LastPass – Poslední heslo, které si kdy budete muset pamatovat!
Sponzorované odkazy
Řekněte, který dnešní aktivní uživatel internetu někdy nezažil, že by zapomněl heslo? Ať už kvůli registraci kdysi dávno nebo kvůli příchodu na jiný počítač… Vyplatí se prográmek správce hesel LastPass i kdyby mělo jít jen o jedno jediné heslo?
Tým pracantů
Na oficiálním webu LastPass zjistíme, že tým, který v roce 2008 vytvořil tento freeware program, není žádná sebranka amatérů. Spíš naopak.
Vedoucí projektu oplývají více než třiceti lety praxe v oboru vývoje, síťové bezpečnosti a uživatelského rozhraní. Seniorský tým poprvé spolupracoval na vytvoření integrovaného VoIP (hlas přes Internet) a technologie elektronického obchodu v eStara, Inc., kde navrhli, vytvořili a odstartovali nejvíce rozšířenou internetovou ‚Push to Talk‘, ‚Call tracking‘ a ‚Click-to-Chat‘ službu na světě. Mezi jejich klienty patří vedoucí společnosti na trhu elektronických obchodů a finančních služeb jako Amazon, HSBC, Dell, TD Canada Trust, American Express a Yahoo. Miliony konečných uživatelů ve více než 113 zemích používá jejich aplikace každý den.
Instalace
Instalací nás provede klasický průvodce, který nás několikrát upozorní na jednotlivé pasáže, a to navíc kompletně v češtině. Jednodušší už to tedy vážně být nemůže.
Hned z počátku program nenechává nic náhodě, okamžitě nabídne export hesel z prohlížečů do vašeho nového trezoru a vůbec, prozkoumá celý počítač, jestli někde náhodou není nějaké neuložené heslo. Pro ještě větší bezpečnost nám nabídne všechny údaje mimo trezor vymazat (ano, nabízí se otázka – když selže LastPass, asi selže i vaše internetové já). Nic ale neudělá bez našeho potvrzení.
Co ale dělat, když se chceme přihlásit z jiného počítače? To nebudeme mít hesla k dispozici? Budeme.
Kromě programu, který se nainstaluje na náš PC, si během instalace vytvoříme svůj účet přímo na webu LastPass, který je synchronizovaný s počínáním v programu a prohlížečích. Není tak problém nahlédnout do trezoru i mimo svůj domov.
Jak je to ale s bezpečností? Vypadá to dokonale, ale někdo se nedokáže zbavit pocitu, že všechny svá hesla ukládáme do databáze jednoho velkého superpočítače a kdokoliv se k nim může dostat. Nu, nikdo nám to nedokáže, ale všechna data jsou údajně zašifrovaná, a na server se ukládají právě tyto šifry, které dokáže rozluštit pouze náš trezor.
Ten střeží jedno námi zvolené hlavní heslo, tohle jediné je potřeba si pamatovat. Při jeho zadávání ukládáme i nápovědu, která je jedinou pomůckou při zapomenutí i tohoto hesla.
Vývojáři na nás od začátku apelují, že nám skutečně naše hlavní heslo nemohou poslat, protože ho jednoduše neznají. Nápověda by tedy měla být velmi důkladná.
Nakonec si ještě nastavíme, jestli chceme LastPass udržovat po celou dobu pobytu na PC přihlášený, nebo ho po nějaké době odhlašovat. To se hodí u PC sdílených více lidmi. Je zde samozřejmě možnost nastavit náš trezor jako domovskou stránku.
Funkce
V trezoru se ukládají přihlašovací jména, hesla a webové stránky, ke kterým patří. S nainstalovaným programem tedy stačí přijít na danou stránku a LastPass nám sám vyplní přihlašovací údaje. Takže už žádné opisování, stačí jedno kliknutí.
Krom hesel si můžeme do trezoru uložit i důležitá data v textové podobě. Pokud například na jednom počítači používáme více prohlížečů, program je dokáže synchronizovat, tak není problém je střídat.
Zabezpečené poznámky
Při potřebě uložit si nějaké jiné důležité údaje, například informace o bankovním účtu, můžeme je do trezoru uložit pomocí zabezpečené poznámky, do které se dostaneme pouze z trezoru, a pro jistotu si po nás její otevření ještě jednou vyžádá naše hlavní heslo – pokud chceme.
Formuláře
Program nám v tomto dokáže pomoct už při registraci – v trezoru se nabízí možnost vytvořit univerzální formulář, který pak jedním kliknutím vyplní všechna políčka při registraci kamkoliv.
Generování hesel
To, že máme uložená hesla v trezoru neznamená, že je nikdo nedokáže odvodit. A skutečně, k prolomení účtu s heslem 1234 nepotřebujeme ani moc času.
Statistiky dokazují, že k prolomení čtyřmístného hesla skládajícího se z malých písmen abecedy potřebuje zkušený hacker na obyčejném osobním PC zhruba 1,5 minuty, zatímco rozluštit takto stavěné dvanáctimístné heslo zabere zhruba 121 let. U hesel ze všech existujících znaků přijdou hackeři na čtyřmístné heslo za 4 minuty, na dvanáctimístné zhruba za 24,5 miliardy let.
Program tedy nabízí funkci „Generovat bezpečné heslo“, která dokáže podle zadaných kritérií vytvořit jedinečné a bezpečné heslo a rovnou ho třeba uložit do trezoru. Navíc dokáže LastPass prohlédnout všechny naše hesla a doporučit nám jejich změnu na mnohem silnější.
Možnosti
Tento počin skýtá ještě mnoho dalších možností. Můžeme rovnou v programu označit stránky, na kterých v žádném případě nechceme ukládat hesla, na kterých si nepřejeme být automaticky přihlašováni, atd. Pro větší bezpečnost se nabízí možnost zálohovat svá data na USB nebo se do našeho trezoru přihlašovat pomocí jednorázových hesel, to zabrání nebezpečí z uchování hesla např. v internetové kavárně.
Premium
Vývoj je samozřejmě potřeba z něčeho živit – nechybí tu tedy Premium účty. Jejich majitelé mají do trezoru přístup z mobilů s různými OS, v LastPass je neotravují reklamy, mají k dispozici rychlejší podporu, atd.
Lokalizace
Celý LastPass ještě není kompletně lokalizovaný do češtiny, na jejím překladu se ale může podílet kdokoliv – přes jednoduché internetové rozhraní si prostě každý vybere nepřeloženou frázi a uloží svou verzi překladu. Ta pak projde kontrolou a nakonec se zveřejní.
Závěr
Podle mě ano, vyplatí se. I kdyby kvůli jednomu problematickému heslu, je to rozhodně pohodlnější, než si psát hesla do bloku v šuplíku.
Jeho funkčnost je otestována skutečně mnoha uživateli z celého světa, negativní reakce bychom hledali jen těžko. Je jen na každým, jestli chce trápit svou mozkovnu mnoha rozličnými hesly, nebo jestli si na tuto službu „přivolá“ skutečného odborníka, internetový počin LastPass.
Oficiální stránky programu: zde
Stáhnout program z eDownload: zde
Výhody:
- Funkčnost, jednoduchost, bezpečnost
- Free
- Skoro česky
- Možnost zapojit se do lokalizace
- Jednoduché ovládání
Článek LastPass – Poslední heslo, které si kdy budete muset pamatovat! byl publikován 28. listopadu 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- LastPass 2.5 - Hesla pod jednou střechou 24.09.2013 05.00
- Vybíráme nejlepší správce hesel - Mějte hesla pod kontrolou! 14.03.2014 05.00
- Sticky Password: Na vše stačí jedno heslo! 10.03.2014 05.00
- Bezpečnostní balík Norton Internet Security 2012 24.08.2012 05.00
- Apple Safari 5.1 – konkurenceschopný soupeř 25.04.2012 05.00
Top 10
- Domácí skupina - Sdílení dat mezi počítači nejenom po WiFi routeru
- MP3s.Nadruhou.net
- IT outsourcing v roce 2025: Jaké technologie vám zajistí konkurenceschopnost?
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Online dotazník pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků a zaměstnanců
- Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů
- Převody jednotek
- Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Jak na kontrolu pravopisu?
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.