LastPass 2.5 - Hesla pod jednou střechou
Sponzorované odkazy
Slyšeli jste někdy o syndromu únavy z hesel? Ať už ano či ne, asi vám už někdy šla z přihlašovacích údajů k všelijakým internetovým účtům hlava kolem. A co teprve v případě, když se snažíte trefit do správné kombinace jména a hesla u služby, kterou jste předtím delší dobu nepoužívali, to může být někdy „zábava“ na dlouhé večery. Pokud jste příznivci jednoduchých řešení a zároveň se nebojíte cloudu, můžete všechny tyto problémy vyřešit pomocí LastPass.
Program LastPass je tu již pátým rokem a je dodnes neustále vyvíjen a zlepšován, aby lépe vyhovoval novým verzím prohlížečům a dostačoval trendům v oblasti bezpečnosti. Podrobnou recenzi jedné z jeho předchozí verzí jsme vám již nabídli v článku LastPass – Poslední heslo, které si kdy budete muset pamatovat! . Dnes se podíváme na jeho současnou podobu, na změny, kterými mezitím prošel a na otázku bezpečnosti hesel.
O co se jedná?
V podstatě nejde o program jako takový, ale o doplněk do internetových prohlížečů (podporováno je 5 nejrozšířenějších – IE, Firefox, Safari, Chrome a Opera). Nemusíte ho instalovat pro každý z prohlížečů zvlášť, instalační program automaticky rozpozná ty, které už na vašem PC máte a nabídne vám pro ně instalaci odpovídajícího rozšíření. Protože se od této chvíle LastPass stává správcem databáze vašich hesel, je potřeba do ní zajistit dostatečně bezpečný přístup – toho je docíleno vytvořením hlavního hesla; jediného hesla, které si od této chvíle budete muset pamatovat. A protože LastPass dokáže nahradit vestavěného správce hesel, můžete od této chvíle nechat vše jen na něm. Kdykoliv se do své databáze potřebujete dostat, stačí se přihlásit k serverům LastPass a získáte přístup ke svým přihlašovacím údajům, ať jste kdekoliv.
Zlepšujeme, zlepšujeme…
Při pohledu do nabídky zjistíme, že správa hesel není to jediné, co LastPass nabízí. Mimo jiné se vývojáři v současné době soustředí na rozšiřování možností tzv. Zabezpečených poznámek, což je sada šablon, která nám umožnuje v zašifrované podobě ukládat citlivá data, jako jsou např. údaje na kreditní kartě. Díky LastPass je můžete mít kdykoliv u sebe. V posledních verzích přibyla možnost nahrát jako přílohu k poznámce soubor, který je rovněž zašifrován a přidán do vaší databáze. Je zde nově možnost (ovšem pouze za příplatek, narozdíl od základní verze, která je zcela zdarma) okamžité synchronizace napříč různými zařízeními, třeba mezi vaším PC, mobilním telefonem a tabletem. A v neposlední řadě si LastPass můžete užívat i na Windows 8 v prostředí „Metro“. Tato verze je k dispozici ke stažení na Windows Store.
Bezpečnost především
Když se bavíme o manipulaci s hesly a dalšími citlivými uživatelskými údaji, měla by být bezpečnost vždy na prvním místě. LastPass na ní samozřejmě nezapomíná – celá databáze hesel je zašifrována lokálně algoritmem AES-256 a zabezpečen je i následný přenos hesel na server. O bezpečnost se ale musí starat i uživatel – je zapotřebí dbát při výběru hesla na to, aby bylo dostatečně dlouhé (minimálně 8 znaků), aby obsahovalo jak znaky velké a malé abecedy, tak i číslice, a aby se neobsahovala slova, která lze snadno odhalit pomocí slovníkového útoku. Není vhodné ani používat jedno heslo pro více různých služeb najednou. S vytvořeným účtem si můžete sílu svých hesel otestovat přímo na webových stránkách LastPass, případně si můžete i bezpečné heslo nechat programem vygenerovat. Posledním hlediskem, ze kterého můžeme na bezpečnost pohlížet, je důvěryhodnost samotného LastPass. Dlouhá tradice a množství spokojených uživatelů ovšem napovídá, že jde o kvalitní program, se kterým jsou vaše data v bezpečí.
Závěrem
Pokud dodržujete zásady bezpečného vytváření hesel, může se snadno stát, že se vám jich nahromadí více, než si zvládnete jednoduše zapamatovat. V takovém případě se může hodit správce hesel, jako je LastPass, který vám s nimi pomůže a zároveň zajistí jejich bezpečnost. Díky němu můžete bez obav používat silná a těžko zapamatovatelná hesla, která budou pro případné útočníky opravdovým oříškem, bez obav, že byste je někdy zapomněli.
Hodnocení redakce: 85 %
Výhody:
- Komplexnost
- Široká škála funkcí
- Podpora různých prohlížečů
- Čeština
Nevýhody:
- Placená verze pro mobilní zařízení
Článek LastPass 2.5 - Hesla pod jednou střechou byl publikován 24. září 2013 v 05.00 v rubrice Programy a Internet. Autorem článku je Zdeněk Kasner. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Jak zjistit heslo na Facebook? 28.08.2012 05.00
- Sticky Password: Na vše stačí jedno heslo! 10.03.2014 05.00
- LastPass – Poslední heslo, které si kdy budete muset pamatovat! 28.11.2011 00.00
- Nastavení Wifi routeru aneb Vlastní bezdrátová síť krok za krokem 17.07.2013 05.00
- Jak bezpečně ukládat hesla? 20.12.2009 06.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- 8 výhod cloudového úložiště
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.