Budeme se tu zabývat především možností uložení hesel v internetových prohlížečích. A právě tady bych hesla rozdělil do tří kategorií:

  • Bankovní účty – Zde je bezpochyby kladen největší důraz na bezpečnost. Vždyť na BÚ bývá uložena podstatná většina peněz majitele účtu. V současné době mají snad všechny banky podání pokynu ověřené mobilním telefonem, ale i tak rozhodně není správné, aby měl někdo cizí přístup k vašemu účtu.
  • 2. E-mailové schránky – Důraz na bezpečnost přihlašovacích údajů je zde také kladen velmi vysoký. Jedná se přece o ochranu osobních údajů a to už ani nemluvím o firemní či veřejnosprávní poště. Případné odcizení e-mailové adresy může znamenat značné komplikace, to si jistě každý dokáže představit, že?
  • 3. Ostatní – Do této kategorie bych zařadil uložená hesla jiných internetových stránek a portálů, jako jsou například různé internetové služby, komunitní portály, atd. Mezi Ostatní tedy patří hesla, které je dobré znát, ale jejich ztráta/odcizení by nemělo znamenat jakýkoliv materiální či finanční problém/ztrátu.
zámekzámek

Jak tedy zabezpečit své soukromí?

Jak jsme si již před chvilkou řekli, zabýváme se ukládáním hesel v internetových prohlížečích a to znamená, že primárním způsobem ochrany je bezpečný internetový prohlížeč. Zde platí pravidlo, že může být prohlížeč snad jakýkoliv, ale musí být aktualizován na poslední možnou verzi včetně aktualizace všech svých doplňků. Za nejvíce napadatelný se zcela určitě považuje prohlížeč Internet Explorer (IE) společnosti Microsoft. Proto doporučuji nejen kvůli bezpečnosti přejít na nějaký alternativní, jako je např. Mozilla Firefox, Google Chrome či Opera. Neberte však prosím tuto větu až tak doslova, protože IE jaksi „doplácí“ na to, že je nejpoužívanější, tedy je v něm nejvíce odhalených chyb.

Mozilla FirefoxMozilla Firefox

Dalším velmi významným krokem k zabezpečení nejen hesel, ale i celého PC je spolehlivá a aktualizovaná antivirová ochrana. Většina „zlodějských“ programů se šíří formou virů či spyware a právě proto mají antiviry takovou důležitou roli na poli bezpečnosti. Ze svých vlastních zkušeností doporučuji pro nekomerční domácí použití AVG Free, Avira, Avast!.

logo antivirového systému Aviralogo antivirového systému Avira

Třetím a asi nejdůležitějším faktorem je sám uživatel. Právě on totiž rozhoduje, jaké internetové stránky a jaký obsah navštíví, co dovolí vpustit na svůj počítač a do jaké míry se bude o svůj počítač starat. Je mi však jasné, že ne každý uživatel musí být zkušený a umět rozpoznat nebezpečné prvky a nástrahy, které na něho čekají. V nejistých okamžicích je proto asi nejlepší zavolat svému „ajťákovi“ a nechat si od něho poradit.

Na bezpečnost hesel má také vliv podoby zvoleného hesla. Co nejbezpečnější heslo by mělo obsahovat kombinaci malých, velkých písmen a číslic.

Zapezpečená hesla, spokojený uživatel

Ve třech předchozích krocích jsme si nahrubo uvedli, co by měl zabezpečený počítač obsahovat. Samozřejmě, že programů takovéhoto druhu existuje na poli IT technologie více než dost a že někdo doporučuje jiné varianty, jiný bezpečností software atd. Já doporučuji ten, který jsem uvedl, a musím přiznat, že jsem se svou volbou spokojen. A nikdy nesmíme zapomínat na třetí faktor, faktor „bezpečného“ uživatele.

Článek Jak bezpečně ukládat hesla? byl publikován 20. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...