Apple Safari 5.1 – konkurenceschopný soupeř

Tagy:  Apple Safari, Safari 5, webový prohlížeč, webové prohlížeče, safari prohlížeč, počítače mac, počítač mac, safari 5 čeština, internetový prohlížeč safari

Sponzorované odkazy

Apple Safari 5.1 – konkurenceschopný soupeř

Mezi PCčkáři velmi málo rozšířený, mezi jablíčkáři naopak důvěrně známý prohlížeč. Pátá verze jablečného prohlížeče přinesla veliké množství změn. Přibyly nové funkce včetně podpory nejnovějších webových standardů. Apple Safari však nemusí být atraktivní pouze pro majitele Maců, uživatelům PC rovněž nabídne rychlé a bezpečné surfování včetně všech neodmyslitelných funkcí.

Apple si hodně potrpí na vzhled

Apple si hodně potrpí na vzhled

Je známo, že Apple Safari není primárně zaměřen na PC. Hlavní tržní segment je pochopitelně platforma Mac. Tudíž musíme některé zajímavé funkce oželit, protože jsou pevně svázány s hardwarem Applu. To ale neznamená, že bychom měli Safari na PC zatracovat. Naopak, Safari nabízí uživatelům některé funkce, na které se v ostatních prohlížečích pozapomnělo.

Nejzajímavější funkce a novinky páté verze

Pátá verze přinesla mimo zrychlení vykreslovacího jádra a zpracování javascriptu i další funkce. Bohužel značná část funkcí se týká funkcionalit Macu a systému Lion, jako například ovládání některými gesty touchpadu. Nezapomnělo se ani na tak potřebné zabezpečení před škodlivým obsahem.

Nerušené čtení díky funkci Safari Reader

Nerušené čtení díky funkci Safari Reader

Safari Reader. Obdobu této funkce naleznete mezi doplňky konkurenčních prohlížečů. Safari Reader vám zajistí nerušené čtení například článku. Jakmile dojde k rozpoznání těla článku (body), Safari vám nabídne spuštění režimu čtečky.

Číst pozdě v noci dlouho recenzi je často boj

Číst pozdě v noci dlouho recenzi je často boj

Safari Reading List. Funkce slouží pro ukládání webů/článků k pozdějšímu přečtení. Jste-li nuceni odejít od počítače, aniž byste dočetli zajímavou publikaci, či dík pozdní noční hodině už nevidíte na monitor, kliknutím přidáte web do seznamu k přečtení. Později se k článku vrátíte, aniž byste museli prohledávat záložky.

Správce doplňků

Správce doplňků

Doplňky třetích stran. Tvorba i instalace doplňků do prohlížeče je nyní mnohem snadnější. Vývojáři už se nemusí soustřeďovat pouze na jazyky C, nýbrž si vystačí s webovými jazyky. Instalace doplňků probíhá přes galerii doplňků na stránkách Applu. Na tyto doplňky dohlíží Apple, aby předešel publikování malwaru. Těšit se můžete jak na oblíbený Adblock, tak na správce hesel Lastpass.

Podpora nejnovější standardů HTML5 a CSS3

Podpora nejnovější standardů HTML5 a CSS3

Podpora standardů HTML5 a CSS3. Zde se vyhneme podrobnostem. Podporovány jsou ty nejrozšířenější funkce HTML5 mimo jiné proto, že se Apple snaží na svých mobilních zařízeních nahradit Flash. Stejně tak jsou podporovány nejrozšířenější funkce CSS3.

Rozšíření zabezpečení. Na zařízeních Mac se veškerý prohlížený obsah ukládá v sandboxu, aby se předešlo průniku nebezpečného kódu. Nepostradatelnou součástí se stal privátní režim surfování.

Tím výčet funkcí nekončí. Apple Safari není na rozdíl od konkurence natolik funkčně seřezaný. Velice praktické zdají se být vývojářské analytické funkce webových stránek. Jistě mi dáte za pravdu, že při tvorbě či spíše úpravě webdesignu značně ulehčí práci.

Srovnání s konkurencí

Poněvadž jsem na internetu nenalezl žádné stářím relevantní srovnání výkonu a kompatibility webových prohlížečů, kde by byl zahrnut i Apple Safari, provedl jsem sám menší srovnání se třemi nejpoužívanějšími prohlížeči na trhu. Do testu tedy byly zahrnuty prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 9 a samozřejmě Apple Safari.

Zběžné srovnání s konkurencí

Zběžné srovnání s konkurencí

Jak srovnání dopadlo v těch nejzákladnějších testech, se můžete podívat sami. Můžeme však konstatovat, že oproti konkurenci si jak v podpoře webových standardů, tak v rychlosti zpracování javascriptu vede Safari dobře.

Závěr

Oblíbený Google Chrome technologicky vychází ze Safari, možná proto se vám bude zdát ovládání velice povědomé. Spoustu zájemců ale pravděpodobně odradí absence českého překladu. Několik funkcí navíc doprovází všudypřítomné mouchy. Zklamáni budete například, pokud jste si zvykli vyhledávat pojmy přímo z adresní řádky. I import záložek zabere trochu více času, než je třeba. Shrnuto podtrženo, Apple Safari je dobrý a svižný prohlížeč.

Sponzorované odkazy:

Článek Apple Safari 5.1 – konkurenceschopný soupeř byl publikován 25. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Proč jsou předváděcí notebooky a počítače tou správnou volbu
  3. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  4. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  7. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  8. MP3s.Nadruhou.net
  9. Wikipedia online encyklopedie
  10. www.Spolužáci.cz

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!