RazorLame

Tagy:  RazorLame, Razor Lame, LAME, Lame MP3, WAV to MP3, WAV 2 MP3

Sponzorované odkazy

RazorLame

Jistě všichni znáte a nejspíš i používáte „empétrojky“, hudbu komprimovanou v MP3 formátu. Asi úplně nejznámějším a nejpoužívanějším programem na převod audia do MP3 je kodek LAME. Jako takový je vysoce pokročilý, ale pro nezkušené a sváteční uživatele má jednu velkou nevýhodu, a to, že je pouze v provedení do příkazového řádku. Znamená to, že neobsahuje žádnou grafiku, nedá se ovládat myší a musíte aspoň přibližně vědět, co děláte. Program má spousty všemožných nastavení a jenom než se prokoušete jejich seznamem, tak vás zřejmě přejde chuť.

Právě z tohoto důvodu byl vytvořen program RazorLame, který všem nezkušeným (anebo líným) uživatelům dokáže při převodu hudby výrazně usnadnit práci.

okno programu po spuštěníokno programu po spuštění

V rozhraní se neztratíte

Po spuštění programu se odhalí poměrně kompaktně řešené okno, které v několika málo tlačítkách nabízí vše, co budeme potřebovat. Máme tu zleva doprava tlačítko na přidání písničky do seznamu skladeb zkonvertování, dále odebrání písničky ze seznamu, vymazání seznamu, tlačítko na zakódování zadané WAV skladby do MP3, dekódování hudebního formátu do WAV, nastavení kodéru a poslední tlačítko náleží informacím o programu.

Nezapomeňte stáhnout i LAME

V menu nad ikonkami najdeme téměř ty samé úkony, jen v menu nápovědy je navíc dokumentace, několik odkazů a v menu úprav neschází nastavení samotného prostředí. Jedinou podstatnou věcí je nastavení cesty k LAME kodéru, jelikož prostředí ho samo o sobě neobsahuje a musí se stáhnout zvlášť. Odkaz na něj najdete na konci článku.

obrazovka nastaveníobrazovka nastavení

Hodně muziky za málo kilobajtů

Co se týče nastavení kodéru, možností máme o mnoho víc. V kartě obecného nastavení se nachází jen naprosto nejdůležitější věci – nastavení bitratu, tj. kvality písničky, nastavení módu (zda bude výsledná písnička v módu stereo nebo mono) a výstupní adresář. Na kartě pokročilé nalezeme nastavení možné optimalizace, na dalších kartách pak za zmínku stojí nastavení proměnného bitratu (na rozdíl od konstantního se snižuje a zvyšuje podle toho, jak je zrovna místo ve skladbě náročné), nastavení komprese podle kvality nebo možnost ručně oříznout frekvence mimo daný interval.

průběh kódováníprůběh kódování

Jednoduché jako facka

Pokud se vám nechce ladit hromadu nastavení, jsou přibaleny i profily pro jednoduchý výběr požadované kvality, účelně pojmenované podle toho, pro jakou příležitost byste chtěli své MP3 použít. Pokud tedy nemáte zájem štourat se v nastaveních, s RazorLame můžete převést hudbu v několika málo kliknutích.

RazorLame ke stažení zde:
RazorLame download

LAME ke stažení zde:
LAME download

Článek RazorLame byl publikován 28. března 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Liška. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...