LastPass – Poslední heslo, které si kdy budete muset pamatovat!

Tagy:  LastPass, heslo, password, prohlížeč, internet, zapomenuté heslo, freeware, trezor, generátor hesla,

Sponzorované odkazy

LastPass – Poslední heslo, které si kdy budete muset pamatovat!

Řekněte, který dnešní aktivní uživatel internetu někdy nezažil, že by zapomněl heslo? Ať už kvůli registraci kdysi dávno nebo kvůli příchodu na jiný počítač… Vyplatí se prográmek správce hesel LastPass i kdyby mělo jít jen o jedno jediné heslo?

Tým pracantů

Na oficiálním webu LastPass zjistíme, že tým, který v roce 2008 vytvořil tento freeware program, není žádná sebranka amatérů. Spíš naopak.

Vedoucí projektu oplývají více než třiceti lety praxe v oboru vývoje, síťové bezpečnosti a uživatelského rozhraní. Seniorský tým poprvé spolupracoval na vytvoření integrovaného VoIP (hlas přes Internet) a technologie elektronického obchodu v eStara, Inc., kde navrhli, vytvořili a odstartovali nejvíce rozšířenou internetovou ‚Push to Talk‘, ‚Call tracking‘ a ‚Click-to-Chat‘ službu na světě. Mezi jejich klienty patří vedoucí společnosti na trhu elektronických obchodů a finančních služeb jako Amazon, HSBC, Dell, TD Canada Trust, American Express a Yahoo. Miliony konečných uživatelů ve více než 113 zemích používá jejich aplikace každý den.

LastPassLastPass

Instalace

Instalací nás provede klasický průvodce, který nás několikrát upozorní na jednotlivé pasáže, a to navíc kompletně v češtině. Jednodušší už to tedy vážně být nemůže.

Proč LastPass?Proč LastPass?

Hned z počátku program nenechává nic náhodě, okamžitě nabídne export hesel z prohlížečů do vašeho nového trezoru a vůbec, prozkoumá celý počítač, jestli někde náhodou není nějaké neuložené heslo. Pro ještě větší bezpečnost nám nabídne všechny údaje mimo trezor vymazat (ano, nabízí se otázka – když selže LastPass, asi selže i vaše internetové já). Nic ale neudělá bez našeho potvrzení.

Export heselExport hesel

Co ale dělat, když se chceme přihlásit z jiného počítače? To nebudeme mít hesla k dispozici? Budeme.

Kromě programu, který se nainstaluje na náš PC, si během instalace vytvoříme svůj účet přímo na webu LastPass, který je synchronizovaný s počínáním v programu a prohlížečích. Není tak problém nahlédnout do trezoru i mimo svůj domov.

Tvorba účtuTvorba účtu

Jak je to ale s bezpečností? Vypadá to dokonale, ale někdo se nedokáže zbavit pocitu, že všechny svá hesla ukládáme do databáze jednoho velkého superpočítače a kdokoliv se k nim může dostat. Nu, nikdo nám to nedokáže, ale všechna data jsou údajně zašifrovaná, a na server se ukládají právě tyto šifry, které dokáže rozluštit pouze náš trezor.

ÚčetÚčet

Ten střeží jedno námi zvolené hlavní heslo, tohle jediné je potřeba si pamatovat. Při jeho zadávání ukládáme i nápovědu, která je jedinou pomůckou při zapomenutí i tohoto hesla.

Vývojáři na nás od začátku apelují, že nám skutečně naše hlavní heslo nemohou poslat, protože ho jednoduše neznají. Nápověda by tedy měla být velmi důkladná.

Hlavní hesloHlavní heslo

Nakonec si ještě nastavíme, jestli chceme LastPass udržovat po celou dobu pobytu na PC přihlášený, nebo ho po nějaké době odhlašovat. To se hodí u PC sdílených více lidmi. Je zde samozřejmě možnost nastavit náš trezor jako domovskou stránku.

Nastavení aktivityNastavení aktivity

Funkce

V trezoru se ukládají přihlašovací jména, hesla a webové stránky, ke kterým patří. S nainstalovaným programem tedy stačí přijít na danou stránku a LastPass nám sám vyplní přihlašovací údaje. Takže už žádné opisování, stačí jedno kliknutí.

Krom hesel si můžeme do trezoru uložit i důležitá data v textové podobě. Pokud například na jednom počítači používáme více prohlížečů, program je dokáže synchronizovat, tak není problém je střídat.

PřihlášeníPřihlášení

Zabezpečené poznámky

Při potřebě uložit si nějaké jiné důležité údaje, například informace o bankovním účtu, můžeme je do trezoru uložit pomocí zabezpečené poznámky, do které se dostaneme pouze z trezoru, a pro jistotu si po nás její otevření ještě jednou vyžádá naše hlavní heslo – pokud chceme.

Formuláře

Program nám v tomto dokáže pomoct už při registraci – v trezoru se nabízí možnost vytvořit univerzální formulář, který pak jedním kliknutím vyplní všechna políčka při registraci kamkoliv.

TrezorTrezor

Generování hesel

To, že máme uložená hesla v trezoru neznamená, že je nikdo nedokáže odvodit. A skutečně, k prolomení účtu s heslem 1234 nepotřebujeme ani moc času.

Statistiky dokazují, že k prolomení čtyřmístného hesla skládajícího se z malých písmen abecedy potřebuje zkušený hacker na obyčejném osobním PC zhruba 1,5 minuty, zatímco rozluštit takto stavěné dvanáctimístné heslo zabere zhruba 121 let. U hesel ze všech existujících znaků přijdou hackeři na čtyřmístné heslo za 4 minuty, na dvanáctimístné zhruba za 24,5 miliardy let.

Program tedy nabízí funkci „Generovat bezpečné heslo“, která dokáže podle zadaných kritérií vytvořit jedinečné a bezpečné heslo a rovnou ho třeba uložit do trezoru. Navíc dokáže LastPass prohlédnout všechny naše hesla a doporučit nám jejich změnu na mnohem silnější.

GenerátorGenerátor

Možnosti

Tento počin skýtá ještě mnoho dalších možností. Můžeme rovnou v programu označit stránky, na kterých v žádném případě nechceme ukládat hesla, na kterých si nepřejeme být automaticky přihlašováni, atd. Pro větší bezpečnost se nabízí možnost zálohovat svá data na USB nebo se do našeho trezoru přihlašovat pomocí jednorázových hesel, to zabrání nebezpečí z uchování hesla např. v internetové kavárně.

MožnostiMožnosti

Premium

Vývoj je samozřejmě potřeba z něčeho živit – nechybí tu tedy Premium účty. Jejich majitelé mají do trezoru přístup z mobilů s různými OS, v LastPass je neotravují reklamy, mají k dispozici rychlejší podporu, atd.

Lokalizace

Rozhraní lokalizaceRozhraní lokalizace

Celý LastPass ještě není kompletně lokalizovaný do češtiny, na jejím překladu se ale může podílet kdokoliv – přes jednoduché internetové rozhraní si prostě každý vybere nepřeloženou frázi a uloží svou verzi překladu. Ta pak projde kontrolou a nakonec se zveřejní.

Navrhnout překladNavrhnout překlad

Závěr

Podle mě ano, vyplatí se. I kdyby kvůli jednomu problematickému heslu, je to rozhodně pohodlnější, než si psát hesla do bloku v šuplíku.

Jeho funkčnost je otestována skutečně mnoha uživateli z celého světa, negativní reakce bychom hledali jen těžko. Je jen na každým, jestli chce trápit svou mozkovnu mnoha rozličnými hesly, nebo jestli si na tuto službu „přivolá“ skutečného odborníka, internetový počin LastPass.

Oficiální stránky programu: zde

Stáhnout program z eDownload: zde

Výborný program

Výhody:

  • Funkčnost, jednoduchost, bezpečnost
  • Free
  • Skoro česky
  • Možnost zapojit se do lokalizace
  • Jednoduché ovládání

Článek LastPass – Poslední heslo, které si kdy budete muset pamatovat! byl publikován 28. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...