Apple Safari 5.1 – konkurenceschopný soupeř

Tagy:  Apple Safari, Safari 5, webový prohlížeč, webové prohlížeče, safari prohlížeč, počítače mac, počítač mac, safari 5 čeština, internetový prohlížeč safari

Sponzorované odkazy

Apple Safari 5.1 – konkurenceschopný soupeř

Mezi PCčkáři velmi málo rozÃ…¡ÃƒÃ‚­Ã…™ený, mezi jablíčkáři naopak dÃ…¯vÄ›rnÄ› známý prohlížeč. Pátá verze jablečného prohlížeče pÃ…™inesla veliké mnoÃ…¾ství zmÄ›n. PÃ…™ibyly nové funkce včetnÄ› podpory nejnovÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ch webových standardÃ…¯. Apple Safari vÃ…¡ak nemusí být atraktivní pouze pro majitele MacÃ…¯, uÃ…¾ivatelÃ…¯m PC rovněÃ…¾ nabídne rychlé a bezpečné surfování včetnÄ› vÃ…¡ech neodmyslitelných funkcí.

Apple si hodně potrpí na vzhled

Apple si hodně potrpí na vzhled

Je známo, Ã…¾e Apple Safari není primárnÄ› zaměÃ…™en na PC. Hlavní trÃ…¾ní segment je pochopitelnÄ› platforma Mac. Tudíž musíme nÄ›které zajímavé funkce oÃ…¾elit, protoÃ…¾e jsou pevnÄ› svázány s hardwarem Applu. To ale neznamená, Ã…¾e bychom mÄ›li Safari na PC zatracovat. Naopak, Safari nabízí uÃ…¾ivatelÃ…¯m nÄ›které funkce, na které se v ostatních prohlížečích pozapomnÄ›lo.

NejzajímavÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ funkce a novinky páté verze

Pátá verze pÃ…™inesla mimo zrychlení vykreslovacího jádra a zpracování javascriptu i dalÃ…¡ÃƒÃ‚­ funkce. BohuÃ…¾el značná část funkcí se týká funkcionalit Macu a systému Lion, jako napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad ovládání nÄ›kterými gesty touchpadu. NezapomnÄ›lo se ani na tak potÃ…™ebné zabezpečení pÃ…™ed Ã…¡kodlivým obsahem.

NeruÃ…¡ené čtení díky funkci Safari Reader

NeruÃ…¡ené čtení díky funkci Safari Reader

Safari Reader. Obdobu této funkce naleznete mezi doplÃ…ˆky konkurenčních prohlížečÃ…¯. Safari Reader vám zajistí neruÃ…¡ené čtení napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad článku. Jakmile dojde k rozpoznání tÄ›la článku (body), Safari vám nabídne spuÃ…¡tÄ›ní reÃ…¾imu čtečky.

Číst pozdÄ› v noci dlouho recenzi je často boj

Číst pozdÄ› v noci dlouho recenzi je často boj

Safari Reading List. Funkce slouÃ…¾ÃƒÃ‚­ pro ukládání webÃ…¯/článkÃ…¯ k pozdÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­mu pÃ…™ečtení. Jste-li nuceni odejít od počítače, aniÃ…¾ byste dočetli zajímavou publikaci, či dík pozdní noční hodinÄ› uÃ…¾ nevidíte na monitor, kliknutím pÃ…™idáte web do seznamu k pÃ…™ečtení. PozdÄ›ji se k Älánku vrátíte, aniÃ…¾ byste museli prohledávat záloÃ…¾ky.

Správce doplÃ…ˆkÃ…¯

Správce doplÃ…ˆkÃ…¯

DoplÃ…ˆky tÃ…™etích stran. Tvorba i instalace doplÃ…ˆkÃ…¯ do prohlížeče je nyní mnohem snadnÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­. Vývojáři uÃ…¾ se nemusí soustÃ…™eďovat pouze na jazyky C, nýbrÃ…¾ si vystačí s webovými jazyky. Instalace doplÃ…ˆkÃ…¯ probíhá pÃ…™es galerii doplÃ…ˆkÃ…¯ na stránkách Applu. Na tyto doplÃ…ˆky dohlížÃ­ Apple, aby pÃ…™edeÃ…¡el publikování malwaru. TěÃ…¡it se mÃ…¯Ã…¾ete jak na oblíbený Adblock, tak na správce hesel Lastpass.

Podpora nejnovÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ standardÃ…¯ HTML5 a CSS3

Podpora nejnovÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ standardÃ…¯ HTML5 a CSS3

Podpora standardÃ…¯ HTML5 a CSS3. Zde se vyhneme podrobnostem. Podporovány jsou ty nejrozÃ…¡ÃƒÃ‚­Ã…™enÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ funkce HTML5 mimo jiné proto, Ã…¾e se Apple snaÃ…¾ÃƒÃ‚­ na svých mobilních zaÃ…™ÃƒƒÃ‚­zeních nahradit Flash. StejnÄ› tak jsou podporovány nejrozÃ…¡ÃƒÃ‚­Ã…™enÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ funkce CSS3.

RozÃ…¡ÃƒÃ‚­Ã…™ení zabezpečení. Na zaÃ…™ÃƒƒÃ‚­zeních Mac se veÃ…¡kerý prohlížený obsah ukládá v sandboxu, aby se pÃ…™edeÃ…¡lo prÃ…¯niku nebezpečného kódu. Nepostradatelnou součástí se stal privátní reÃ…¾im surfování.

Tím výčet funkcí nekončí. Apple Safari není na rozdíl od konkurence natolik funkčnÄ› seÃ…™ezaný. Velice praktické zdají se být vývojářské analytické funkce webových stránek. JistÄ› mi dáte za pravdu, Ã…¾e pÃ…™i tvorbÄ› či spíše úpravÄ› webdesignu značnÄ› ulehčí práci.

Srovnání s konkurencí

PonÄ›vadÃ…¾ jsem na internetu nenalezl Ã…¾ÃƒÃ‚¡dné stářím relevantní srovnání výkonu a kompatibility webových prohlížečÃ…¯, kde by byl zahrnut i Apple Safari, provedl jsem sám menÃ…¡ÃƒÃ‚­ srovnání se tÃ…™emi nejpouÃ…¾ÃƒÃ‚­vanÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­mi prohlížeči na trhu. Do testu tedy byly zahrnuty prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer 9 a samozÃ…™ejmÄ› Apple Safari.

ZběÃ…¾né srovnání s konkurencí

ZběÃ…¾né srovnání s konkurencí

Jak srovnání dopadlo v tÄ›ch nejzákladnÄ›jÃ…¡ÃƒÃ‚­ch testech, se mÃ…¯Ã…¾ete podívat sami. MÃ…¯Ã…¾eme vÃ…¡ak konstatovat, Ã…¾e oproti konkurenci si jak v podpoÃ…™e webových standardÃ…¯, tak v rychlosti zpracování javascriptu vede Safari dobÃ…™e.

Závěr

Oblíbený Google Chrome technologicky vychází ze Safari, moÃ…¾ná proto se vám bude zdát ovládání velice povÄ›domé. Spoustu zájemcÃ…¯ ale pravdÄ›podobnÄ› odradí absence českého pÃ…™ekladu. NÄ›kolik funkcí navíc doprovází vÃ…¡udypÃ…™ÃƒƒÃ‚­tomné mouchy. Zklamáni budete napÃ…™ÃƒƒÃ‚­klad, pokud jste si zvykli vyhledávat pojmy pÃ…™ÃƒƒÃ‚­mo z adresní Ã…™ÃƒƒÃ‚¡dky. I import záloÃ…¾ek zabere trochu více času, neÃ…¾ je tÃ…™eba. Shrnuto podtrÃ…¾eno, Apple Safari je dobrý a sviÃ…¾ný prohlížeč.

Sponzorované odkazy:

Článek Apple Safari 5.1 – konkurenceschopný soupeř byl publikován 25. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  6. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  7. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  8. Rozzlobenimuzi.com
  9. Odesíláme SMS z internetu
  10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!