Pidgin

Tagy:  Pidgin, Pidgin download, Pidgin/Gaim/Audium, Gaim

Sponzorované odkazy

Pidgin

Pidgin (dříve Gaim) je opensourcový IM klient, který podporuje hned několik protokolů internetové komunikace. Je postavený na GTK+, což je grafické prostředí používané v drtivé většině případů na Linuxu. Pro někoho to může být výhoda, pro někoho nevýhoda, celkový grafický vzhled programu je zkrátka maličko odlišný od vzhledu, který je běžný v Windows XP. Ovládací prvky občas nejsou zobrazené úplně dokonale, ale není to nic, čeho byste si všimli, aniž byste se snažili.

Multiplatformní a multiprotokolový

Mezi podporovanými protokoly kromě obligátního AIM/ICQ, bez kterého by po Pidginu většina Čechů zřejmě ani nesáhla, nechybí ani Google Talk, XMPP (čili Jabber), IRC, anebo MSN.

seznam kontaktů a bublina s informacemi o jednom z nichseznam kontaktů a bublina s informacemi o jednom z nich

V jednoduchosti je síla

Seznam kamarádů je řešený na první pohled docela stroze. Na detailní ikonky pro každý status můžete zapomenout, tady jsou řešené poměrně schematicky. Na druhou stranu pro lepší orientaci lze kromě přezdívek zobrazit taky avatary. Taky přímo v seznamu kamarádů můžete nastavit, kdo z vašich kamarádů vás uvidí, když budete neviditelní (symbol zavřených dveří, v menu položka (Od)Blokovat). Nechybí možnost napsat si vlastní popisek statusu.

okno konverzaceokno konverzace

Nelíbí se vám? Nastavte si ho!

Možnostem nastavení programu může konkurovat snad jenom Miranda, jelikož Pidgin umožňuje nastavit prakticky všechno kromě rozmístění prvků v okně konverzace. Už v základním balíku obsahuje rozšíření, které pro ostatní IM museli napsat ostatní uživatelé. Mezi rozšíření patří mimo jiné čtečka historie jiných programů (momentálně MSN, Trillian a QIP), nahrazování odesílaného textu podle předem daných pravidel, ukládání poznámek o kamarádech, nebo ruční nastavení doby nečinnosti.

Pidgin má široké možnosti nastavováníPidgin má široké možnosti nastavování

Jako všechny programy ani Pidgin neumí všechno dokonale, během jeho používání jsem zaznamenal jeden nedostatek v protokolu ICQ, a to ten, že nelze poslat víc než jeden soubor najednou. Toto jsem vyzkoušel na windowsové i na linuxové verzi a nesetkal jsem se s úspěchem.

logo Pidginulogo Pidginu

Pidgin vás možná na první pohled nenadchne, ač patří mezi těch několik messengerů s velkým M na začátku. Pokud ovšem máte chuť se do něj ponořit a seznámit se se všemi jeho vlastnostmi a schopnostmi, určitě nebudete litovat.

Pidgin ke stažení zde:
Pidgin download

Článek Pidgin byl publikován 22. března 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Liška. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...